KALP ARİTMİSİ TEDAVİSİ VE KULLANILAN İLAÇLAR

Aritmi varlığında, tedavi gerekli olabilir de olmayabilir de. Genellikle daha ciddi aritmi riskini ya da aritmi komplikasyonlarını önlemek için veya aritminin belirtilerini yok etmek için tedaviler gerekli görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Yavaş kalp atışlarının tedavisi

Eğer yavaş kalp atışlarının (bradikardi) düşük tiroit düzeyleri ve ilaçların yan etkileri gibi düzeltilebilir bir nedeni yoksa doktorlar genellikle kalp pili takılmasını önerir. Kalp pili genellikle köprücük kemiğine yakın bir yere yerleştirilen bir cihazdır. Bir veya daha fazla elektrot uçlu teller kalpteki kan damarlarına bağlıdır. Kalp hızı çok yavaşladığında ya da durduğunda kalp pili devreye girerek sürekli ve uygun oranda bir kalp atışı başlatmak için elektrik sinyalleri üretir.

Hızlı kalp atışlarının tedavisi

Hızlı kalp atışları (taşikardi) için, birkaç tedavi seçeneği bulunmaktadır:

Vagal manevralar: Nefesini tutarak, buzlu suya yüzünü sokma veya öksürük gibi belirli manevralar kullanarak kalbin alt yarısında başlayan aritmileri (supraventriküler taşikardi veya SVT) durdurmak mümkün olabilir. Bu manevralar genellikle kalp atımını kontrol eden sinir sistemini (vagus sinirleri) etkileyerek kalbin yavaşlamasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

İlaçlar: Birçok taşikardi türü anti-aritmik ilaçlara iyi yanıt verir. Bu ilaçlar sorunu tedavi etmese de taşikardi ataklarını azaltabilir ya da atak oluştuğunda kalp hızını azaltabilir. Hatta bazı ilaçlar kalbin çalışma hızını o kadar yavaşlatır ki, kalp piline ihtiyaç duyulur. Komplikasyonları önlemek için anti-aritmik ilaçları doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız son derece önemlidir.

Eğer atriyal fibrilasyon durumunuz varsa, doktorunuz kan pıhtısı oluşmasını önlemek için muhtemelen kan inceltici warfarin (Coumadin), dabigatran (Pradaxa) veya rivaroksaban (Xarelto) gibi ilaçlar reçete edecektir. Bu ilaçlar aşırı kanamaya neden olabilir. Dabigatran, mekanik kalp kapağı olan kişilerde atriyal fibrilasyon tedavisi için tavsiye edilmemektedir.

Kardiyoversiyon: Eğer atriyal fibrilasyon dahil olmak kalbin üst yarısında başlayan bir taşikardiniz varsa, doktorunuz kalp ritmini olması gerektiği düzeye çekmek için “kardiyoversiyon” adı verilen elektrik şok cihazını kullanabilir. Bu işlem çoğunlukla monitöre bağlı şekilde dışarıdan yapılır ve bu yüzden işlem sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Acil kardiyoversiyon (defibrilasyon) da ventriküler taşikardi ve fibrilasyon için kullanılır.

Ablasyon tedavisi: Bu yöntemde, bir veya daha fazla kateter kalbin içindeki damarlara ulaşacak şekilde yerleştirilir. Kataterlerin yerleştirildiği bölgeler doktorunuzun aritmiye neden olduğunu tahmin ettiği bölgelerdir. Kateter ucundaki elektrotlar radyofrekans enerjisi ile ısıtılmaktadır. Başka bir yöntem de kataterlerin soğuk olarak kullanılmasıdır. Her iki yöntemde de kalp dokularının bir bölgesi devre dışı bırakılmakta ve elektriksel iletilerin geçmesi engellenmektedir. Ablasyon yöntemleri ile aritmiler genellikle durur.

İmplante edilebilir cihazlar

Kalp aritmilerinini tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de implante edilebilir cihazların kullanılmasıdır.

