SAÇ NASIL DÜZLEŞTİRİLİR?
Günümüzde saçları ile barışık olmayan kimselerin sayısı oldukça fazla. Gerek dalgalı gerekse de kıvırcık saçlar olsun değişik metotlarla düzleştirilebilmektedir. Fakat ne yazık ki işlemden geçen saçların düz kalma süresi oldukça sınırlı. Kalıcı saç düzleştirme ise oldukça sıkıntılı olabilmekte. Çünkü, vücudun diğer özellikleri gibi saçlar da genetik bir karakter. Elbette saç düzleştirmenin tamamen imkansız olmasından söz etmiyoruz. Ama söz konusu genler olunca bunların düzeltilmesi neredeyse imkansız.

Sponsorlu Bağlantılar

KALICI SAÇ DÜZLEŞTİRME NEDİR?
Kıvırcık saçlı olan bir kişinin hayali saçlarını sürekli düz bir şekilde görmek istemesidir. Özellikle de erkekler arasında da yaygınlaşmaya başlayan bu durum kişiyi yılın her günü zamanını meşgul edecektir. Yaklaşık olarak kıvırcık bir saç 25 dakika kadar zaman alabilmekte ve bu süre gitgide yılgınlık haline gelmektedir.

KALICI SAÇ DÜZLEŞTİRME NASIL YAPILIR?
Kalıcı saç düzleştirme tamamen kimyasal işlemlerle mümkün olan bir şeydir. İlk olarak birinci losyon saça uygulanır. Saç telinin içine sürülen bu losyon sayesinde bütün saçların kökleri açılacak ve dalgalar tamamen dümdüz bir hal alacaktır. Daha sonrasında açık olan köklerin üzerine düzleştirme maşası ile ince gazete kğıdı kalınlığındaki tutamlarla alarak her bir yeri minumun on kere tek tek maşalayarak yaklaşık üç buçuk saat süren bir işlem yapılıyor. Kapamak üzere saça krem sürülür. Sürülen kremle saçın bütün kökleri tekrar kapanıyor. Kapandıktan sonra da saç ıslansa da sauna, havuz, denize de girilse de saçlar artık düz bir şekilde kalacaktır. Çünkü genetik özellikleri kalıcı olarak değiştirilmiş oluyor. İşlem bittikten sonra tek sorun eğer altı ay sonra tekrar saçlarını düzleştirmek istiyorsa diplerden çıkan dalgalı bölgenin tekrar düzleştirilmesi gerekiyor. Eğer saçta hafif bir dalga varsa ama uçları daha kırışık ve bozuk bir dalga ise bu işlemle saçları 8-10 ay idare edebilir. Dipten gelen dalga bir volüm oluşturur ve uçları yine düz kalacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çok kıvırcık saçlar için ise 4 ay sonra yine saç düzleştirme işlemi tekrar uygulanabilir ve düzenli bir periyodik olarak 4 ay içinde saçlarını düzleştiren bir kişinin şaçlarının kıvırcık olduğunu kimse bilmeyecektir.

SAÇA ZARARLI MI?
Saç düzleştirmede kimyasal işlemler sözkonusu olduğu için işlemin saça zararı vardır. Yanlış uygulanması durumunda saç dibinde kalıcı kopmalar dahi görülebiliyor. Hatta sürekli saçını boyayan kimselerde çok ciddi şikyetler oluşabilir. Sebebi de normal şartlarda saça uygulanan boyada %2 oranında bir kuruma gerçekleşirse evde boyanan saçlarda bu %10 oranına kadar yükseliyor. Saç boyanmasında doğal ürünler kullanılmasının her zaman avantajı bulunmaktadır.

Bir diğer tehlikeli unsur da kesinlikle saç dibine temas edilmemesi gerektiğidir. Tutamlar çok ince ve çok narin bir şekilde sürülmelidir. İşleme saç dibinin 1-2 cm üst taraftan başlanmalıdırç. Dibe kesinlikle işlem değmemelidir. Yanlış uygulamalar sonucu sadece kopma değil saçın dokusuna zararlar, kurumalar da görülebilir. Bunun için doğru yeri bulmak iyi araştırmak ve bilen birine uzmana danışmak en doğru bir yaklaşımdır.

DÜZLEŞTİRİLEN SAÇIN UZUN SÜRE DAYANMASINI NASIL SAĞLARIM?
Saçların kalıcı düzleştirilmesi yapıldıktan sonra artık yapılabilecek bir şey kalmamıştır. Düzleştirilmesinden sonra artık saçlar dalgalı olmaz ve eski volümü bulamayabilirdiniz. Saçlar birbirine yapışık olur. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bir bakım kremi sürmenin faydası vardır. Banyodan çıktıktan sonra tarayıp kendi haline bırakmanız gerekir. Saçlar düz olarak kalacaktır. Bakım gerekmediği için tercih edilmesi en önemli şartlarından bir tanesidir. Ama olası bir şekillendirmek istediğinizde dalga vermek istediğinizde bu fazla kalıcı olmayabilir. Onun için ekstra sert köpükler kullanılmalıdır. Malzemeyi biraz daha fazla kullanmak gerekir. Bundan sonrasında saçınıza boya, röfle ve buna benzer bir takım işlemleri aynı şekilde devam etmeniz gerekir. Topuz da dhil olmak üzere her işlem uygulanabilir.

