KALP HASTALIKLARI NASIL ÖNLENİR: 15 HAYATİ İPUCU

Doğa, her hastalığa çözüm getiren bir eczanedir. Kolesterol ve trigliserit düzeylerini kontrol altında tutulması ve risk oluşturacak birçok faktöre karşı alınabilecek önlemler sayesinde, kalp hastalıklarından mümkün.

Sponsorlu Bağlantılar

1- BESİNLER

Besinler çok güçlü ilaçlardır. Kişisel olarak beslenme temelli yapılabilecek basit diyet değişiklikler sayesinde kalp krizi gibi önemli kalp sorunlarının üstesinden gelinebiliyor. Önerilenlerden birçoğu “et” içermese de halihazırda aşağıdaki önerilere kulak kabartmanızı öneriyoruz.

2- SEBZELER

Mümkünse günlük 5 kase kadar sebze tüketin. Yapılan çalışma sonuçlarına göre sekiz veya daha fazla porsiyon sebze yiyen kişilerde, bir ve bir buçuk porsiyon veya daha az tüketen kişilere göre yüzde 30 daha kalp krizi veya inme daha az görülüyor. Sebzeleri, dileğinize göre bir mikser yada parçalayıcıdan geçirerek sıvı halde alabilirsiniz. Ayrıca meyve de katabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

3- GÜNDE 3 BARDAK ÇAY

Yeşil çay, siyah ve Oolong çay çeşitleri total kolesterol ve trigliserid seviyelerini azaltmaktadır. Yanı sıra kan şekeri seviyesini düzenlemeye ve iltihap yatıştırmaya yardımcı olmaktadır.

Antioksidanların Önlediği 7 Sağlık Sorunu

4- ET YENECEKSE, SADE TÜKETİN

Hayvansal ürünlerden vazgeçmek aslında en iyisidir. Ama sıkı bir et tutkunuysanız, en azından bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçerek işlenmiş olan sucuk, salam ve sosis gibi uzak durmalısınız. Harvard araştırmacıları’na göre bu ürünleri tüketmek % 42 oranında (haftada bir kez 1,8 ons yenirse) kalp hastalığı oranını artırıyor. Elbette et tüketilecekse doğal yetiştiricilik ürünleri takip edilmeli, diğer etlerin çoğu antibiyotikler, hormonlar ya da gizli katkı maddesi içerebilmektedir. Doğal otlar ile beslenen hayvanlar kalp için daha sağlıklı olan “omega – 3 yağ asitleri” içermektedir.

5- BALIK

Balık sağlıklı bir kalp için diyetinize mutlaka eklenmesi gereken öğelerdir. Sardalye, uskumru, hamsi, somon ve ringa. Bunlar inflamasyonu azaltır ve kalp ritim bozukluklarını, trigliserid düzeyleri ve kan basıncı düzenler. Ayrıca balıkların diğer toksik kimyasallar ile  kontamine olması daha az olasıdır.

Detoks Sağlayan İçecekler

6- AÇ KALIN

Garip gelebilir ama gerçek. Vücudun metabolik fonksiyonlarını onarmak için bu molaya ihtiyacı vardır. En az 11 saat boyunca örneğin saat akşam yediden sonra bir şeyler yememeye dikkat edin.

7- AKTİF KALIN

Sedanter yada durağan hayat tarzı bir çok hastalığa davetiye çıkarır.  Özelikle metabolik sendrom ve kalp hastalığı gelişme oranı % 73 oranında yükseltebilmektedir. Yürüyebileceğiniz mesafelere araba ile gitmemek, kapınızın önündeki karları temizlemek yada asansör kullanmamak gibi hafif ama etkili egzersizleri deneyebilir, örnekleri çoğaltabilirsiniz.

8- “Y” VİTAMİNİ

Elbette “Y” vitamini diye bir vitamin yok. Bundan kasıt “yoga” dır. Yoganın kalp üzerinde doğrudan ve güçlü bir etkisi vardır. Üç ay boyunca yoga yapılması en sık görülen kalp ritim bozukluğu olan atriyal fibrilasyon hastalarında daha az atak geçirildiği belirlenmiştir.

