KALBİNİZ SAĞLAM MI?Kalbiniz Sağlam mı

Günlük hayatımızda yaptığımız tüm işlerde ve etkinliklerde muhtemelen tüm bunları yapmamızı mümkün kılan organı, yani kalbimizi, göz ardı ederiz ve aklımıza bile gelmez. Hâlbuki kalbimiz gün boyunca çalışmakta, kan pompalamaktadır ve en çok çalışan kas gurubuna sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki beş adım ile kalbinizi, en önemli organınızı, hayatınız boyunca uzun yıllar daha sağlıklı tutabilir ve dolaylı olarak vücudunuza da fayda sağlayabilirsiniz. Bu beş önemli adım aslında en iyi ilaç sayılırlar.

Egzersiz: Hepimiz süper kahramanlar gibi yoğun şekilde egzersizlere başlamak ve çalışmak zorunda değiliz. Tüm yapmamız gereken, kalbimizin atış hızını haftanın 5 günü ve her defasında 20-30 dakika boyunca normal atım hızından daha yükseğe çıkarmak için fiziksel aktiviteler yapmaktır. Bunu sağlamak için illaki belli bir egzersiz gurubu ile kendinizi sınırlamanız gerekmez. Herkesin spor salonlarına gitme veya profesyonel sporları yapma şansı olmayabilir.

Hem vakit bulma açısından hem de ekonomik açıdan. Bu nedenle kendinizi sınırlamayın ve uzmanların en çok önerdiği aktiviteyi yani yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz. Hem masrafsız hem de her zaman vakit bulabileceğiniz bir aktivitedir. Basit ve düzenli yürüyüş yapmak bile hem kalp rahatsızlıkları hem de birçok diğer sağlık sorunlarından korumada etkilidir. Elbette ki bir spor salonuna gidip profesyonel bir eğitmen eşliğinde çalışma fırsatınız ve zamanınız varsa bunu da iyi değerlendiriniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Spor salonunda egzersizlere başlamanız iyi bir başlangıç olacaktır. Fakat bu işin haftanın belli günleri ve saatleri ile sınırlı olduğunu ve yeterli olacağını düşünmeyin. Çünkü genel yaşam tarzınız da oldukça önemlidir.

Mesela eğer gün boyunca masa başında oturuyorsanız, sabah eliptik bisiklette veya koşu bandında spor yapmış olsanız bile yine kalp hastalıkları açısından risk altında sayılırsınız. Dolayısıyla sporla birlikte yaşam tarzınızı da iyileştirmelisiniz.

Okul veya işyerine eski usül yiyecekler götürün. Kalp sağlığı için faydalı olan yiyecekler yüzyıllardır değişmedi. Bu nedenle denenmiş ve kalp sağlığı için faydalı olduğu düşünülen klasik yiyecekleri tüketmeye çalışın. Bunlar arasında en popüler olanları şunlardır:kalbin sağlamlığı için

  • – Meyveler ve sebzeler
  • – Kahverengi pirinç ve diğer rafine edilmemiş karbonhidratlar gibi kepekli tahıllar,
  • – Nohut ve lima fasulyesi gibi bitki ve baklagiller

Yukarıda sporun ve egzersizlerin kalp sağlığı ve genel vücut sağlığı açısından ne denli önemli olduğunu vurguladık. İşte an az spor kadar önemli bir nokta da sağlıklı beslenmedir. Eğer dengeli ve yeterli beslenmiyorsanız, sürekli işlenmiş fast-food yiyecekler tüketiyorsanız ve takip ettiğiniz diyetlerinizde titiz değilseniz, sporun faydasını da tam olarak göremeyebilirsiniz.

Sigarayı bırakın. Sigaranın genel vücut sağlığı için ne derece risk oluşturduğunu neredeyse bilmeyen yoktur. Bu risk durumlarının en önemlilerinden birisi de kalp-damar sağlığı içindir. Sigara dumanı gibi diğer uyuşturucu otlara ait dumanlar da aynı şekilde kalp sağlığı için zararlıdır.

Vücudunuzu rahatlatmak için çeşitli yollar öğrenin. Günlük yaşam koşullarında bin bir türlü durumla karşı karşıya kaldığımız için stres oluşması için de yeterince sebep doğmaktadır. Ancak bunu olumlu şekilde lehimize çevirmemiz, stres yaratan durumlardan uzaklaşmamız ve üzerimizdeki stresi atmamıza yardımcı olacak faaliyetler yapmamız gerekir. Müzik dinlemek, duş almak, egzersiz yapmak, bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak, kitap okumak, film izlemek.. bu liste uzar gider. Sizin stresinizi bunların içinden veya bunların dışında hangisi azaltıyorsa onu tercih edebilirsiniz.

Stres vücudumuz için zararlıdır çünkü stres altındaki vücut adrenalin salınımı yapar ve bu da kalbin daha fazla çalışması ve yorulması anlamına gelir.

Stresin aşırı düzeyde olması ve çıkmaza girmeniz durumunda uzman birimlerden ve kişilerden yardım almanız gerekebilir.

Yeterli ve verimli uyku: Uyku ile vücudumuz bir nevi kendini yeniden başlatır ve yeniler. Vücudun hastalıklardan kurtulması ve bağışıklık sisteminin kendini toparlaması için uyku olmazsa olmazdır. Aynı şekilde kalp sağlığı açısından da önemli bir yeri vardır.

Uyurken kalp atış hızımız ve kan basıncımız düşer. Bu durum kalbin mola vermesini sağlar. Yeterli uyku olmadığında vücut stres altında kalır.

Bu nedenle çok iyi dinlenmeye çalışın. İyi dinlenmiş ve uykusunu almış bir vücut, gün içerisinde karşılaşacağı zorlukların üstesinden daha kolay gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    27 yaşındayım ekg çekildiğim ve hoalter takıldığı halde doktorlar sorun göremediler fakat 1senedir kalbim çok hızlı çarpıyor ve bu beni çok rahatsız ediyor doktor sinirsel diyor şuanda sinir haplarına başladım ama değişen birşey yok önerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kas Yırtılması
Demans Nedir?
SİYATİK NEDİR? SİYATİK AĞRISI NASILDIR?
Tansiyon Yüksekliği
TRİGEMİNAL NEVRALJİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Alt Sırt Ağrısında Kimler Risk Altında
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.