KALÇA PROTEZİ (KALÇA YENİLEME, KALÇA DEĞİŞTİRME)

Kalça protezi, protez adı verilen yapay bir eklem parçasının hasarlı kalçanın yerine konmasını esas alan cerrahi işlemdir.
Kalça protezi ameliyatının amacı, kalça eklemi hasarlı kısımlarının değiştirilmesi ve diğer tedaviler ile kontrol edilemez olan kalça ağrısını rahatlatmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalça ağrısı günlük hayatta yürüme, oturma, hatta dinlenme gibi günlük faaliyetlerde dahi güçlük çıkarıyorsa siz, kalça protezi işlemi için bir aday olabilirsiniz. Kalça protezi ameliyatı genellikle 60 yaş ve daha üstü kimselere yapılır fakat bunun aksine genç insanlarda da yapılabilir.

KALÇA PROTEZİ AMELİYATININ YAYGIN NEDENLERİ
Artrit adı verilen eklem hastalığı ve bundan kaynaklanan şiddetli ağrı kalça protezi ameliyatı için en sık nedendir. Osteoartrit, çoğunlukla orta yaşlı ve yaşlı yetişkinleri etkileyen bir dejeneratif eklem hastalığı olup kalça eklemindeki kıkırdak ve kemik yıkımına neden olan tıbbi bir durumdur. Bir diğer neden ise, eklem ve yakınlardaki doku iltihabı neden olan Romatoid artrit hastalığıdır. Romatoid artrit eklemlerinizde ağrı ve sertliğe yol açabilir. Yanı sıra yaralanma olgularının neden olduğu Artrit vakaları da kalça kıkırdağına zarar verebilir.

Bir kalça kırığı, bazı insanlarda kalça protezi işleminin gerçekleştirilmesi için başka bir nedendir. Kırıklar ise çoğunlukla düşmeden kaynaklanır. Osteoporoz gibi bazı sağlık sorunları da kemiklerin zayıflamasına neden olur ve kemikleri kırılma durumlarına karşı daha savunmasız hale getirir. Bir kırık ağrısı şiddetli olabilir, sizin yürüme ve hatta bacaklarınızın hareketini dahi zor hale getirebilir. Kalça protezi gerektiren diğer bir koşul ise enfeksiyonlar ve kalça deformiteleri sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

TIBBİ DANIŞMANLIK
Kalça protezi ameliyatının sizin için uygun olup olmadığına siz ve doktorunuz karar verecektir. Doktorunuz ilk olarak anti-enflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar içeren alternatif tedaviler önerecektir, sonrasında ise fizik tedavi, hareketlerinizin sınırlanması ve yardımcı yürüme cihazları (baston gibi) önerebilir. Bunların hiçbiri ağrılarınızın dindirilmesine yardımcı olmaz ise ameliyat kaçınılmaz olabilir.

YAPAY KALÇA EKLEMİ ÇEŞİTLERİ
Replasman cerrahisinde kullanılan yapay kalça eklemlerinin en yaygın iki türü çimentolu protezler ve çimentosuz protezlerdir. Bazı durumlarda, iki tipin bir kombinasyonu kullanılabilir. Bir kalça protezi, metal ve plastikten oluşur. Bir çimentolu protez cerrahisinde, çimento türü ile kemik birleştirilir. Çimentosuz protezin delikleri ince bir örgü ile kemiğe bağlanır. Kalan kemik protez çevresinde geliştirilir ve iyileşme sürecinde doğal olarak birleşir.

CERRAHİ ÖNCESİ
Doktorunuz cerrahi öncesi tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve ameliyat öncesi tam bir fizik muayene yapacaktır. Bunun için bir röntgen çekmesi gerekebilir. Ayrıca ameliyat sonrası rehabilitasyon konusunu konuşmak için fizyoterapist ile bir araya gelebilirsiniz.
Prosedürden önce evde bazı ayarlamaları yapma cerrahi operasyon sırasında size yardımcı olabilir. Özellikle evinizde kolay ulaşabileceğiniz bölümler hazırlamak, lavabo ve duş (korkuluk gibi) yada mobilyalarınızı tekrar gözden geçirmek yararlı olabilir.

CERRAHİ SIRASINDA

Geleneksel kalça protezi, kalça eklemi üzerinde yaklaşık 10 – 12 santim uzunluğunda bir kesi yapılır. Minimal invaziv kalça protezleri denilen yeni yaklaşımlar, prosedürü gerçekleştirmek için bir veya iki küçük kesiler kullanılır. Doktorunuz sizin için en iyi yöntem belirler.

CERRAHİ SONRASI
Kalça protezi ameliyatları geçiren hastaların genellikle birkaç gün hastanede kalması gerekir. Hastanede iken kalça gücünüzü ve hareket aralığınızı tekrardan kazanmanız için fizik tedavi egzersizlerine başlanabilir. Fizik tedavi süreci evde de devam edecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
14 günde diyet
Temiz Hava
Elma Sirkesi
Arı Sütü
Akşamdan Kalma (Hangover) Nasıl Atlatılır
Dengeli Beslenme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.