KAKULE NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?kakule-nedir-faydalari-nelerdir

Latince adı Elettaria cardamomum olan bitki zencefil ve zerdeçal gibi akrabalarına benzer şekilde güzel kokulu ve şifalı bir bitkidir. İsmi pek duyulmasa da içeriği ile sağlığınıza katkıda bulunacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kakule demir, manganez, potasyum, kalsiyum, sülfür, magnezyum gibi mineraller için iyi bir kaynaktır. Yanı sıra riboflavin, niasin ve C vitamini gibi birçok hayati vitaminler bakımından da zengindir.

Kakule iyi bir antiseptik, iyi bir antioksidan, spazm ve gaz giderici, sindirim sistemine yardımcı, idrar ve balgam söktürücü, uyarıcı, mide dostu ve tonik özelliklere sahiptir. 

Çeşitli şekillerde birçok hastalığı önleyici, sağlığı teşvik edici özellikleri sayesinde tam bir şifa hazinesi olduğunu söyleyebiliriz.

KAKULE NEYE İYİ GELİR?

1- Sindirimi Geliştirir

Kakule, sindirim sürecinde gaz giderici özelliklere sahiptir. Bu da şişkinlik, kolik ve mide krampları tedavisine yardımcı olur. Ayrıca, safra akışını artırarak yağ ve diğer besinlerin sindirimini geliştirir. Kakule kabızlık, dizanteri, asitlik, hazımsızlık ve mide enfeksiyonlarının farklı türleri için ideal bir bitkidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sindirim sorunları için kakule kullanmak istiyorsanız sadece tohumlarını tüketebilir, yemekleriniz üzerine öğütülmüş kakule katabilir yada bir fincan kakule çayı şeklinde tüketebilirsiniz.

2- Kötü Nefes Kokusu

Kakule antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan dolayı nefes kokusuna sahip olan mikroplarla mücadelede etkilidir. Ayrıca, kakule tohumundan elde edilen yağ, kötü nefes ve diğer enfeksiyonlara neden olan bakterileri de öldüren bileşikler içerir.

Sadece her yemekten sonra yada nefes tazelemeniz gerektiğinde kakule tohumu çiğneyebilirsiniz. Ayrıca, kakule çayı içebilirsiniz veya günde iki kez ılık kakule çayı ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Bu uygulama etkili bir antiseptik ağız gargarası olarak etki edecektir.

3- İştahı Artırır

Kakule iştahınızı azaltabilen hazımsızlık, şişkinlik ve asitlik ile mükemmel bir şekilde başa çıkabilir. Ayrıca, kakule, sindirim sıvılarının salgılanmasını uyarır ve bu da iştahı artırır.

Eğer iştah kaybınız varsa, çorbanıza toz kakuleden biraz ekleyebilir veya tohumlarını çiğneyebilirsiniz.

4- Detoks

Antioksidanlar açısından zengin olan kakule vücuttan toksinleri kaldırarak detoksifikasyona yardımcı olur. Kakule de serbest radikalleri yok eden enzimleri üretilmesine yardımcı olan manganez minerali açısından büyük bir kaynaktır. Vücudun arındırılması ise daha fazla enerji ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine neden olur.

Günlük bir fincan kakule çayı, vücudun sağlıklı ve temiz tutulmasını sağlar.

5- Böbrek Sağlığını İyileştirir

Kakule idrar çıkarmayı teşvik ettiği, böbreklerde biriken kalsiyum ve üreyi giderdiği ve kan basıncını düşürdüğünden dolayı iyi olarak bilinir.

Düzenli kullanım böbrek taşları, nefrit, yanma veya ağrılı idrara çıkma, yanma, sık idrara çıkma gibi böbrek, mesane ve idrar problemlerinde etkilidir. Aynı zamanda, çoğu zaman, üriner sistem enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılır.

Bütün ve öğütülmüş kakule böbrek işleyişini geliştirmek için kullanılabilir.

6- Nabızı Düzenlerkakule-neye-iyi-gelir

Potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller kakulenin yapıtaşlarıdır. Bu üç mineral kalp dostudur, vücut sıvıları ve hücrelerin temel bileşenleridir.

Yeterli potasyum alımı kalp atış hızının tekrar düzenlenmesi ve kan basıncının kontrol altında tutulması için önemlidir. Ayrıca, kakule, trombosit agregasyonu ve iltihaplanmayı önleyerek kan pıhtılaşması ve felç riskini azaltabilir.

Bu yararları elde etmek için günde iki bardak kakule çayı içmeniz yeterlidir.

7- Anemi İle Mücadele

Kakulede anemik durumdan kaynaklanan vitamin kaybını tekrar kazanılmasına yardımcı olan güçlü antioksidanlar var. Bileşiminde yer alan bakır, demir, manganez ve riboflavin, C vitamini ve niasin gibi temel vitamin yorgunluk ve halsizlik gibi anemi belirtilerini giderir. Tüm bu bileşenler kırmızı kan hücreleri ve hücresel metabolizma üretimine de yardımcı olur.

Anemi hastası olanların ılık bir bardak süt içine bir tutam kakule tozu ve bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyerek her gece içmeleri önerilir.

8- Astımı Hafifletir

Astım hastaları öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve göğüs sıkışmasından muzdariptirler.   

Kakule, akciğerler içine kan dolaşımını artırarak iltihap ile mücadele eder ve mukoza zarını yatıştırarak daha kolay nefes almanıza yardımcı olur. Kakulenin sıcak doğası da balgamı dışarı atmaya teşvik eder ve göğüs tıkanıklığı giderir.

Küçük miktarlarda düzenli kakule kullanımı astım veya bronşitten muzdarip olanlar için son derece faydalıdır. Sadece gıdalarınıza kakule tozu ekleyin veya kakule çayı içiniz.

9- Kanserle Savaşır

Kakule IC3 ve DIM fitokimyasallarını içerir ve bu ikisi iyi bilinen kanser savaşçılarıdır. Göğüs, yumurtalık ve prostat kanserinin gelişimini engeller. Düzenli tüketim bu kanser türlerinde yardımcı olacaktır.

Ayrıca, kakule ile ilgili yapılan çalışmalarda bu bitkideki güçlü antioksidanların kolon kanseri hastaları için çok yararlı olduğu bulunmuştur. Günlük bir buçuk çay kaşığı kakule tozu içmeniz önerilir.

10- İmpotansı İyileştirir

İktidarsızlık, erken boşalma ve kısırlık günümüzün en büyük problemleri arasında. Kakule bu tür cinsel işlev bozuklukları ile mücadele için vücudu hazırlayan güçlü bir tonik ve uyarıcıdır.

Bu sorunları azaltmak için günlük olarak iki ya da üç bardak kakule çayı içilmesi önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zerdeçal Nedir? Yararları Nelerdir?
Göbekteki yağlanma
Havlıcan
Kestane
Pelit Yosunu
Isırgan Otu Çayı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.