9- HAYVAN SEVGİSİ

Evcil hayvanların inanılmaz derecede kolesterol ve kan basıncı üzerinde olumlu etkisi vardır. Bunun bir nedeni hayvanın daha sakin olan enerjisi alanının bizimkini etkileyebilmesidir. Dilediğiniz evcil hayvanlardan birisini seçebilir, ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz.

10- SAUNA

Kalp hastaları için buharlı yada buharsız saunalar faydalı olduğu belirlenmiştir. Bir haftada iki kez bu terapiyi gören kalp hastalarında, kontrol grubuna göre 5 yıllık süre içinde yarı yarıya hastaneye yatış oranı ve ölüm olduğu belirlenmiştir. Saunanın yararlı olmasının altında yatan neden arter duvarlarındaki hücrelerin fonksiyonlarını geliştirmesidir.

Vücudu Sağlamlaştıran Besinler

11- MÜTEŞEKKİR OLDUĞUNUZ ŞEYLER

Yapılan bir araştırmaya göre, müteşekkir olduğunuz şeylerin yazılması kalp hastalıklarını önlüyor. Mümkünse her gün minnettar olduğunuz şeyleri yazın ve bununla ilgili bir dergi okuyun.

12- MEŞGULİYET

Yapılan araştırmalara göre, haftada iki kez partneri ile ilişkiye girenlerin ayda bir kez girenler ile karşılaştırıldığında yarı yarıya kalp hastalığı oranında azalma olduğu belirlenmiştir. Aspirin dahi böyle bir etkiye sahip değildir. Aktivite esnasında kalp sorunları yada kriz geleceği konusunda endişeleriniz varsa, bu etkinlik hafif bir egzersizin külfeti kadardır. Eğer iki kat merdiveni tırmanmak konusunda kendinizi iyi hissediyorsanız, yatak odasına güvenle gidebilirsiniz.

13- PENCERELERİ AÇIN

Evinizin içindeki hava, dünyanın en kirli daha kirli şehirlerindeki havadan daha olabilir. Saç spreyi, mumlar ve duman gibi düzinelerce sayılabilecek kimyasallar küçük miktarlarda zararsız olabilecek iken, onlar birbiri ile karıştığında tansiyon, iltihap ve arter sertleşmelerine neden olabilir. Bu nedenle pencerelerinizi açın ve havanın sirküle olabilmesi için bir fan kullanın.

14- DOĞAL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ

Temizlik ürünleri bir nevi kimyasal madde deposudur. Hatta yeşil renkli etiketli olanlar dahi kimyasal madde içermektedir. Bu kimyasal maddeler ile yapılan temizlikte ne kadar durulama yapılsa da az oranda artık kalmaktadır. Bu kimyasal ürünler inme ve felç gibi hastalıkların kuvvetli zanlıları arasındadır. Bu çerçevede, olabildiğince mutfağınızdaki pişirme işleminde kullanılan gereçleri beyaz sirke, limon, kabartma tozu ve mısır nişastası gibi doğal ürünler ile temizleyin.

15- PLASTİK KAPLARI ATIN

Plastiklerin hayatımıza girmediği nokta neredeyse yok gibi. Bisfenol A (BPA) ve ftalatlar gibi plastikteki kimyasallar bu kapların içinden besinlere süzülür. Vücutta yeterli kalıntı biriktikten sonra ise hormonal sisteminiz devre dışı kalabilir. Araştırmalar, kalp hastalığı riski olan kimselerin idrarlarında BPA düzeylerinin bulunduğunu göstermektedir. Plastik kaplar yerine cam, seramik veya paslanmaz çelikten yapılmış depolama kapları kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diyabetli Hastalarda Cilt Bakımı
Yumuşacık Eller İçin Zeytinyağı ve Şeker
Salatalık Özlü Yüz Maskesi Nasıl Yapılır
Göz Kreminin Doğru Şekilde Kullanımı
Cilt Soyulması İle Başa Çıkma
Tinea Versicolor
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.