KAHVERENGİ VAJİNAL AKINTI NEDENLERİ

Akını gerek rengi gerek yapısı ve gerekse de rengi ile kadında her zaman merak konusu olmuştur. Yazımızın konusunu oluşturan kahverengi vajinal akıntının nedenleri çoğu zaman masum olsa da, bazen tedavi edilmesi gereken bir süreç gerektirebilir. Yetişkin çağdaki ve rahim ile ilgili ciddi bir sorunu olmayan her bayan, her ay yumurta hücresinin üretildiği ve menstrüasyon dönemi denen bir dönem yaşar. Bu dönemin bazı evrelerinde rahim içi dokuda (Rahim mukozası) yer alan “endometrial hücre” isimli hücreler yenilenme özelliği gösterirler. Yenilenme sürecinde bu hücrelerin eskileri vücuttan atılarak yerine yenileri yapılır. İşte, bu süreç, yani değiş tokuş süreci kadındaki kahverengi vajinal akıntının en büyük nedenleri arasında yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Vakaların büyük çoğunluğunda, adet dönemindeki kahverengi akıntı, kadının adet döneminin ya başı yada sonunda normal olarak oluşan kanın giderildiği eski kandır. Meydana gelen diğer olguların nedeni ise kahverengi akıntının yapısı ve zamanlaması ile ilgilidir. Lekeler şeklinde meydana gelen kahverengi akıntı kadının yumurtlama döngüsünün bir doğal bir parçası iken akıcı özellikteki bir kahverengi akıntı gebeliğin erken ilk işareti olabilir. Oral kontraseptif hapı kullanan kadında menstruasyon sırasında kahverengi kan akıntı tecrübesi yaşanabilir. Bunun zamanlaması ise ya hap aldıktan hemen sonra veya hapın vücutta atılımında meydana gelebilir. Kadınlarda kahverengi vajinal kanamalı akıntı özellikle ağrı, şişkinlik veya diğer belirtiler eşlik etmesi durumunda polip, servikal erozyon ya da benzeri bir durumdan kuşkulanılmalıdır.

Adet dönemi sürecinde görülen kahverengi lekelenmelerin büyük bir çoğunluğu, vücutta kalarak atılması zaman alan eski kan nedeni ile meydana gelir. Önceki döneminizden kalan kan, adet döneminin başlangıcında kahverengi lekeler halinde belirmeye başlayabilir. Adet döneminin bitimine doğru, adet dönemi bitiyor gibi görünse de kalan eski adet kanı tamamen vücuttan atılamadığı için kahverengi lekeler halinde kanamaya yol açmaktadır. Kadınlarda geciken adet dönemleri de açık yada koyu kahverengi veya koyu kırmızı koyu lekeler yada akıntılara neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Genel olarak kadının yumurtlama zamanı adet döneminin ortaları denk gelir. Bu dönem de de benzer şekilde kahverengi akıntı yada kanama görülebilir. Bir kadın normal adet yerine kahverengi kan görüyorsa, ancak, akış normalden daha hafif ise bu durum özellikle gebeliğin ilk belirtisi olabilir. Cinsel olarak aktif olan ve bu deneyimi yapan kadınlar, gebelik testi yaptırarak bu durumdan emin olmalıdırlar. Eğer bu belirtiler, alt karın bölgesinde keskin bir ağrı ile birleşmişse bu, ektopik gebelik belirtisi olabilir ve en kısa sürede bir doktor ile temasa geçilerek tedavisi sağlanmalıdır.

Kahverengi akıntının bir diğer nedeni ise doğum kontrol haplarıdır ve bu haplar kadın bünyesinde önemli hormonal değişikliklerle neden olabilir ve genellikle adet kanaması sırasında ya da adet dönemi dışında kahverengi akıntıya neden olabilir. Bir kadın oral kontraseptif kullanmaya başladıktan sonra bir ay içinde herhangi bir yerde kahverengi akıntı oluştuğunda, kadınının kendi hormonlarını dengede tutabilmesi için altı ile sekiz hafta civarında bir süre gereklidir. Eğer bu doğum kontrol hapı alımının son zamanlarına denk geliyorsa kadının normal adet dönemine dönmesi daha fazla zaman alabilir. Fakat kadında kahverengi vajinal akıntı birkaç ay boyunca devam ederse, diğer tıbbi koşulların olasılığını ortadan kaldırmak için bir doktora görünmelisiniz.

Kahverengi akıntının nedenleri arasında ciddi koşullar da bulunmaktadır. Adet sırasında görülen kahverengi kan enfeksiyonun bir belirtisi olabilir. Özellikle pıhtılaşma şeklinde akıntı ve karın ağrısı veya karında şişkinlik hissi gibi diğer belirtiler de eşlik ediyorsa enfeksiyondan daha fazla şüphe edilmelidir.

