TESTLER VE TEŞHİS

Kalpteki aritmi durumunu teşhis için, doktorunuz aritmiyi tetikleyen kalp hastalıkları, tiroit bezi ve diğer koşullarla ilgili testler isteyecektir. Doktorunuz ayrıca aritmiye özgü kalp izleme testleri yaptıracaktır. Bu testler şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Elektrokardiyografi (EKG): EKG testi sırasında, kalbin elektriksel aktivitesini algılayan sensörler (elektrotlar) göğüs, el bileği ve bacak bileğine bağlanır. EKG testi her bir kalp atışındaki elektrik aşamaların zamanlaması ve süresini ölçer.

Holter monitörü: Taşınabilir bir EKG cihazı olan holter, siz normal günlük faaliyetlerinize devam ederken kalbinizin performansını kaydeder. Bir gün veya daha uzun bir süre takılabilir.

Olay görüntüleyici: Sporadik aritmiler için, vücuda takılan bu EKG cihazının üzerindeki düğmeye aritmi belirtileri ortaya çıkmaya başlayınca basılır. Belirtiler sırasında kalbin ritminin nasıl olduğu bu sayede görülebilir.

Ekokardiyogram: İnvaziv olmayan bu testte, göğüs üzerine yerleştirilen bir el cihazı (dönüştürücü) ile kalbin büyüklüğü, yapısı ve hareketlerine ait görüntüler üretmek için ses dalgaları kullanır.

Doktorunuz yukarıda sayılan testler sırasında aritmi tespit etmezse,   aritmiyi tetiklemek için aşağıdaki diğer testleri deneyecektir:

Sponsorlu Bağlantılar

Efor testi: Bazı aritmiler egzersiz yapıldığında tetiklenmekte ve kötüleşmektedir. Efor testi sırasında kalp faaliyetlerini takip etmek için bir koşu bandı ya da bisiklete binmeniz istenir. Bu esnada göğüs bölgesine bağlanan elektrotlar kalbin çalışması ile ilgili bilgileri bilgisayara aktarır. Eğer hasta egzersiz yapamayacak halde ise, egzersizle benzer etkiyi sağlayacak ilaçlar verilir.

Tilt masa testi: Eğer bayılma nöbetleri yaşamışsanız doktorunuz bu testi önerebilir. Hasta bir masa üzerine düz şekilde yatarken kalp hızı ve kan basıncı izlenir. Daha sonra masa yavaş yavaş, ayağa kalkar gibi yükseltilir. Doktorunuz duruş açısının değişmesine bağlı olarak kalp ve sinir sisteminin nasıl tepki verdiğini kontrol edecektir.

Elektrofizyolojik test ve haritalama: Bu testte, elektrot uçlarına takılan ince ve esnek kataterler kalp damarlarının değişik noktalara yerleştirilir. Katater yerlerinden geçen elektrik sinyallerinin bir haritası çıkarılır. Ayrıca kardiyologlar, elektrotları kalpte aritmiyi tetikleyecek kalp atımlarını uyarmak için de kullanabilir. Bu, doktorunuza aritminin konumu ve neyden kaynaklandığı hususunu görmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Omega 3
Prezervatifle İlgili İlginç Bilgiler
Kimler Kalp Büyümesi Riski Taşıyor?
Namazın Faydaları
NASIR NASIL GEÇER
SAĞLIĞINIZ İÇİN BUNLARI YAPIN
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.