DÜZLEŞTİRİLEN SAÇ ESKİ HALİNE DÖNEBİLİRMİ?
Saçınızı düzleştirdikten sonra tekrar eski haline döndürmek istediğinizde bu mümkün değil. Saçınıza genetiğini değiştirdiğiniz için artık eski haline dönmeyecektir. Önceki saç modelinize asla dönemez. Böyle bir düzleştirmenin artıları olduğu gibi eski düzenine dönmemesi gibi eksileri de vardır. Eski haline dönmesini istiyorsanız 1 veya 1,5 sene sonra dipten gelen eski saçlarınız sizin olacaktır. İşlem içerisinde bakım da vardır. Gözenekler açıldığında ipek proteinleri de saçın diplerine içlerine kadar girecektir ve eskisinden daha parlak bir görüntü olacaktır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda her sabah kalktığınızda saçlarınız kabarıyorsa ve şekil vermekten sıkıldıysanız bu işlem çok yerinde bir karardır.

SAÇLAR KALICI OLARAK DÜZLEŞTİRİLDİKTEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Defrize yani kalıcı saç düzleştirme işlemlerinden sonra saçınızı çok veya az yıkamak kalıcılığını değiştirmez. Çünkü yıkama işlemi fiziksel bir işlemdir. Şampuanlar ve kremler saçı normal olarak kimyasal olarak etkilemezler. Defrize işlemi kimyasal bir işlem olduğu için kimyasal olarak gerçekleşmiş bir şeyi su veya herhangi bir fönü sarmak gibi işlemler etkilemez. Dolayısıyla zarar görmesi gibi bir durum söz konusu bile değildir. Saç bakımına dikkat etmek gerekir çünkü kimyasal bir değişim oluşuyor. Losyon saçın içine girerken ful tabakaları açıyor ve biraz daha saçta hassasiyet artıyor. Dolayısıyla güneşte biraz daha renk açılması olacaktır. Daha parlak, düz, canlı olsun diye fön çekildiğinde mutlaka kurumalar artacaktır. Şekil itibariyle dalgalanmak gibi bir sonuç oluşmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  evren özbey

  peki bu losyon nedir yani nası bişe herhangi bir saç losyonu oluyomu bide bu işlemi yapdıktan sonra fön feln çekebiliyoruz demi herhangi bir yan etkisi olmaz

  fuat kızılçin

  bi sorum olacak 5-6 ay sonra yenı sac dibleri cıkar diyosunuz erkeklerin 2 ayda yenı cıkan saclar eskisinden daha fazla oluyo önerilen ilaç sadece kadınlar içinmi?

  rıdvan kırmızı kuş

  be sac düzleştiriçi ilacı nerede bulabilirim yardımçı olurmusunuz

  mihrali ali

  hocam ben uzun saçı cok seviyorum uzatıyorum ama dalgalı, bunu kesin bir şekilde nasıl düzelte bilirim?

  bakum

  peki losyon hangi lasyondan alalim diye bilirmisiniz acaba ? diseniz cok sevinirim simdiden TeSEKURLER

  aslan aynacı

  sayın site yöneticisi ben 17 yaşında erkeğim saçların dalgalı azda kıvırcıktır saçlarımı şekle soktuğumda tel tel oluyor ceryan çarpmış gibi buna ne tür bi uygulama yapabilirim veya yaptırabilirim cevabınızı bekliyorum teşşekkür ederim

  Adem Demir

  İlacı nerde bulabıliriz bıktım artık yardımcı olabılırmısınz bana donermısınız en kısa surede yaptırmak ıstıyorum banyo yaptıktan sonra kuafore bere ıle gıdıp yaptırmaktan sıkıldım artık

  hanife uyar

  arkadaşlar lütfen ama losyon nasıl losyon olcak vücut losyonu olurmu ben baktım saç losyonu diye bişe yok başka losyon türü varsa söyleyin

  rıdvan erpn

  Bu erkekler içinde geçerli mi?
  nerde yapılıyor bu fiyat ne kadar??

  rıdvan erpn

  Lütfen yardımcı olun bana sıkıldım artık bu saçtan
  en kısa zamanda sizden haber bekliyorum.

  süleyman ulamış

  bu losyonu nasıl bulabilirim yardımcı olurmusunuz

  Enes Aydoğdu

  Doktor bey öncelikle verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim . Benim sormak istediğim bu işlem erkeklere geçerli mi ? Geçerli ise fiyatı nedir ? Bu işlemi uygulayan kimdir ? Eğer prof. bir kişi uygulamıyorsa losyonu doışarıdan alıp biz kendimiz yapabilir miyiz ? Şimdiden teşekkür ederim …

  berkay

  Bu islemi yapan yerler nereler fiyati ne kadar ? Bi bilgi verseniz mukemmel olur. Nereler yapiyor bu işlemii ??

  Bu işlem genellikle kozmetik alanında ileri seviye güzellik ve bakımla ilgilenen iş yerleri yapmaktadır. Bununduğunuz yerde araştırarak bulabilirsiniz. Eğer bu tür iş yerleri bizlere başvurursa buradan yayınlayabiliriz.

  osman

  ani bu losyon nedir ve nerden bula bilir im ve bu tek bayanlar icin mi..

  Özlem

  Bende istiyorum bu formulden yardımcı olursanız çok sevinirim. En kısa zamanda geri dönüşünüzü bekliyorum şimdiden tesekkür ederim

  caner

  Arkadaşlar losyonlar sıradan losyon değil , büyük kuaförlerde bulabilirsiniz 50-100 Tl arasında fiyatları değişiyor bir kere yapıyorsunuz 1-2 sene arası istediğiniz şekilde gidiyor .

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gençlik Aşısı
Protez Tırnak
Göz Altı Torbaları
Sellülit tedavisi ve Vücut bakımı
Kaş Boyaması Nasıl Yapılır?
Boyun Bölgesindeki Cilt Nasıl Sıkılaştırılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.