KALP AĞRISI
kalp ağrısıZaman zaman kalpte bir takım ağrılar meydana gelebilir. Bunları hemen kötüye yormak doğru değildir. Ama bu, zaman zaman değil de, çoğu zaman haline dönüşüyorsa endişe edilmesi yerinde bir karar olacaktır. Bu kararın sonrası da hemen bir doktora görünüp muayene olmak olacaktır. Şayet bir problemin varlığı o problemi görmezden gelerek çözülemez. Tam aksine gecikmeniz problemi yok etmez aksine büyütür. Büyüyünce de kolayca halledilebilecek bir sorun, çözülemez bir hale getirmiş olacaktır. Bu nedenle göğüs ağrısı ihmal edilmemesi gereken bir yakınmadır. Şunu da belirtelim; Göğüste meydana gelen her ağrı kalp kaynaklı olmayabilir. Bazı durumlarda göğüs kafesimizdeki kaslarının ağrıması da söz konusu olabilir. Bu ağrıları kalp ağrılarından ayırmanın en iyi yolu, ağrıların sol kola doğru inip, inmediğine bakmaktır. Ağrı genelde göğsün derinliklerindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda kalp ile ilgili ağrılarının belirtileri, nedenleri ve tedavisi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

KALP AĞRILARI NASIL HİSSEDİLİR?

 • Kalpte batma, yanma ve sancılanma,
 • Hafif bir fiziksel etkinlikte göğüste oluşan sıkışma,
 • Sıkışma türü ağrı eğer sol kola, boyna, çeneye yayılıyorsa dikkat etmek gerekir. Kalp krizi habercisi olabilir.
 • Kalp ağrılarında yukarıdaki belirtilerin yanı sıra baş dönmesi, terleme, nefes darlığı, bulantıda birlikte görülebilir.

KALP AĞRISINA HANGİ FAKTÖRLER NEDEN OLUR?

Sponsorlu Bağlantılar

En hafif kaynaklısı stres ve sıkıntıya baplı olarak gelişen ağrılardır. Bu nedenle stersiz bir hayata adım atmakta yarar vardır. Bu tip ağrılar biraz rahatlar, azalır ve geçer. Bu konuda size bir önerimiz var. Stresi ve üzüntüyü yok etmek için etkili bir bitkisel kaynak olan sarı kantarın çayı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kısa sürede olumlu sonuçları gözlemleyeceksiniz. Kalp ağrılarına aşırı efor, yorgunluk, sinir bozukluğu, şiddetli romatizma veya doğuştan kap hastalıkları da neden olabilir. Yaşlılar ve şeker hastası olan kişiler, sindirim sorunları görülen kişilerde kalp ağrıları meydana gelebilir.

Diğer etkenler nelerdir?

 • Koroner damarlardaki tıkanıklıklar veya sertleşmeler (ateroskleroz) de kalp ağrılarını temelini teşkil eder.
 • Kalp kapakçığı hastalıkları kalp ağrısına neden olabilir. Kalp kapakçığı sorunlarına neden olan ise eklemlerdeki iltihaptır. Eklem iltihabı en çok kalbi etkiler. Eklem iltihabı(romatizması) ise boğaz anjininden sonraki (steptekok faranjiti) 10–20 gün sonrasında ortaya çıkabilir.

KALP AĞRINIZ VARSA BUNLARA MUTLAKA DİKKAT EDİN

 • Üzüntüsüz bir hayata başlangıç yapın,
 • İdeal kiloda olun ve sigarayı bırakın,
 • Fazla gayret sarf ettiren işlerden uzak durun,
 • İstirahatınızı ihmal etmeyin,
 • Hasarlı dişlerinizi mutlaka tedavi ettirin,
 • Kırmızı et tüketimini sınırlayın, tuzu azaltın,
 • Bol taze sebze ve meyve yiyin. Bol yoğurt yiyin,
 • Az da olsa düzenli egzersize önem verin. Gününüzün bir kısmını yürümeye ayırabilirsiniz,
 • Aslankuyruğu bitkisi kalpteki ağrı ve sızılara iyi gelmektedir. kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

KALP AĞRILARINDA TEDAVİ

Kalp ağrılarında bir hekime gidilmesi ihmal edilmemelidir. Hekiminiz ağrıya neden olan etkene göre tedavi seçeneklerini belirleyecektir. Hayati tehlike durumunda kalp ameliyatı ile hastaya müdahale edilir. Açık kalp ameliyatı genellikle kalp kapakçığında, kalp odacıkları tedavisinde, doğuştan gelen kalp bozuklukların düzeltilmesinde ve ağır kalp damar hastalığının tedavisinde gerekli görülür. Bunlara gerek kalmayan durumlarda ilaç tedavisi ve perhiz öngörülebilir.

                                                                           SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Sayın hocam Benim arkadasım vefat ettikten sonra psikolojimen dagıldım..ondan sonra karnımda az agrı oldumu neden agrıyo neden böle yapıyo sonra midem heryerim garıyordu.. istahsızlık cıktı ..doktora gittik cekyap yaptırdım gayet dedi tertemiz …pisikolojik agrı dedi .. simdide bazen gögüs kafesim agrıyo sol taraf …acaba bu kalp hastalıgı olabilirmi…

  Sağlık

  sayın hocam benim sol kolumda ağrı ve göğsümde ağrı oluyor….. kalp hastalığının habercisi olabilirmi

  irem

  Hocam ben 1 hafta felan oldu grip ilacı içiyorum günde bir tane içtikten beri kalbimde sıkışmalar oluyo anlayamadım neden acaba yan etkisi olabilir mi? şu zamana kadar çok olmuyodu şimdi ağrı giriyo hemen geçiyo

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yeşil Dışkının Nedenleri Nelerdir?
Sarılık
Kalp Pili Nasıl Takılır
At Gribi
Göz Kapağı İltihabı- Blefarit
PARASTEZİ YADA PARESTEZİ NEDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.