Kalp pili: Kalp pilinin amacı yavaşlayan kalp atışlarını (bradikardi) düzenlemektir.  Cerrahi işlemle köprücük kemiğinin yakınına, deri altına yerleştirilen küçük bir cihazdır. İzole edilmiş bir tel cihaz ile kalp arasında bağlantı kurar. Kalp pili, kalp atışları çok yavaşladığında ya da durduğunda devreye girer. Kalp hızını normal değerlere çekmek için elektrik sinyalleri gönderir. Çoğu kalp pili, kalp atışları belli bir değerin üstüne çıktığında kapanmaya programlanmışlardır.

İmplante kardiyoverter – defibrilatör (ICD): Doktorlar, kalbin alt yarısında tehlikeli olabilecek bir kalp atışı (ventriküler taşikardi ya da ventrikül fibrilasyon) riskinin olduğu hastalara bu cihazı önerirler. ICD, sol köprücük kemiğine yakın bir yere implante edilen ve pille çalışan bir birimdir. Bir veya daha fazla sayıda elektrot uçlu tel ICD’den kalpteki damarlara bağlıdır. ICD sürekli olarak kalp ritmini izler. Kalp pilinde olduğu gibi çok yavaşlamış olan ritimler algılanırsa cihaz devreye girer. VT veya VF algılanırsa, kalbi normal ritmine çekmek için düşük veya yüksek enerjili şoklar gönderilir ve kalp ritmi sıfırlanır.

Cerrahi tedaviler

Bazı durumlarda kalp aritmisini tedavi etmek için cerrahi müdahale yapılması önerilebilir.

Maze prosedürü: Kalbin üst yarısında (kulakçıklarda) cerrahi kesiler yapılmasını içeren bir prosedürdür. Prosedür etkilidir, ancak ameliyat gerektirdiğinden dolayı genellikle diğer tedavilere yanıt vermeyen insanlar için ya da başka nedenlerden dolayı kalp ameliyatı olanlar için önerilmektedir. Cerrah kesileri oluşturmak için neşter kullanmaktan ziyade başka teknikler kullanır. Dokuyu dondurmak için bir “kriyoprob” veya “el radyofrekans probu” kullanabilir.

Koroner bypass cerrahisi: Eğer hastada sık sık gerçekleşen ventriküler taşikardiye ek olarak ciddi koroner arter hastalığı da yaşanıyorsa, koroner bypass ameliyatı önerilebilir. Bu işlem kalpteki kan dolaşımını düzenleyerek ventriküler taşikardi sıklığını azaltabilir.

NASIL BİR YAŞAMINIZ OLMALI? EVDE NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Çoğu aritmi için altta yatan neden olarak kalp hastalıkları görülmektedir. Bu nedenle doktorlar diğer tedavilerin yanı sıra kalbi de sağlıklı tutacak tedaviler önerir. Kalp sağlığı için gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmak önemlidir. Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ilk etapta ortaya çıkmaya başlayan kalp aritmilerini önlemeye yardımcı olabilir. Etkili olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri şunlardır:

   • • Kalp için faydalı olan besinleri tüketmek
   • • Fiziksel aktiviteyi arttırmak
   • • Sigarayı bırakmak
   • • Kafein ve alkol tüketimini azaltma 
   • • Günlük yaşam stresi ile başa çıkmak için yollar geliştirme
   • • Soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı için kullanılan aritmi tetikleyici ilaçlardan kaçınmak.

NOT: Çoğunlukla balık etinde bulunan Omega-3 yağ asitlerinin aritmi önlenmesi ve tedavisindeki etkinliği henüz netlik kazanmamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda vitamin eksikliği
El Bileği Üstünde Şişlik
Yüzmenin Faydaları
Zor Yutkunma Nedenleri
Koltuk Altı Kaşıntısı
Kağıt Paralardaki Mikroplar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.