KALP BÜYÜMESİ

Kalp büyümesi (kardiyomegali), bir hastalık değildir daha çok başka bir durumun belirtisidir. Büyümeden kasıt kalbin gerçekten büyümüş olması değil, kalp boşluklarının hacminin artmış olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

“Kardiyomegali” terimi, çoğunlukla bir göğüs röntgeninde kalp büyümesi fark edildikten sonra kesin tanı için diğer spesifik testler yapılmadan önce kullanılır. Kalp büyümesi, gebelik gibi vücut üzerinde geçici bir baskı oluşturan durumlar ile kalp kası zayıflığı, koroner arter hastalığı, kalp kapak problemleri ve kalp ritim problemleri gibi koşullardan kaynaklanabilir.

Kalp büyümesi her zaman önlenebilir olmasa da, genellikle tedavi edilebilir bir durumdur. Kalp büyümesine yönelik tedavi, altta yatan faktörlerin düzeltilmesini hedeflemektedir. Tedavi kapsamında ilaçlar, bazı tıbbi prosedürler veya ameliyat gerekebilir.

BELİRTİLER

Bazı kişilerde kalp büyümesi hiç belirti vermez. Belirti görülenlerde ise yaygın olarak aşağıdakiler gözlenir:

• Nefes darlığı
• Baş dönmesi
• Anormal kalp ritmi ( aritmi )
• Şişme ( ödem )
• Öksürük
• Göğüs ağrısı

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Kalp büyümesi erken tespit edildiğinde tedavisi kolay olmaktadır. Bu nedenle kalp sağlığı ile ilgili bir endişeniz olduğunda vakit kaybetmeden doktora gidiniz. Mevcut bir kalp probleminiz varsa daha dikkatli olmanız gerekir. Kalp krizi geçirdiğinizi gösteren aşağıdaki belirtilerde acil servise ulaştırılmanız gerekir:

• Göğüs ağrısı
• Şiddetli nefes darlığı
• Bayılma

NEDENLERİ NELERDİR?

Kalp büyümesi, kalbin normalden daha fazla çalışmasını ve kan pompalamasını gerektiren koşullar ile kalp kaslarının zarar gördüğü durumlarda ortaya çıkar. Bazen kalbin büyümesi bilinmeyen nedenlerle gerçekleşebilmektedir (idiyopatik).

Kalp büyümesi ile ilişkili sağlık durumları arasında aşağıdakiler gösterilebilir:

Yüksek tansiyon: Tansiyonun yüksek olması durumunda kalp vücuda kan pompalamak için daha fazla çalışır ve kalp büyür, kalınlaşır ve güçsüzleşir.

Kalp kapak hastalığı: Kalpte bulunan dört kapakçık kanın doğru yönde akmasını sağlar. Kapakçıkların romatizmal ateş, bir kalp kusuru, enfeksiyon (bulaşıcı endokardit) , bağ dokusu hastalıkları, bazı ilaçlar veya kanser için radyoterapi gibi durumlardan dolayı hasar görmesi kalp büyümesine neden olur.

Kalp kası hastalığı (kardiyomiyopati): . Kardiyomiyopati, kalp kasının sertleşmesi ve kalınlaşmasıdır. Kardiyomiyopatinin erken evrelerinde herhangi bir belirti oluşmayabilir. Durum kötüleştiğinde ise kalbiniz vücuda daha fazla kan pompalamak için büyüyebilir.

Kalp krizi: Kalp krizi sırasında kalpte meydana gelen hasarlar, kalp büyümesine neden olabilir.

Doğumla gelen kusurlar (konjenital kalp defekti): Doğuştan gelen birçok kalp rahatsızlığı, kalbe gelen kan akımını etkileyerek kalbin daha çok çalışmasına dolayısıyla kalp büyümesine yol açabilir.

• Anormal kalp atışları (aritmi): Kalbinizde aritmi varsa, kanın pompalanması normal kalp atışları olan bir kalpteki gibi olmayacaktır. Kalbin vücuda kan yetiştirmek için daha fazla pompalama yapmak zorunda kalması kalbin büyümesine neden olacaktır.

Kalp ve akciğerleri birbirine bağlayan arterlerde yüksek tansiyon (pulmoner hipertansiyon): Pulmoner hipertansiyon durumlarında kalbin, akciğer ve kalp arasında kan taşımak için daha çok pompalama yapması gerekebilir. Dolayısıyla kalbin sağ tarafında büyüme gerçekleşebilir.

Düşük kırmızı kan hücre sayısı (anemi): Anemi, dokulara yeterli miktarda oksijen taşınması için yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin olmaması durumudur. Tedavi edilmemesi halinde kronik anemi hızlı veya düzensiz kalp atışlarına yol açabilir. Vücutta anemi varlığında, kalp kandaki oksijen eksikliğini telafi etmek için daha fazla kan pompalamak zorundadır. Nadiren, uzun süreli ve tedavi edilmeyen anemi durumlarında kalp büyümesi gerçekleşir.

Tiroid bozuklukları: Tiroit bezinin hem yetersiz çalışması (hipotiroidizm) hem de aşırı aktif olması (hipertiroidi) durumlarının her ikisinde de kalp büyümesi dahil birçok kalp problemi ortaya çıkabilir. • Vücutta Aşırı demir varlığı (hemokromatoz ): Hemokromatoz, vücudun demir elementini düzgün şekilde metabolize edemediği ve kalp kası da dahil olmak üzere bazı organlarda birikmesine neden olduğu hastalıktır. Bu durum, kalp kası zayıflaması nedeniyle sol karıncığın büyümesine yol açabilir.

“Amiloidoz” gibi kalbi etkileyebilen nadir hastalıklar: Amiloidoz, anormal yapıdaki proteinlerin kan dolaşımına katıldığı, kalpte biriktiği ve kalp fonksiyonlarını olumsuz etkilediği bir durumdur. Amiloid’lerin kalpte birikmesi kalpte büyümeye neden olabilir.

Kalp Büyümesi Hastalığı Hakkında Geniş Bilgi Alacağınız Yazılar:

Kalp Büyümesi Testleri Nelerdir?

Kalp büyümesi Tedavisi ve İlaçları

Kimler Kalp Büyümesi Riski Taşıyor?

Ağrısız Boğaz Şişliği ve Tıkanıklığı Kalp Büyümesine İşaret Ediyor Olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrekteki iltihap için kortizon kullanılır mı ?
Jilet İzi Tedavisi
Doğum Sonrası Vajinal Sarkma
Kserostomi
Bacakta Yanma Hissi Neden Olur
Baş Dönmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.