KALP HASTALIĞI VE DİYABET: BAĞLANTI NEDİR?
Diyabetli olmak kolay değildir. Bir de buna kalp hastalığı ekleniyorsa yumruk üstüne yumruk yeme gibi bir şeydir. Şeker hastalığının olması kalp hastalığı gelişme riskini iki kat daha olası hale getirir. Bunun dışında diyabet olmayan birisinde, kalp hastalıklarının şiddetli bir türünün de gelişmesi muhtemeldir. İyi olan haber ise günümüzde her iki koşulu idare etmek hatta önlemek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu çerçevede, bu iki hastalıkla birlikte mücadele ederek sağlıklı bir hayat sürmeniz muhtemeldir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİYABET İLE KALP HASTALIĞININ NASIL BİR BAĞLANTISI VARDIR?
Kalp hastalığı ve diyabet hastalığı, diabetik kalp hastalığı denilen bir durum ile çok yakından birbiri ile bağlantılıdır. Diyabet, kan şekerinin (glikoz) çok yüksek olmasıdır. Yüksek kan şekeri ise kalp ile ilgili sorunların dahil olduğu birçok şekilde vücudunuza zarar vermektedir.

Diyabet koroner kalp hastalığı (KKH), diyabetik kardiyomiyopati ve kalp yetmezliği riskini artırır. KKH genellikle kalbe kan sağlayan damar duvarında kolesterol birikmesine neden olan bir hastalıktır. Zamanla, bu durum damarları daraltarak kan akımını engeller ve koroner arter ve kalp krizi riskini artırır. Yüksek kan şekerine sahip olmanız, yüksek kolesterolünüzün olmasına katkıda bulunan ve arter zarar vermesi nedeni ile daha ciddi ve daha olası kalp hastalıklarına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyabet ve koroner kalp hastalığı (KKH) olması kalp kası zarar verebilir. Ayrıca yüksek tansiyon varsa, bu etki daha da kötüleşir. Diyabetik kardiyomiyopati kalp yetmezliğine yol açabilen kalp yapısı ve fonksiyonunu etkileyerek kalbe zarar verir. Kalp yetmezliği ise vücudunuzun yeterince kan pompalamadığı durumlarda kalp kasının zayıflamasına olan bir durumdur.

DİYABET VE KALP HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Metabolik sendrom olarak adlandırılan belirli bir grup soruna sahip olan insanlarda, hem tip 2 diyabet ve hem kalp hastalığı yakalanma riski artar. Eğer sizde üç veya daha fazla metabolik risk faktörleri varsa, bir kalp krizi geçirme şansınız ikiye katlanır. Metabolik riskler arasında şunlar sayılabilir;

 • Yüksek trigliserid: 150 mg / dl veya daha yüksek
 • Düşük HDL veya “iyi” kolesterol: kadınlarda 50 mg / dL ve erkeklerde 40 mg / dL’den az
 • Yüksek kan şekeri seviyesi: 100 mg / dL veya oruç tutarken yüksek
 • Büyük bel genişliği: erkek için 101 cm ve kadın için 89 cm’den daha fazla olması
 • Yüksek tansiyon: 130 mm Hg ve 85 mm Hg’den daha yüksek olması

Kalp ve şeker hastalığı için diğer risk faktörleri arasında monoton bir yaşam tarzı, hareketsizlik, doymuş yağ ve şeker oranı yüksek bir diyet ile beslenmek önemli yer tutar.

HER İKİ HASTALIK RİSKİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN NE YAPILMALIDIR?
Diyabet ve kalp hastalığını hem önlemek ve yönetmek için sağlığınız için hamle yapmalısınız. Aşağıdaki adımları atarak başlayabilirsiniz:

 • Tam teşekküllü bir hastanede bir sağlık kontrolünden geçin. Büyük sorunlar oluşmadan küçük sorunları baştan tespit etmek ve gidermek önemlidir. Düzenli kontrole gitmedikçe muhtemel olabilecek yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri ya da yüksek kolesterol gibi riskleri bilemezsiniz.
 • Sigarayı bırakın. Doktorunuz sigara bırakma programları ve ilaçlar hakkında size tavsiye verecek en iyi kaynaktır.
 • Tuz ve yağı frenleyin. Kan basıncı ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olmak için daha az tuz ve az yağ yiyin. Yağsız et, az yağlı süt ürünleri, tahıllar, taze meyve ve taze sebze diyet için iyi bir seçimdir. İşlenmiş gıdalardan uzak durun.
 • A1C testi yaptırın. Bu test, şeker hastalığı olan kişilerde son üç ay boyunca ortalama kan şekeri düzeyini ölçer.
 • Bir haftada 5 gün ve 30 dakikada kadar hafif egzersiz yapın. Keyifli ve eğlenceli aktiviteler seçin. Basketbol, yürüyüş ya da bir doğa yolu üzerinde bisiklet gibi dinlendirici etkinlikler seçilebilir. Ne egzersiz tür egzersiz yapacağınız konusunda doktorunuza danışın.
 • Kilonuzu aşağıda tutun. İdeal kilonuzun ne olduğu ve nasıl kilo vereceğiniz konusunda doktorunuzdan yardım isteyin.
 • Alkolü bırakın. Daha önceden şeker hastalığınız varsa alkol almamanız tavsiye edebilir.
 • Düşük kan basıncı, kolesterol ve kan şekeri ilaçlar da dahil olmak üzere ilaçlarınızı alınız. Günlük bir tane aspirin kullanmanın sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza sorun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kepek
kalp hastalıkları
Büyüme ve Gelişme
Rota Virüsü Hangi Hastalığa Yol Açar
Saçlarımızın Görevi Nedir?
Trakeostomi Nedir? Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.