KALP KAPAKLARIKalp Kapakları

Kalbin dört tane kapakçığı bulunmaktadır. Görevleri kalbe gelen ve kalpten çıkan kanın doğru yönde gitmesini sağlamaktır.

Mitral kapak ve triküspid kulakçıklar (üst kalp boşlukları) ve ventriküllerin (alt kalp odacıkları) arasında yer almaktadır. Aort kapağı ve pulmoner kapak ise karıncıklar ile kalpten çıkan büyük kan damarları arasında yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kapakçıklara Yakından Bakış

Kapakçıklar güçlü, ince kanatlı dokulardan oluşmaktadır. Kapakçıklar gelen kanın kalbe girişini sağlamak üzere kalp atışının yarısında hareket ederler. Gelen kanı içeride tutmak içinse kalp atışının diğer yarısında kapalı kalırlar.

Mitral ve triküspit kapakçıkları aşağıdakiler tarafından desteklenmektedir:

 • Halka: Sert yapılı fibröz halka kapakçığın şeklini korumaya destek olur.
 • Korda tendinea: Sert, liflidir. Bunlar bir paraşütü destekleyen iplere benzer.
 • Papiller kaslar: Karıncıkların iç duvarlarının bir parçasıdır.

Korda tendinea ve papiller kaslar kapakçıkları sabit tutarak kanın geri dönmesini engeller.

Sponsorlu Bağlantılar

Kapakçıklar nasıl çalışır?Kalp Kapakları Ne işe yarar

Dört kapakçık açılıp kapanarak kalbe kan akışını sağlar. Aşağıda bu kan akışının nasıl gerçekleştiği ve bu süreçte kapakçıkların nasıl bir rol oynadığı açıklanmaktadır. Kan açık olan mitral ve triküspit kapaklar aracılığıyla sağ ve sol kulakçıklardan karıncıklara doğru akar.

Triküspit ve mitral kapakların açılması:

Sağ kulakçıktan gelen kan, açık olan triküspit kapaktan sağ karıncığın içine ve sol kulakçıktan gelen kan ise açık olan mitral kapaktan sol karıncığın içine dolar.

Karıncıklar dolduğunda, mitral ve triküspit kapaklar kapanır. Bu kapanma, karıncıklar kasılırken dolan kanın kulakçıklara geri gitmesini engeller.

Triküspit ve mitral kapakların kapanması:

Sağ karıncık dolduğunda, tricupsid kapak kapanarak karıncık kasıldığında kanın sağ atriuma geri gitmesini engeller.

Benzer şekilde sol karıncık dolduğunda, mitral kapak kapanarak kanın sol atriuma geri gitmesi önlenir.

Karıncıklar kasılmaya başladığında ise pulmoner ve aort kapakları açılmaya zorlanır ve kanın pulmoner arterle akciğere, aorta ve vücudun diğer bölgelerine gönderilmesi sağlanır.

Pulmoner ve aort kapaklarının açılması:

Sağ karıncık kasılmaya başlarken pulmoner kapak açılmaya zorlanır. Bu esnada kan sağ karıncıktan pulmoner artere Kalp Kapakları Nasıl Çalışırdoğru akciğerlere gitmek üzere pompalanır.

Sol karıncık kasılmaya başladığında ise aort kapağı açılmaya zorlanır. Kan sol karıncıktan aort kapağı vasıtasıyla aorta doğru pompalanır. Aort birçok dallanma yapar ve bunlar aracılığıyla vücuda kan sağlar.

Karıncıkların kasılması bittiğinde ve dinlenmeye geçtiklerinde aort ve pulmoner kapaklar da kapanır. Bu kapaklar da kanın karıncıklara geri gelmesini engeller.

Pulmoner ve aort kapaklarının kapanması:

Sağ karıncık kasılmasını bitirip dinlenmeye geçtiğinde pulmoner kapak da kapanır. Bu durum kanın sağ karıncığın içine geri akmasını önler.

Benzer şekilde sol karıncık da kasılmasını bitirip dinlenmeye geçtiğinde aort kapakları da kapanır. Bunun da amacı kanın sol karıncığa geri dönüşünü engellemektir.

Bu döngü sürekli bu şekilde devam ederek kanın kalp, akciğer ve vücuda akmasını sağlar. Kalpteki bu dört kapakçık kanın serbestçe ve doğru ve tek yönde ilerlemesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  kalbımın on kapakalarınd acıklık var ÇARPIUNTIM COK KALBIMDE AGRI VAR yolda yururkrn Tıkanma vAr CEVABINIZI BEKLIYORUM

  Sağlık

  kalp kapagım da gevşeme var onada agrı kesi verdiler ve yan etki yaptı ilaçlar ne yapmalıyım cvp bekliyorum

  Sağlık

  bence bu durumlarda kesinlikle doktora başvurun yapılması gereken müdahale varsa erken müdaheleyle çok geç olmadan tedavi olabilirsiniz.

  Sağlık

  merhaba ben sıdıka annemin kalp kapağı bükükmüş yani sonradan olmuş çok sayıda doktorlara gitti ama bi sonuç alamadı bu duruma çok üzülüyorum beni aydınlatın lütfen annemin böyle hastalanması beni üzüyor yardım

  Sağlık

  bendede mitraL kapak yetmezLiği war. Su anda igne tedavısı görüyorum romatızmaL oLdugu ıcın.. iLerLeme oLurmu ? ameLıyata kadar varırmı bu sorun.. ?

