KALP HASTALARININ YAPTIĞI 8 HATA
Daha yeni bir kalp krizi atlattınız ve bu, krizin bir daha vurmayacağı anlamına gelmez. Krizin yinelenme riski son derece olağandır. Krizin ne zaman geleceği ve sizi nerede yakalayacağı belli değil iken yapabileceğiniz birkaç akıllı hamle ile bu riski azaltabilirsiniz. Birçok doğru bilinen yanlışlar kalp krizinden ölüm riskini artırabiliyor. İşte o yanlışlar;

Sponsorlu Bağlantılar

Hata 1: “Tüm Kalp Krizleri Aynıdır” düşüncesi
Bazı kimseler bir kalp krizinden sonra her gün az yağlı gıdalar yeme ve koşu yaparak kendi yaşam tarzını değiiştirebilir. Yada bir inşaat işçisi bir kalp krizinden sonra işinden vazgeçmiş olabilir. Kalp krizinden sonra bir şeyleri değiştirebilir. Ama başkaları için doğru olan sizin için doğru olmayabilir. Kişisel olarak sizin için neyin en iyi olduğunu öğrenmek için doktorunuzla birlikte tartışınız

Hata 2: Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzını Benimsememek
Nasıl sağlıklı yemek yiyeceğimizi öğrenme bir ömür boyu sorun gibi görünebilir. Bunu söylerken size sigaradan vazgeçerek ya da düzenli egzersiz için zaman ayırmadan söz etmiyoruz. Bunları elbette yapmanız gerekiyor.  Burada yapabileceğiniz bazı şeyler size mutlu ve sağlıklı bir gelecek için zemin hazırlayacaktır.

İkinci bir kalp krizini önlemeye yardımcı olabilen önemli adımlar şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Sigarayı bırakın.
 • Sağlık kuruluşu tavsiyesi doğrultusunda düzenli egzersiz yapın
 • Yağ ve kalorisi düşük sağlıklı ve dengeli beslenin.
 • Kilonuzu kontrol edin.
 • Tansiyonunuzu yönetin.
 • Kolesterol seviyenizi kontrol edin.
 • Kan şekerinizi kontrol edin.

Hata 3: Keder ve Depresyon Arasında Sıkışıp Kalmak.
Keder ve stresin tüm hastalıkların tetikleyicisi olduğu bilinmelidir. Siz kendi sağlıklı imajınızı kaybetmiş yada hayatınızda önemli şeyler yapma yeteneğini kaybetmiş olabilirsiniz. Her önemli yaşam değişikliği kaybetme duygusunu size getirecek ve ardından da bir yas süreci gerektirebilir. Siz ve aileniz kalp krizinden sonra çeşitli duygular aracılığıyla çalışmak isteyebilir. Bunu yaparken olumlu yönlerini ve yapıcı bir gelecek oluşturacağını unutmayın. Çalışmamak daha fazla depresyon yapabilir. Durumunuzda herhangi bir sıkışma hissi var ise bir psikiyatri uzmanından yardım isteyiniz.

Hata 4: Kalp İlaçlarından Vazgeçmek
Doktorunuz ile konuşmadan kendi başınıza kesinlikle ilaçlarınızı bırakmamalısınız. Kendinizi iyi hissediyor olabilirsiniz. Ama bu, tehlikenin geçtiği yada bir daha olmayacağı anlamına gelmez. Diğer yandan sizin seçiminizin ne olduğunu belirlemek ve bu ilaçlardan risk-fayda ilişkisini tekrar gözden geçirmek için doktorunuz ile konuşabilirsiniz. Sizin için rahat olan seçenekler aşağıdaki gibi olabilir;

 • Sizin için en etkili olan
 • En az yan etkisi olan
 • Uygun fiyatlı
 • Rahat tedarik edilebilir olan seçenekleri doktorunuzdan isteyebilirsiniz.

Hata 5: Ailenizden Yardım İsteyin
Eğer sigarayı bırakmışsanız ve aile içinde herkes bunun bir sonucu olarak sgarayı bırakabilir. Sağlıklı bir yaşam için ailenizden destek istemekten sıkılmayın. Ailedeki bir kişinin sigara içmesi size sigarayı tekrardan hatırlatabilir. Yani ailenizle büyük bir anlaşma yapmaktan korkmayın.

Hata 6: Dünün Doğrularına Kendinizi Bağlamayın
Birçok durumda, doktorların tedavileri sadece birkaç yıl önce kullanılan modası geçmiş olan tedaviler olabilir. Bunda ısrarcı olmayın. Ara sıra doktorunuzu ziyaret ederek ilaçlar ve yeni yöntemler hakkında bilgi edinin.

Hata 7: Egzersizden Uzak Durmak
Belki kalp zorlanmasından endişe ediyor olabilirsiniz ama aslında düzenli egzersiz kalp için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisidir. Zaten doktor tavsiyesi altında düzenli egzersiz yapılması kalp krizi geçirmiş birisi için çok önemlidir.

Fiziksel durumunuza, ihtiyaçlarınıza ve ilgi alanlarınıza dayalı olarak sadece sizin için tasarlanmış bir egzersiz reçetesini uygulayın. Ayrıca egzersiz kilo, kolesterol, kan basıncı ve kan şekeri ile ilgili risk faktörlerinin kontrol altına alabilir. Başlamak için en mükemmel yol bir kardiyak rehabilitasyon programına katılmaktır. (EGZERSİZ KALP HASTALIKLARINA KARŞI NASIL KORUR? TIKLAYINIZ!!!)

Hata 8: Sorularınız için doktorunuzu “Rahatsız Etmeyeyim” Düşüncesi Doktorunuz sizin en büyük müttefikiniz ve tedavi arkadaşıdır. Eğer durumunuz ile ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa doktorunuzu aramak için tereddüt etmeyin.

SONRAKİ YAZI…TIKLAYINIZ!!!!     BOYUN AĞRISI KALP KRİZİ HABERCİSİ OLABİLİR!!!       

ÖNCEKİ YAZI….TIKLAYINIZ!!!!       HER GÖĞÜS AĞRISI KALP KRİZİ MİDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt (Deri) Biyopsisi
Sırtta Spazm Neden Olur
Eritema Multiforme
Ameliyat Dikişleri Ne Zaman Alınmalı
Boyundan Ses Gelmesi
Böğür Ağrısı Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.