KALP BÜYÜMESİ TESTLERİ VE TEŞHİS

Eğer kalbinizde sorunlar olduğuna dair belirtiler varsa, doktorunuz kalbin genişlemiş olup olmadığını belirlemek için testler gerçekleştirecek ve sorunların altında yatan nedenleri bulmaya çalışacaktır. Fiziksel muayeneye ek olarak aşağıdaki testler istenebilir:

Sponsorlu Bağlantılar

Göğüs röntgeni: Kalp ve akciğerlerin durumunu görmek için göğüs röntgeninin çekilmesi önemlidir. Kalbin büyümesi bir akciğer grafisi ile rahatlıkla anlaşılır. Diğer testler ile de nedeni tespit edilmeye çalışılır. Kalp büyümesi dışındaki diğer belirtiler ve koşulların teşhisi için de röntgen çekiminden yararlanılır.

Elektrokardiyogram: Cilt üzerine yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla kalbin elektriksel aktivitesi kaydedilir. Elektrik sinyalleri dalgalar şeklinde monitörde görüntülenir ve bir kağıt üzerine çıkarılır. Bu test, bir kalp krizi sonucu oluşan hasar, kalp ritim problemleri ve diğer kalp hastalıkları hakkında ipuçları verir.

 • Ekokardiyogram: Kalp büyümesinin teşhis edilmesi ve izlenmesi için kullanılan önemli testlerden biri de ekokardiyografidir. Ekokardiyografi, kalbin hareketli video görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Test ile kalbin tüm odacıkları büyüme açısından değerlendirilebilir ve nedenine yönelik fikir edinilebilir. Kalbin pompalama verimi, kalp kapakçıklarının durumu ve konjenital kalp kusurları ile ilgili tespitler yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Efor testi: Ayrıca egzersiz testi olarak da adlandırılan efor testi ile kalbinizin fiziksel aktivite sırasında nasıl çalıştığı gözlemlenir. Egzersiz yaparken, kalp normal günlük egzersizlere göre kanı daha sert ve daha hızlı pompalar. Efor testi sırasında gün içerisindeki normal aktiviteler esnasında belirti vermeyen kalp problemleri ortaya çıkarılabilir. Test için bir koşu bandı ya da bisiklet üzerinde hareket edilmesi istenir. Test öncesinde bilgisayara kalp aktivitelerini aktaran elektrotlar göğüs üzerine bağlanır.

Kardiyak bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MR): Kardiyak BT sırasında, tünel benzeri bir makinenin içinde sırt üstü yatmanız istenir. Makinenin içindeki bir X – ışını tüpü vücudunuzun etrafında dönerek kalp ve göğüs görüntülerini alır. Kardiyak MR’da ise, manyetik alan üreten cihazın içinde görüntüler elde edilir. Manyetik alan, atomik parçacıkları ilgili hücrelerin olduğu alana yoğunlaştırır. Bu esnada radyo dalgaları bu uyumlu parçacıklara doğru yayın yapar ve doku tipine göre değişen sinyaller üretilir. Elde edilen kalp görüntüleri ile kalp büyümesinin nedenlerine bakılır.

Kan testleri: Kan testleri ile kalpte problem olduğuna işaret eden bazı maddelerin kandaki varlığına bakılır. Ayrıca hastanın şikâyetlerine neden olan diğer koşullara da bakılır.

Kalp kateterizasyonu ve biyopsi: Bu yöntemde, ince bir tüp ( kateter ) kasık bölgesinden damara yerleştirilir. Damar yoluyla kalbe ulaştırılan katater aracılığıyla laboratuarda analiz edilmek üzere doku örneği alınır (biyopsi). Kalp odacıklarındaki basınç ölçülerek kalbin kanı pompalama gücüne bakılabilir. İşlemler sırasında damar görüntüleri de alınarak herhangi bir tıkanıklık varsa ortaya çıkarılır ve tıkanma yüzdesi belirlenir ( koroner anjiyografi ).

Kalp Büyümesi Hastalığı Hakkında Geniş Bilgi Alacağınız Yazılar:

Kalp Büyümesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kalp büyümesi Tedavisi ve İlaçları

Kimler Kalp Büyümesi Riski Taşıyor?

Ağrısız Boğaz Şişliği ve Tıkanıklığı Kalp Büyümesine İşaret Ediyor Olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüksek Tansiyon Belirtileri
Akciğer Enfeksiyonu
Bakteriyel Hastalıklar
Gırtlak Kanseri
Kızamık
Canlılarda Kromozom Aksaklıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.