KAFEİN KAN BASINCINI ARTIRIR MI?Kafein Kan Basıncını Artırır Mı

Sabah uyanmanıza yardımcı olmak ve güne daha dinamik başlamak için kahve almanız gerekli gibi görünebilir. Fakat kafeinin kan basıncınıza olan etkisinden de haberiniz var mı? Ya da hiper tansiyon tanısı konulan kimseler için kafein alımının ne kadar güvenli olduğunu düşünüyorsunuz? Yazımızda tüm bay ve bayanların bir şekilde aldıkları kafeinin tansiyonlarınızı nasıl etkileyeceğini işleyeceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kafein Kan Basıncını Artırır mı?

Kafein alımı bazı kişilerde kan basıncını yükselmesine neden olabilir. Sizin başlangıçtaki kan basıncı düzeyiniz, yaşayacağınız artışın miktarı açısından önemli rol oynar. Kolombiya Üniversitesi Sağlık Servisi’ ne göre normal kan basıncına sahip kişilerde kan basıncında geçici bir artış görülebilir. Ancak bu artış, yüksek tansiyon tanısı konan bireyler için daha önemli olma eğilimindedir.

Peki, kafeinin sık sık tüketilmesi fazla ölçüde kan basıncını yükseltir mi ? Araştırmalar, sizin, kafein toleransına bağlı olarak kan basıncınızın artacağı yönünde. Yine araştırma sonucuna göre, birkaç hafta boyunca kahve tüketen insanlarda hiç kahve tüketmeyen insanlara göre tansiyon seviyelerinde küçük bir artış görüldüğü saptanmıştır. Uzmanlar günlük alınması gereken kafein miktarının 200-250 mg kadarla sınırlanması gerektiğini öneriyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Kafein Tansiyonu Artırır MıKafein İçeren Ürünleri Tüketmeye Devam Etmek Ne Kadar Güvenli?

Kafein tüketiminin tansiyonunuzu yükseltebileceğini akılınızdan çıkarmamalısınız fakat, sadece kafein tek başına yüksek tansiyonun nedeni değildir. Eğer kan basıncınızın normal olduğunu düşünüyorsanız, kafeinli gıdaları tamamen kesme konusunda endişeli olmamalısınız.

Şayet, yüksek tansiyonunuz varsa ve kafeinin etkileri hakkında endişeli iseniz günlük bazda 200 mg ile sınırlama getirmeniz önerilir. Bazı uzmanlara göre ise kafeini tamamen bırakmanız daha uygun olacaktır.

Hangi Durumlarda Kafeinden Sakınmalısınız?

Tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için kafein almamanızın önerildiği zamanlar bulunmaktadır. Özellikle egzersiz, ağır kaldırma gerektiren sporlar ve yoğun fiziksel aktivite gerektiren işlerden önce kafein almamanız tavsiye edilir. Çünkü bu gibi faaliyetlerde kan basıncınız zaten doğal olarak artmaktadır. Amerikan Hamilelik Derneği göre, gebe kadınlar, gebelik süresince kan basıncının artma riskini azaltmak için kafeinden kaçınmalıdırlar. Ayrıca, yapılabilecek kan testlerinin sonuçlarını etkilememesi açısından test kaptırmadan önce kafein almamalıdırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uykum Geldiği Halde Uyuyamıyorum
Anal Bölgede Kaşıntı Hangi Hastalıkların Habercisi
Hamilelik ve Ürtiker
Çikolata Kisti Nedir? Nasıl Oluşur?
Vajinal Enfeksiyon Geçiriyorum
Uykusuzluk Çekenler Nasıl Beslenmeli?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.