Kalın bağırsak iltihabı nedir?
Kalın bağırsağın (kolon da denir) görevi, katı haldeki dışkıyı peristaltik hareketlerle (ritmik bağırsak hareketleri) makata doğru iterken dışkıdan tuz ile suyu soğurmaktır. Kalın bağırsağı kaplayan mukoza zarının iltihabına “kolit” adı verilir.
Kalın bağırsak iltihabının iki türü vardır. Enfeksiyon ya da alerji sonucu görülen akut tür kısa sürer, kronik ya da ülserli kolit ise ciddi sorunlara yol açabilen çok daha önemli bir hastalıktır. Her yaşta görülebilmesine karşılık en çok 20-40 yaş arasında rastlanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalın bağırsak iltihabı Nedenleri;
Akut kolitin nedenleri dizanteri, tifo, enterovirüsler ve daha çok besin alerjileridir.
Kronik kolitin nedeninin ise kesin olarak bilinmemesine karşılık, bazı varsayımlar vardır. Bunlar arasında bakteri enfeksiyonları, süt ve süt ürünlerine karşı alerjiler sayılabilir.

Kalın bağırsak iltihabı Belirtileri ve Tehlikeleri;
Kalın bağırsak iltihabının iki tününde de belirtiler, karın ağrısı ile apansızın başlayan sulu ishaldir. Kronik kolitte hasta günde 15-20 kez dışkı yapma gereksinimi duyabilir ve her seferinde çok miktarda iltihap, mukus, hatta kan atılır. Bazen de hasta boşalma gereksinimi duymasına karşılık dışkı çıkarmaz. Daha ağır durumlarda dehidratasyon (susuz kalma), kansızlık, işhatsızlık, zayıflama, kusma ve yüksek ateş görülebilir.

Kalın bağırsak iltihabı Tedavisi ve Sonuç:
Akut kolitte hasta yatakta dinlenmelidir. İshale karşı kaolin içeren ilaçlar kullanılır.
Kronik kolit teavisinde ise günde üç kez salazoprin (antibiyotik ile aspirine benzeyen maddelerin bilemişi) verilir. Bağırsağa sıvı hidrokortizon verilmesi ise ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Hasta yumuşak, protein açısından zengin besinlerle beslenir, pek az meyve ve sebze yer. Hastalığın nedeni psikolojik ise ruhsal tedavi de yararlı olabilir.
Akut kolitte hastalığın nedeni ortadan kalktığı zaman hasta tam anlamıyla iyileşir. Kronik kolit krizinden sonra bazı hastalar iyileşir, ama çoğunda hastalık ömür boyu sürer.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  bende kalın barsak ilthaplanması var şüphesi bu konuda hangi ilaçlarla tedavi etmem lazım.?

  Sağlık

  2 aydır rahatsızım kalın barsak iltihabım var ikidebir karın ağrıları şişkinlik sık sık tuvalate gitme isteği kabızlık ishal çekiyorum bıktım artık bi türlü düzelemiyorum ilaç kullanmama rağmen.bunalıma girdim intihar edecegim sizce ne yapmam lazım önerilerinizi bekliyorum.

  chuvky

  bagırsaklarda enfeksiyon var,aynı bölgede toplu iğne batar gii agrı yapıyor ilaç tedavisi ile 2 ayda bir kontrol oluyorum.yardımcı olursanız sevinirim.
  kolay gelsin…

  HAYRETTİN. SAHIN

  DEGERLI HOCAM KOLONOSKOPI SONUCUNA GORE ENFEKSIYON KOLIT DEDILER BIYOPSI ALINDI BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ LUTFEN.

  Mikroplara bağlı gaz oluşmuş. sıkıntı yapacak bir durum değil. doktorunuzun verdiği ilaçları zamanında alın. bitene kadar da kullanın. ilaç bitince mutlaka doktorunuza görünün. geçmiş olsun.

  Murat Özer

  Değerli hocam merhaba. kolonoskopi sonucuma göre enflamatuvar bağırsak hastalığı ? (soru işareti var yanında) ve devamında normal kolonoskopik bulgular yazıyor. biyopsi alındı. Önemli bir durum var mıdır? Endişeleniyorum. bilgi verebilir misiniz? yaşım 38.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kaç Tür Pnomoni (Zatürre) Vardır?
Ciltte Pullanma ve Kızarıklık
Kaşıntı Hastalığı
Eş Cinsellik
Kas İyileşmesine Yardımcı Besinler
Taksoplazmozis
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.