KALÇADAN TIKLAMA ÇITLAMA SESİ GELMESİKalçadan Tıklama Çıtlama Sesi Gelmesi

Bacağın kaldırılması esnasında kalçadan gelen tıklama yada çıtlama sesi duyulması endişe verici olabilir. Genel olarak ses gelmesi endişe duyulacak bir durum değildir fakat bu durum yaklaşan bir inflamasyonun (iltihap) işareti olabilir. Eğer her zaman kalçanızı yükselttiğinizde yada diğer hareketleri yaptığınızda kalçanızdan ses gelmesi gibi bir durumla karşılaşıyorsanız  tam bir tanı için doktorunuz ile konuşunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

SÜRTÜNME

Anatomist Paul Grilley, kemiklerin eklemleri sabitlendiğinde yada  kemikler birbirine sürtündüğünde eklemlerden ses gelebileceğini açıklamaktadır. Parmak çıtlatılması gibi kemikler birbirine sürtündüğünde bir ses yada sürtünme sesi gelebilir. Bazen de tıklama sesi gelebilir fakat sürekli olarak tıklama sesinin gelmesi bursit olarak bilinen inflamasyon ve ağrı yada kronik şişme sorununa yol açabilir. Benzer şekilde kalçada da geçici bir fiksasyon –kalça eklemindeki sıvı, kemik ve bağlı dokularının neden olduğu geçici vakum etkisi nedeni ile birbirine yapışması- nedeni ile tıklama sesi meydana gelebilir. Kalça fiksasyon olması bakımından yaygın görülen bir bölge değildir fakat uzun bir oturumdan sonra bacak yükseltiyorsanız birkaç tıklama sesi duymanız mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

AĞRI

Eğer kalçanızda tıklama ile birlikte ağrı varsa, doktorunuz kalçanızdaki sesi işiterek teşhis edebilir. Genellikle illotibial band (kalçadan hemen dizin altına bacağın yan tarafı boyunca uzanan fibröz dokunun kalın bir bandı) olduğunda meydana gelir. Bacak kaldırıldığında ve kalçanız büküldüğünde illotibial band (resime bakınız) geriden trokanterin (Uyluk kemiğinin üst ucundaki iki çıkıntının ortak adı) önüne hareket eder. İşte, kemiğin bu çıkıntının üzerinde hareket etmesi sonucu çıt sesi meydana gelir.

Kalçadan Ses GelmesiFemurun iç kısmından pelvise doğru giden tendona rektus femoris tendonu denmektedir. Bu tendon da kalçadan çıtlama sesinin gelmesinin neden olabilir ve çıtlama sesinin teşhis edilmesini sağlayabilir. Kalça kaldırıldığında bu tendon uyluk kemiğinin ön başının üzerinde hareket eder ve ses yapabilir. Bazı durumlarda, yırtılmış bir kıkırdak da klik sesi hissetmenize neden olabilir. Bu durumda ağrı genellikle daha belirgindir ve tamamen kalçanızın kilitlenmesine neden olabilir.

ÖNLEME VE TEDAVİ

Eğer kemik sürtünmesi nedeni ile kalçadan ses geliyorsa, belirli stratejiler problemi durdurabilir. Dizleriniz bükük veya bacaklarınız hafifçe ayrı pozisyonda bacaklarını kaldırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca hareket aralığını da sınırlayabilirsiniz.

Genellikle ağrısız durumlarda herhangi bir tedavi gerekmez. Sizi endişeye sevk ediyorsa bölgeye buz koyabilirsiniz. Kalça ekleminin kullanıldığı egzersizleri azaltabilirsiniz. Doktorunuz, ayrıca, özel germe egzersizleri, kortikosteroid enjeksiyonu ve nadir durumlarda ameliyat önerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aerobik Egzersiz
Sülük Tedavisi
Angina Pectoris Tedavisi ve İlaçları
Çene Kırığı ve Çıkığı
Endometriozis
Basit Önlemler İle Kırışıklıklarınızı Azaltın
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.