KAHVERENGİ LEKELER

Kahverengi lekeler herkesin kabusu olan ve güneş ışığına bağlı olarak ortaya çıkan oluşumlardır. Genellikle yüz gibi güneşe daha fazla maruz kalan alanlarda kendine yer bulan kahverengi lekeler, derideki melanosit adı verilen hücrelerin koyu kahverengi renkli melanin pigmenti üretmesi sonucu meydana gelir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kahverengi lekelerin en büyük tetikleyicisi “güneş”tir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilimsel olarak “lentigo” olarak isimlendirilen bu kahverengi lekeler genelde yüzde oluştuğundan yüz lekeleri olarak da bilinmektedir. Yaşlanma ile artan kahverengi lekeler ya da karanlık noktalar ise yaşlılık lekeleri olarak bilinir.

NEDENLERİ NE OLABİLİR?
Cilt bakım uzmanlarına göre lentigoların %63`ü güneş kaynaklı, %13`ü ise yaşlanma kaynaklı belirginleşmektedir. Gebelik de kahverengi lekelerin oluşmasında önemli bir etkendir. Çünkü gebelik durumunda hormonal bir takım değişiklikler meydana gelmektedir. Yanı sıra bazı ilaçların kullanımı, bitki ve sebze yağları da güneşe maruz kalma durumunda kahverengi leke oluşumuna neden olabiliyor. Bu kahverengi lekelere karaciğerdeki bir sorunun neden olduğu düşüncesi ise yanlış bir inanıştır.

Yazımızda evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz karışım yada preparatlar yüzünüzdeki gerek yaşlılık gerekse de yetişkinlikteki kahverengi lekelerle mücadelede önemli rol oynamakta, ayrıca cildinize parlaklık kazandırmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KAHVERENGİ LEKELERLE MÜCADELE METOTLARI
Cildimiz bizim aynamızdır. Bu nedenle yüzümüz vücut bakımı yapılırken ön sıralarda yer alır. Kahverengi lekelerle mücadelede çeşitli yöntemler yer almaktadır. Aşağıda sık kullanılan ve etkili olan metotlar yer almaktadır.

 • Güneş ışınlarına daha az maruz kalmaya çalışın.
 • İlgili alana doğal çamaşır suyu olan limon suyu uygulayabilirsiniz.
 • 2 adet küçük boy kuru soğan çırpıcıdan geçirilip suyu süzülür. İçine 1/2 çay bardağı elma sirkesi ilave edilir. Karışım leke olan yere sürülerek yarım saat sonra yıkanır. Ya da tercihinize göre bu süreyi uzatabilirsiniz. 2-3 günde bir bu maskeyi uygulamakta fayda bulunmaktadır.
 • Dışarı çıkarken güneşten korunma amaçlı güneş kremlerinin kullanılması ihmal edilmemelidir.
 • Kuru fesleğen otu yaprakları, neem yaprağı ve nane yapraklarını 100 gram kadar karışırın. Karışıma biraz zerdeçal tozu ekleyin. Karışımı gül suyu ile hamur yaparak yüz lekeleri için kullanın.
 • Parlayan bir cilt elde etmek için safran ve balı uygulayabilirsiniz. Karışımı yüzünüze sürün, bir süre bekleyin ve yıkayın.
 • Bir pamuk yardımı ile 6-8 hafta boyunsa yaşlılık lekelerini gidermek için taze sarımsak suyu kullanabilirsiniz. Bunu günde iki kez uygulamanız yeterli olacaktır. Ayrıca yaşlılık lekeleri için lekelerin üzerini kırmızı soğan ile ovmak yeterli olabilir.
 • Ciltteki kahverengi lekeler için hintyağı uygulayabilirsiniz.
 • Günde iki kez taze aloe vera jelini bir veya iki ay kahverengi lekeler için kullanınız. Aloe vera sağlık için diğer yararlarının yanı sıra parlak bir cilt elde etmek için mucize bir bitkidir.
 • Bir tatlı kaşığı portakal suyuna ile 2 çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Karışımı kahverengi lekeler için uygulayınız.
 • Kahverengi lekelerin giderilmesinde laktik asitten de yararlanabilirsiniz. Bunun için ekşi süt ve ya ayranı kullanabilirsiniz.
 • Yüzünüze noktalar için maydanoz suyu ile limon suyu, portakal suyu ve frenk üzümü suyunu eşit miktarda karıştırılarak yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Tüm bunların dışında kahverengi lekeler için hastanelerde tedavi hizmetleri de verilmektedir. Kahverengi lekelerle mücadelede lokal kimyasal tedavi, peeling ve lazer tedavisi, krioterapi veya mikro-dermabrazyon gibi tedavi seçenekleri hastanelerde başarı ile uygulanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benim tenim çok açık renk ve nezaman güneşe çıkmak zorunda kalsam ertesi gün sabaha yüzümde leke oluyor güneş koruyucularda etki etmiyor bu lekeler nasıl geçecek peki???

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çil Tedavisi
Sürme
AĞIZ KENARINDAKİ KIRIŞIKLIKLARDAN NASIL KURTULABİLİRİM?
Saboreik Dermatit (Kepek)
Saç Beyazlamasına Doğal Çözümler
Saç İçin Hintyağı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.