Daha spesifik olarak, bu durum bir kadının rahim veya rahim ağzı kanalı da dahil olmak üzere herhangi bir mukoza zarının dışarısında oluşan doku büyümesi (polip) deneyimi yaşayabilir ve daha da yaygın olarak menopoza ulaşmayan kadınlarda hamileliğe bağlı implantasyon kanaması olarak da bilinen durumdan kaynaklanıyor olabilir. Yanı sıra menopoz başlangıcı safhasında olan kadınlarda bunun bir işareti şeklinde kahverengi akıntı yada kanamalar meydana gelebilir.

Polipler dışında kadınlarda kahverengi akıntının nedenleri arasında servikal erozyon yada rahim ağzı yarası, mantar enfeksiyonları, servikal kanser, bakterilerin neden olduğu vajinozis ve pelvik inflamatuar hastalık nedeni ile ortaya çıkabilir. Bu hastalık olasılıklarını bertaraf edebilmek için yada tedavi sürecini erken başlatabilmek için acilen bir doktora görününüz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  kris nova

  merhaba bn henüz regl olmadım 13 yaşındayım fakat kahverengi akıntılar var korkuyorum lüfetn yardımcı olun

  aslihan

  Slm ben 25 yasinda bi bayanim 5 aydir normal adet kanaması yerine koyu kahverengi akintim oluyor ve ne yapacagimi bilmiyorum 5ay once ela adinda koruyucu hap kullandiktan sonra oyle oldum lutfen yardimci olun doktora gidemiyorum acil cvp

  Demo

  Merhaba,38yaşındayım.1 normal 2 sezaryen doğum yaptım.son Doğum 5 yıl önce gerçekleşti ve bu sırada tüplerimi bağlattım.Adet kanamalarım düzenli ama sancılı oluyordu.Son doğumdan sonra başlangıçta sancım olmuyor ama bitiminde Sancı çekiyorum.Adet kanamam 3 gün şiddetli oluyor sonrasında kahverengi kahve telvesi gibi devam ediyor.süre 12/13 gün oluyor.son adetim 13 Temmuz da başladı.kahverengi akıntı yine oldu ve cinsel ilişki sonrası 30 Temmuz da hafif bir kanama şeklini Aldı.Normal bir durum mudur?Teşekkür ederim.

  cns

  sllm sıze sorum su ben 5aralık da adet oldum 10aralıkda bıttı tekrar 20 aralıkda adet oldum 25 aralıkda bıttı bugunde kahverengi akıntı geldı ne yapmalıyım

  Semra

  Benim adetim adet takvimime göre 13 idi ilk kan pembe geldi ve ikinci gün az geldi kahverengiye dönüştü gün içinde de kahverengiydi beni aydınlatır misiniz?

  Normal seyrinde giden bir döngü. Adet kanı kullandığınız ilaçlardan sıkça etkilenen bir durumdur. Bundan dolayı dönem dönem değişiklikler gösterir. Sıkıntılı olan şey vücudumuz kesildiğinde akan kan gibi berrak kan gelmesidir. Bu durumun 2-3 günden fazla sürmesi doktora görünmek için iyi bir sebeptir.

  merve

  Arkadaşlar ben normal adet günümde 5 gün boyunca adetimi gördüm sonra adet kanamam tamamen kesildi ve adetim tamamen bittikten birkac gun sonra normal adet kanamasından daha koyu olan kahverengimsi kanamalar başladı sık sık gelmiyor ama korkmaya başladım fikri olan var mı?

  Bazı zamanlar bu tür durumlarla karşılaşmanız normaldir. Adet sonrası atılamayan parçaların zamanla rahimden dışarıya çıkması normaldir. Anormal olan durum 3 günden fazla süren normal kan renginde ki kanamalardır. Koyu kahverengi et benzeri akıntılar normaldir. Ancak bu akıntıların bir haftadan fazla devam etmemesi beklenir. Adet kanı kesildikten sonra bir haftadan fazla gelen akıntılara dikkat edilmeli ve bir kadın doğum uzmanına muayene olunmalıdır.

  Sevgi yaman

  Adetimden sonra koyu kahverengi akıntı gelmeye başladı ve karsıklarım agrıyor bilgilendirebilirmisiniz

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sarı Renkli Vajinal Akıntı
Pelvik Ağrı
Histeroktomi (Rahimin Alınması) Niçin ve Nasıl Yapılır?
Meme Ucu Kaşıntısı Neden Olur
Hindistan Cevizi Yağı İle Yüz Nemlendirme
Kadınlarda Sümüksü (Mukuslu) Akıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.