KALÇA AĞRISI
Kalça ağrısı kalçanın iç veya dış bölgesinde hissedilen her türlü ağrı veya rahatsızlıktır. Kalça, uyluk ve pelvisin birleştiği ekleme verilen isimdir.

Kalça ağrısı birçok şekilde tarif edilebilir. Kalçada sıkıcı bir ağrı, gerginlik,  dayanılmaz derecede keskin ağrı veya yanma ve karıncalanma hissi gibi birçok yönden tarif edilebilir. Kalça ağrısı sabit olabilir ya da sadece çömelme, dönme gibi bazı hareketler ile hissedilebilir. Kalça ağrısı aniden başlayabilir ya da yavaş yavaş haftalar veya aylar boyunca gelişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalça ağrısının hafiften ağır dereceye kadar nedenleri olabilir. Kas gerginlikleri en hafif nedeni olup, bu nedenler kemik kırıklarına kadar ilerleyebilir. Kalça ağrısı ayrıca artrit, bursit, kanser ve osteoporoz gibi bir hastalık, bozukluk ya da durumun bir belirtisi olabilir. Kalça ağrısı kalçanın merkezinde bir yaralanma ya da bir hastalık sonucu ortaya çıkabilir. Kalça ağrısı yansıma ağrı adı da verilen sırt ve diz gibi vücudun başka bir bölgesinde başlayan bir sorunun yansıması da olabilir.

Kalça ağrısı bebekler, çocuklar, gençler, yetişkinler ve her yaş grubuna özgü olabilir nedenlerle yaşlılarda oluşabilir. Kalça ağrısı osteoartrit ya da kalça kırığının bir belirtisi olabilir. Kalça ağrısı özellikle yaşlılarda sık sık görülür, bu yüzden önemlidir. Hem kırıklar hem de osteoartrit yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİKKAT!!!
Kalça ağrısı acil bir tıbbi durum olan kalça kırığının bir belirtisi olabilir. Eğer siz yada sizinle olan birinde kalça deformitesi, şiddetli kalça ağrısı varsa ya da düşme veya başka bir yaralanma sonrası normal yürüyemiyor iseniz vakit kaybetmeden bir doktora görününüz.

KALÇA AĞRILARI İLE HASTAHANELERİN ORTOPEDİ BÖLÜMÜ İLGİLENMEKTEDİR. 

KALÇA AĞRISI İLE BAŞKA HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKABİLİR?

Kalça ağrısı yaygın belirtişeri altta yatan yaralanma, hastalık, bozukluk ya da duruma bağlı olarak değişebilir ve buna bağlı diğer belirtiler görülebilir. Bu belirtiler şunları içerebilir:

 • Sırt ağrısı
 • Diz veya ayak bileği ağrısı
 • Topallama veya yürüme zorluğu
 • Ağrı, hassasiyet, yanma veya kalça, bacak, kasık, sırt, pelvis veya uyluk bölgesinde karıncalanma
 • Kalçada takılma hissi ve ya ses gelmesi
 • Kalçada hareket sınırlılığı yada aralığın azalması 

CİDDİ DURUM GÖSTEREN BELİRTİLER
Bazı durumlarda kalça ağrısı, acil bir tıbbi bir durum gösterebilen diğer belirtiler oluşmasına neden olabilir. Aşağıdaki durumları farkettiğinizde derhal tıbbi yardım alınız.

 • Kalça veya uylukta deformite
 • Genel halsizlik
 • Yürüyememe, kalça üzerine ağırlık koyamama ya da kalçayı esnetememe
 • Bir bacağın diğerinden daha kısa görünmesi
 • Bir ayak ya da bacağın dışa dönük olması
 • Şiddetli kalça veya pelvik ağrı

İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLARIMIZ

KALÇA AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  çiğdem

  Şey biraz çekiniyorum ama kalçamda sivilceye benzer bişey var ama dokunduğumda acıyor bazen oturamıyorm bişeyler söyleermisiniz 1 HAFTAYA YAKIN VAR

  Çağlar

  Benim kalcalarimda devamli acima yuruyememe bazi hareketleri yapamama lutfen yardımlarınızı bekliorum

  Emine

  KalçaM çok agiriyor yuruyemiyom dizm kitleniyor ne yapmamlazim bana yardımcı olurmusunuz

  murat ağirdaş

  kalcam oturduğum yerden kalkinca ve yürürken ağrı yapıyor sorun ne olabilir

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Eklem Çıtlaması
Ataksi
KRONİK YORGUNLUK VE İMMÜN DİSFONKSİYON SENDROMU
Yorgunluk ve Gece Terlemesi Nedenleri
Göz Yorgunluğu Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.