KALP BÜYÜMESİ TEDAVİSİ VE İLAÇLAR

Kalp büyümesi için uygulanan tedaviler altta yatan nedenlere yönelik olmaktadır.

İlaçlar

Kardiyomiyopati ya da başka bir kalp rahatsızlığı kalpteki büyümenin sebebi ise, ilaç kullanmanız önerilecektir. Bu ilaçlar:

Sponsorlu Bağlantılar

Diüretikler: Furosemid (Lasix), veya spironolakton (Aldactone) gibi diğer diüretikler vücuttaki sodyum ve su miktarını ve arterlerdeki kan basıncını azaltarak kalp bölgesindeki dokuların zarar görmesini önler.

Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörler: Bu guruptaki enalapril (Vasotec) , lisinopril (Zestril) , ramipril (Altace) veya kaptopril (Capoten) gibi ilaçlar ile tansiyon düşürülür ve kalbin pompalama yeteneği düzenlenir.

Anjiyotensin reseptör blokerleri ( ARB ): ACE inhibitörlerini alamayan hastalar için bu gurupta yer alan losartan ( Cozaar ) ve valsartan ( Diovan ) gibi ilaçlar reçete edilir.

 • Beta blokerler: Karvedilol (Coreg) ve metoprolol (Lopressor) gibi ilaçlar da ve kalp fonksiyonlarını düzeltmek için kullanılır.

Digoksin: Kalbin pompalama fonksiyonunu artırmaya yardımcı ve kalp yetmezliği olan hastaların hastaneye yatış zorunluluğunu azaltan ilaçtır.

Sponsorlu Bağlantılar

Antikoagülanlar: Varfarin (Coumadin) gibi ilaçlar da kalp krizi veya felce neden olabilen kan pıhtılaşması riskini azaltır.

Tıbbi prosedür ve ameliyatlar

Reçete edilen ilaçlar kalp büyümesi tedavisi için yeterli gelmediyse, bazı tıbbi prosedürlerin uygulanması ya da ameliyatların yapılması gerekebilir.

Kalp atışını düzenleyen Tıbbi cihazlar: Kalp büyümesinin bazı türlerine (dilate kardiyomiyopati gibi) sahip hastalarda sol ve sağ karıncıklar arasındaki kasılmaları koordine etmek için özel bir kalp pili ( üç odacıklı kalp pili)  kullanılabilir.

Ciddi aritmiler için risk altında olan hastalarda ilaç tedavisi veya kardiyoverter – defibrilatör (ICD) implantasyonu etkili seçenekler olabilir. ICD’ler göğse yerleştirilen küçük bir çağrı cihazı büyüklüğündedir. Sürekli olarak kalp ritmini izler ve anormal, hızlı kalp atışlarını tespit ettiğinde devreye girerek elektrik şoku gönderir. Cihazlar aynı zamanda kalp pili olarak da çalışabilir.

Eğer kalp büyümesinin altında yatan neden “atriyal fibrilasyon” ise, bu durumda kalbi normal ritmine çekmek için başka prosedürler uygulanması gerekebilir.

Kalp kapak cerrahisi: Kalp büyümesi kalp kapaklarının biri ya da ikisi ile ilişkili bulunmuşsa, ameliyat ile dar olan kapak alınarak yerine domuz, inek ya da insan kadavrasından alınan bir kapak ya da yapay bir kapak yerleştirilir. Eğer kan kapaklardan geriye kaçıyorsa, bunun için de kapaklar ya ameliyat ile onarılacak ya da değiştirilecektir.

Koroner bypass cerrahisi: Kalp büyümesi koroner arter hastalığına bağlı olarak gelişmişse, koroner bypass ameliyatı önerilecektir.

Sol ventrikül destek cihazı (LVAD): Eğer kalp yetmezliğiniz varsa, zayıflamış olan kalbinizin pompalama işlemine yardımcı olması için vücuda mekanik pompa yerleştirilebilir. Kalp nakli bekleyen hastalarda veya uzun bir süredir tedavi gördüğü halde kalp nakli için uygun olmayan hastalarda LVAD implantasyonu uygun görülebilir.

Kalp nakli: İlaç kullanımı ile şikayetler ve belirtiler geçmiyorsa kalp nakli son tedavi seçeneği olarak görülebilir. Çünkü kalp nakli bekleyen kişiler uygun donör bulmak için uzun yıllar beklemek zorunda kalabilmektedir.

YAŞAM TARZINIZ VE EVDE HAZIRLANABİLECEK İLAÇLAR

Ev ilaçları ve bitkisel ilaçlar ile kalp büyümesi tedavi edilemezse bile hastanın durumunu ve şikâyetlerini azaltmaya yarayacak bazı öneriler ve yaşam tarzı değişiklikleri sunulabilir:

  1. • Sigarayı bırakınız.
  2. • Fazla kilolardan kurtulun.
  3. • Diyetlerinizde tuz miktarı düşük olsun. 
  4. • Diyabeti kontrol altına alın.
  5. • Tansiyonunuzu belli aralıklarla kendiniz ölçün.
  6. • Daha fazla egzersiz yapın. Hangi egzersizlerin sizin için uygun olduğunu doktorunuzdan öğrenin.
  7. • Alkol kullanıyorsanız bırakın ya da miktarını azaltın.
  8. • Her gece sekiz saat uyumaya çalışın.

ÖNLENEBİLİR Mİ?

• Çoğu durumda kalp büyümesi engellenemez. Bu nedenle “kardiyomiyopati” gibi kalp büyümesine neden olan koşullar ailenizde varsa doktorunuza bildiriniz. Kardiyomiyopati ya da diğer kalp hastalıklarının erken teşhis ve tedavisi hastalığın kötüleşmesini engelleyebilir.

• Alkol veya kokainin yanlış kullanımı ya da yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmaması gibi etkenler kalbin zayıflamasına katkıda bulunabilir. Bu tür kullanımlardan kaçınarak kalp yetmezliği riskini azaltabilirsiniz. Diyet, egzersiz ve ilaçlar ile yüksek tansiyonu kontrol altına alan kişilerde ilerleyen yaşlarda kalp büyümesine bağlı kalp yetmezliği önlenebilir.

• Tütün kullanımı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı gibi koroner arter hastalığı için risk faktörlerinin kontrol altına alınması kalp büyümesi, kalp yetmezliği ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kalp Büyümesi Hastalığı Hakkında Geniş Bilgi Alacağınız Yazılar:

Kalp Büyümesi Testleri Nelerdir?

Kalp Büyümesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kimler Kalp Büyümesi Riski Taşıyor?

Ağrısız Boğaz Şişliği ve Tıkanıklığı Kalp Büyümesine İşaret Ediyor Olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akşamdan Kalma (Hangover) Nasıl Atlatılır
Eski ve Yeni Oluşmuş Akne İzleri Nasıl Geçer
Sağlık için Tuza Dikkat
Basit Önlemler İle Kırışıklıklarınızı Azaltın
İdrar Rengi (Kırmızı, Kahverengi, Turuncu, Yeşil)
Şok Diyetler Saç döküyor
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.