KALICI DÖVMELER
Toplumumuzda fazla yaygın olmayan kalıcı dövmeler, genelde dış ülkelerde daha fazla yaygın durumdadır. Çeşitli çeşit figürleri ile kişinin kendini farklı göstermesini sağlayan içi mürekkep dolu yaralar (dövmeler), bu özelliğinin yanında sağlık açısından ciddi tehditler oluşturmaktadır. Dilerseniz kalıcı dövmelerin zararlarını açıklamadan önce nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Kalıcı dövmeler nasıl yapılır?
Deri tabakasına elektrikli dövme makineleri ile boya verilmesi ile yapılmaktadır. Dövme yapmadan önce cildi dezenfekte etmek için alkol kullanılmaktadır. Kullanılan alkol, derinin geçirgenliğini artırarak boyar maddenin kana daha hızlı karışmasını sağlamaktadır. Elektrikli makinede yer alan iğneler, aşağı- yukarı hareket ederek deride delikler açmakta ve bu deliklere boya yollamaktadır. İğne vuruşlarının yapıldığı yerden çok az miktar kan çıkar ve boya deri altına geçer. Dövme yapılırken yapılan kişiye, işlemin yapıldığı sırada acı verir. Bu acı kişiden kişiye değişir.

Sponsorlu Bağlantılar

İğne vuruşlarına bağlı olarak dövme yapılan bölgede kızarıklıklar ya da şişlikler görülebilir. Bu şişlikleri takiben o bölgede yaralar ya da kabuklanmalar oluşur, bu kabuklanmaların iyileşmesiyle dövme ortaya çıkar.

Kullanılan maddeler nelerdir?
Kullanılan boyar madde ise genelde istir. İsle birlikte çivit, antimuan tozu, kavrulup dövülmüş kemik tozu, çeşitli bitki özleri, safran ve kına da kullanılır.

SAĞLIĞA ETKİLERİ NASILDIR?
AB’nin raporunda dövmede kullanılan boyar maddelerin %40’ deride kullanım için onay almadığı belirtilmiştir. Güvenilmeyen kişiler ise bazen otomobil boyaları veya mürekkep de kullanabilirler. Dövmeler kullanılan kimyasallar nedeni ile birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Peki, etkileri nelerdir dövmenin;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Genetik mutasyonlara neden olabilir.
 • Bebekte doğum anormallikleri yapabilir.
 • Lenf bezleri iltihabına neden olabilir.
 • Alerjik reaksiyonlar ve keloid oluşumu görülebilir.
 • Dövmeler “kronik intoksitasyon” denilen uzun süreli zehirlenmelere neden olabilir. Bu tür zehirlenme vücudun bağışıklık sistemini çökertir, karaciğerlerin görevini yapmasını yavaşlatır, kansızlık ve iştahsızlık ile belirti verir.
 • Kansere yol açma ihtimali çok yüksektir.
 • Yapılmasına bağlı olarak tetanos, uçuk, stafilokok, HIV, Hepatit B ve C ve hatta frengi gibi enfeksiyonların bulaşmasına neden olabilir.
 • Bazı dövmeler, MR tetkiki sırasında (içerdiği metaller nedeniyle) şiddetli ağrıya neden olabilir.
 • Dövmenin silinmesi ise cerrahi müdahale ile olup, genelde iz bırakmaktadır.

Kalıcı Dövmeler Günah mıdır?

Kalıcı dövmeler kesinlikle günahtır arkadaşlar. slamdini kalıcı dövmeyi yasaklamıştır. Şuna dikkat edin arkadaşlar kalıcı dövme yaptırdığınızda şunları tehlikeye atıyorsunuz.

 • Sağlığınızı(Dövmeden dolayı hastalık kapabilirsiniz),
 • Güvenliğinizi(Dövme vücuduzda bir izdir ve sizin kimliğiniz olur. Ancak bir gün tanınmamak zorunda kalırsanız ne olacak?)
 • Psikolojinizi(Dövmenin size hatırlattıklarını bir gün olur hatırlamak  istemeyebilirsiniz)
 • Hayata bakış açınızı(Aslında dövmenin çağrıştırdığı kimliği bir gün olup reddetmek isteyebilirsiniz. Ancak dövme silinmeyecektir)

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sema

  Tamam da günahtır diye yazdığınız hiçbir maddenin günahla ilgisi yok. Sağlık, sonradan pişman olmak vs gibi günahla uzaktan yakından ilgisi olmayan durumlara işaret ediyor. Neye dayanarak günah olduğuna karar verdiniz Allah aşkına. Kuran’da bu konuyla ilgili bir ayet varsa onu referans gösterseydiniz hiç olmazsa bir dayanağınız olurdu. Biraz ciddiyet lütfen

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mide ve bağırsak iltihapları – iltihabı
Damar Sertliği
KOAH
Lenf Bezleri Nerede Bulunur
Balık Taşı
2009 H1N1 İnfluenza Grip Nasıl Önlenir ve Aşı Türleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.