KALITSAL HASTALIKKalıtsal Hastalık

İnsan Genom Projesine göre, hem çevresel hem de genetik faktörler kalıtsal hastalıklar da dahil olmak üzere diğer hastalıkların gelişimini etkileyebilir. Kalıtsal hastalık ya da genetik bozukluk, kişinin genetik materyalleri ya da genomları üzerindeki anormalliklerden kaynaklanır. Genetik bozukluklar “tek gen”, “çok faktörlü”, “kromozomal” ve “mitokondriyal” olmak üzere dört sınıfa ayrılır. Kalıtsal hastalıkların sayısız türleri vardır ama nispeten daha yaygın türleri arasında “Marfan sendromu”, “orak hücreli anemi” ve “Tay-Sachs hastalığı” sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Genetik bozukluklar ilk başta fark edilmese bile doğuştan gelebilir, yani kalıtsal olabilir. Bazı hastalıklar ise kalıtsal değildir ama hücrelerde meydana gelen mutasyonlar neticesinde zamanla kendiliğinden gelişir. Bu tür hastalıklar genler üzerinde değişikliğe neden olduğundan aynı zamanda genetik hastalıklar olarak görülür.

“Kistik fibroz” ve “fenilketonüri (PKU)” gibi bazı kalıtsal genetik bozukluklar, genlerin düzgün çalışmamasından kaynaklanır. Diğer bazı bozukluklarda ise genetik ve çevresel faktörler birlikte etkili olarak genlerin yapısında değişikliğe neden olurlar. Örneğin, radyasyon veya bazı kimyasal maddeler genetik yatkınlıktan dolayı kansere yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Alkolizm

Alkoliklerin çocukları da alkolik olacak diye kesin bir durum söz konusu değildir. olması mukadder değildir. Ama yapılan son araştırma sonuçlarına göre ebeveynlerinde alkolizm olanların çocuklarında da bunun görülme riski yaklaşık yüzde 50 civarında olmuştur. Riskin diğer yarısını çevresel faktörler oluşturmaktadır. Bazı kompleks olan hastalıklarda birkaç gen devreye girer.

Meme kanseri

Çoğu meme kanserlerinin nedeni, hala net değildir. Ancak yapılan araştırmalar “BRCA1” ve “BRCA2” gibi belirli genlerde meydana gelen mutasyonların bazı kanserlere neden olduğunu ortaya çıkardı. Gen mutasyonunu açısından kalıtsallık taşıyan kadınlarda kanser genellikle her iki memede ve kanser olma eğilimi taşımaktadır. BRCA1 mutasyonu olan erkeklerde prostat kanseri riski, BRCA2 mutasyonu olan erkeklerde ise erkek meme kanseri, prostat, pankreas ve vücudun diğer yerlerinde kanser oluşma eğilimi daha yüksek olmaktadır.

Renk körlüğü

Renk körlüğü yaygın görülen bir göz sorunudur. Renk körü olan kişiler yeşil ile kırmızı renkleri ayırt edemezler. Bu sorun erkeklerde daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni, kırmızı ve yeşil reseptörlerden sorumlu genlerin X-kromozomuna yakın olmasıdır. Erkeklere annelerinden sadece bir X-kromozomu miras kalır. Kadınlarda ise iki tane X kromozomu vardır ve normal bir gen diğerindeki kusuru dengeleyebilmektedir.  

Saldırganlık

İnsanlarda saldırganlık ve zorbalığa eğilimi arttıran gen bilinmektedir. Araştırmacılar ayrıca erkeklerde saldırgan davranışların genetik olma ihtimalinin agresif olmayan anti-sosyal davranışlara göre daha yüksek olduğunu tespit etmişlerdir. Ama genler kadınların hırsız olmalarında daha büyük bir rol oynamaktadır.

Obezite

Bir bilimsel teori, atalarımızın kıtlıktan kurtulmalarını sağlayan genlerin şimdilerde bolluk içinde yaşamamızı sağladığını söylemektedir. Genler “Bardet-Biedl sendromu” ve “Prader-Willi sendromu” gibi obezite bozukluklarının nedeni olarak gösterilmiştir. Bugünün kalın bel ölçülerinin çoğu yanlış gıdaların çokça tüketilmesi sonucudur.

Kalp hastalığı

Kalp hastalığı, diyabet, inme veya yüksek tansiyon gibi bir aile öyküsü kalbiniz için iyi değildir. Kalp ve damar hastalıkları olan anne ve babaların çocuklarında da geliştirme ihtimali daha olasıdır. Ayrıca, doğuştan kalp kusuru olan bir kişinin kalp kusuru olan bir bebek sahibi olması da yine yüksek bir ihtimaldir.

İkizleri sahip olmaKalıtsal Hastalıklar Nelerdir

Tek yumurta ikizlerinin olması herhangi bir aile faktörüne bağlı olmamasına rağmen, diğerleri yumurta tekrar tekrar aynı ailelerde görülür. İkiz ​​bebekleri olan bir annenin yumurtlaması sırasında birden fazla yumurta denilen “hiperovulasyon” geni taşır. Geni taşıyan erkek muhtemelen baba ikizi değildir.

Akne

Akneler içinde aileden kalıtsal geçiş olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Ebeveynlerinde veya ailesinde şiddetli aknesi olan birisinin akneden muzdarip olma ihtimali yüksek olmaktadır.

Laktoz intoleransı

1960’larda bilim adamları Asyalılar, Afrikalılar ve Güney Avrupalılar’ın laktoz intoleransını keşfetmesine kadar süt Çin kültüründe tiksinme yaratan besinlerden biriydi. Geçtiğimiz 10.000 yıl içinde, meydana gelen genetik değişiklikler süt sindirme yeteneğinin artmasını sağlamıştır. Ancak tarımın ve hayvancılığın yaygın olduğu yerlerde bu kolaylaşmıştır. Eğer sizde süt intoleransı varsa muhtemelen hayvancılığın ve süt tüketiminin az olduğu bir yerde büyümüşsünüzdür.

Kellik

Kellik erkeklerde yaygın olmasına rağmen, bilim adamları henüz neden vücudun sadece belli yerinde ortaya çıktığını çözmüş değiller. Genler rol oynar ama tek sorumlu anne değildir. Kellik durumlarında  bir veya her iki ebeveyndeki birkaç gen anormalliklerinin olması muhtemeldir. Nadir görülen ve kalıcı kellik olarak adlandırılan “alopesi” de, kişiler kusurlu ‘tüysüz’ genleri taşıdıkları için vücutlarındaki tüm kılları kaybetmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    tesekkür ederim ok iyiişime yaradı saolun

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Canlılarda Kromozom Aksaklıkları
Domuz gribi önlemleri
Kabızlıkla Birlikte oluşan Belirtiler Nelerdir?
kellik
Kalp ve Damar Hastalıkları
Lenf Bezi Kanseri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.