  Sağlık

  Kimyasal ilaçların yerini alabilecek, yan etkisi olmayan şıfalı otları kullanabilirsiniz. Şıfalı otlarla ilaçların ve hastalığın uyumsuzluğu olabilmektedir.Bu sebeple kullanmaları bilenlere danışmalı ve dokdorlara da danışarak kullanmalısınız. Doktorların şıfalı bitkilerle aralarının genelde iyi olmadığını(da) hatırlatmak isterim.

  Sağlık

  Tüm hastalıklarada bağışıklığın zayıf olması ile beraber, yanlış beslenme ve hareketsiz günlerden oluşan bilinçsiz yaşam tarzı ile, yaşa bağlı olarak genel bağışıklığın zayıflaması; hastalıklara genel davetiye çıkardıkları bilinen günümüz bilimsel gerçeklerindendir. Yine vücudun hemen her hastalığının başlangıcı ve esnasında enfeksiyonların (bağışıklık zayıflaması ile)önemli röl oynadığı, bilimsel kabul görmektedir. Kalp damar hastalıkları ve o arada (konumuz); kapakçıkların dahil, enfeksiyondan (kas kasılma bozukluğu ve dokusal bozulmalara )neden olunduğu bilinmektedir. Şu halde enfeksiyon tedavilerinin ön plana çıkması gereken durumlarda (kapakların) doğrudan ameliyatla tedavisine gidilmesi isabetli ve öncelikli bir tercih olmaması gerekirdi. Mitral kapaklar dahil, büyüme küçülme ve kasılma zafiyetlerine karşı doğrudan enfeksiyon tedavisi ile çoğu zaman düzelmeler görüldüğü bilinen gerçeklerdendir, görüşündeyim. İlaç tedavilerine alternatif olarak şifalı otların kullanılması çok isabetli bir yaklaşım olmakla beraber, henüz ülkemizde şifalı otlarla ilgili uygulamalı tedavi veren hastane olmadığı gibi, uygulamaya yönelik akedemik çalışma programı da bulunmamaktadır.

  Sağlık

  doktorlar babamın kalp kapakçıklarının degismesi gerektigini söyledi. Henüz degismedi. Babam gece yatarken nefes almakta zorlanıyor.Göğsünde bir sıkışma hissediyor. nefes alamamasının kalp kapakçıklarıyla bi ilgisi warmı?? acil cevabınızı bekliyorum

  Sağlık

  öncelikle sizlere çok teşekkür ederim benim sormak istediğim şu annem de kalp kapak darlığı ve yetmezliği var altı ay sonra ameliyat olacak bu süre kötü sonuçlanmasından çok korkuyoruz bu süre içinde biz ne yapabiliriz kalbi güçlendirmek adına birde bu ameliyatlarda başarı oranı nedir şu an nefes darlığı çekiyor çok korkuyoruz…bu konuyla ilgili birşeyler yazarsanız çok sevinirim

  Sağlık

  Merhabalar…yaklaşık 3 yıldır ameliyat oldum ve mekanik kapak takıldı 2 adet biride tamir oldu…bu durumda benim termale girmem sakıncalı olurmu ..şifalı suyun kapağa bir zarar varmıdır…ilginize şimdiden teşekkürler

  Sağlık

  nefesim kesiliyo amiyat gerekir mi acaba çokk korkuyorum:(

  Sağlık

  benim 7 yaşında kız kardesim var doktor muayenesinde iltihablı romatizma çıktı ve kalp kapakçığı yavaş üflüyormuş sonucu ne olabilir bilgilendirirseniz sevinirim..

  Sağlık

  mrb.benim annem 42 yaşında ve kalp kapağında açıklık var. tam olarak hangi kapkçıkda olduğunu bilmiyorum.ayda bir koruyucu iğne vuruluyor. başka tedavi yöntemleri nelerdir ve bizim dikkat etmemiz gereken nedir??

  Sağlık

  benım aort kapağımda kalınlaşma varmış 25 sene sonra kapak degışır dedı doktor onemlı bır hastalıkmıdır bu

  Sağlık

  arkadaşımın kalp damarlarının 2 tanesi tıkalı ve kalp kapağında açıklık var galiba kalbe gelen kan ciğerlerine gönderiliyor.bunun bir tedavisi var mı

  Sağlık

  merhaba benim babamda kalp kapakcıgında daralma var ama hangi kapakcıgında onu bilmiyorum yaşı 60 küçüklügünden gelen bi hastalıkmış ayaklarında şişme nefes darlıgı var ilaçla tedavsi varmı ameliyat ne durumda şart riski nedir teşşekur ederim

  Sağlık

  kalp kapakçığında açıklık varmış ritim bozukluğu çarpıntı var tedavisi varmı

  mami derya

  benim sağ kalp kapakçığımda açıklık var ne gibi sorunlar olur dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir ve tedavisi var mıdır ?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Öksürükle Kan Gelmesinin Nedenleri
İritis
BACAK ŞİŞMESİ, BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ
Ganglion Kisti
ilaçsız tüp bebek tedavisi
Mezotelyoma Nedir, Belirtileri Nelerdir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.