KALICI ÖKSÜRÜK
Kalıcı öksürük öksürüğün şiddetli de olsa hafif de olsa sürekli yani kronik bir hal almasıdır. Öksürük ile birlikte solunum yollarında gerçekten var olan yada var olduğu hissine sahip olan durumların varlığından kurtulmak için yapılan bir savunma refleks hareketidir. Her durumda rahatsız edicidir fakat, eğer gerçekten solunum yollarını tıkayan ve solunum alıp vermesini engelleyen bir maddenin varlığı söz konusu olduğunda bu rahatsız ediciliğin lafı dahi edilmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Öksürükle birlikte çoğunlukla mukus salgısı (balgam) da eşlik eder ama mukus olmadan da (kuru öksürük) olabilir. Çoğu durumda öksürük hastaneye gelen hastaların ziyaretlerinin en yaygın nedenlerinden biridir. Öksürük hekimler tarafından subakut (üç ile sekiz hafta süren), akut (3 haftadan daha az süren) ve persistan (kalıcı sekiz hafta veya daha uzun) olmak üzere 3 gruba ayrlır.

İnatçı bir öksürük enfeksiyon, enflamasyon, travma, tümörler, hava yolu tıkanıklığı ve diğer anormal süreçleri dahil olmak üzere ciddi ve hafif hastalıklar, bozukluklar ve durumlar gibi geniş bir yelpazede oluşabilir. İnatçı bir öksürük soğuk algınlığı sonrası geniz akıntısı ile birlikte hafif bir şekilde oluşabilir. Bir diğer faktör ise sigara kullanımıdır.

İnatçı bir öksürük sigara ile başlayabilir ve kronik bir duruma dönüşebilir. Sadece öksürük değil genel sağlık ve özellikle de solunum yolları kanserlerinden korunmanın ilk basamağı sigaranın bırakılması yada azaltılmasından geçer. Yanı sıra inatçı öksürük, konjestif kalp yetmezliği ya da tüberküloz gibi yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Alerjik sorunlar ve bazı ilaçlar da öksürüğe neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İnatçı bir öksürük ciddi veya yaşamı tehdit eden hastalığın belirtisi olabilir. Eğer nefes almada zorluk, göğüs ağrısı, hızlı kalp atışı, bacaklar ya da ayak bileklerinin şişmiş olması veya pembe köpüklü balgam veya kan tükürme gibi bir durum söz konusu ise acil tıbbi yardıma başvurunuz. Kan veya pembe sıvı tükürme, köpüklü balgam solunum durmasına yol açan pulmoner ödem rahatsızlığının bir işareti olabilir. Kan her durumda potansiyel ciddi bir sorunun işaretidir.

KALICI ÖKSÜRÜK NEDENLERİ NELERDİR?

KALICI ÖKSÜRÜK İLE HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
DİZ ARKASINDA AĞRI VE DİĞER BELİRTİLER
Doğum Sonrası Vajinal Sarkma
Kasık Fıtığı (İnguinal Herni)
Ağız Kanseri
AYAK ŞİŞMESİ NEDENLERİ
DUDAK ŞİŞMESİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.