Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

Kalp dört odacıktan oluşur: üst kısımda iki kulakçık (sağ ve sol atrium) ve kulakçıkların altında iki karıncık (sol ve sağ ventrikül). Kulakçıklar ile karıncıklar arasında ve karıncıklarla buradan çıkan damarlar arasında kapaklar bulunur. Kapaklar, kanın tek yönlü akmasını, dolayısıyla kanın geri kaçışını engellemeye yarar. Kapaklar, kanın karıncıklara tek yönlü girişini sağlarken tek yönlü de çıkışını sağlarlar. Her kapak (2 yaprakçıktan oluşan mitral kapak hariç) 3 yaprakçıktan oluşur. Bu dört kalp kapak şunlardır :

 • Triküspit kapak: sağ kulakçık ve sağ karıncık arasında bulunur.
 • Pulmoner kapak: sağ karıncık ile pulmoner arter (akciğer arteri) arasında bulunur.
 • Mitral kapak: sol karıncık ve sol kulakçık arasında bulunur.
 • Aort kapağı: sol karıncık ile aort arasında bulunur.

Kalp kapakları nasıl çalışır?

Kalp kası kasılıp gevşedikçe kapaklar açılır ve kapanır. Bu şekilde kan karıncıklara ve kulakçıklara dönüşümlü olarak dolar. Aşağıda kalbin sol tarafındaki kapakların nasıl çalıştığı anlatılmıştır:

 • Sol karıncık gevşedikten sonra aort kapağı kapanır ve sol kulakçıktan sol karıncığa kan akışını sağlamak için mitral kapak açılır.
 • Sol kulakçık kasılır ve sol karıncığa daha fazla kan akışı olur.
 • Daha sonra sol karıncık kasılır, mitral kapak kapanır ve böylece kanın tekrar sol kulakçığa kaçması önlenir. Aynı zamanda aort kapağı açılır, böylece kan aortaya atılır. Daha sonra sol karıncık gevşer aort kapağı kanın sol karıncığa geri kaçmasını engellemek için kapanır ve böylece döngü devam eder.

Benzer olaylar sağ tarafta, triküspit kapak ile pulmoner kapak arasında olur.

Kalp kapak hastalığı nedir?

Kalp kapaklarındaki hastalıklar büyük oranda romatizmal kalp hastalığı sonucu oluşur. Bunun dışında, kapakların yapısal bozuklukları, kalp boşluklarının genişlemeleri, kalp damar hastalıkları, iltihabi hastalıklar da kapak hastalığına neden olabilir. Kalp kapaklarında iki türlü bozukluk olabilir:

 • Kapak Yetmezliği:Kapakçıklar tam olarak kapanmaz; böylece yalnızca ileriye doğru akması gereken kanın bir kısmı da geriye doğru kaçar. Dolayısıyla kalbin yaptığı işin bir kısmı boşa gitmiş olur. Böylece kalbin yükü artar. Kapak yetmezliği fazla miktarda olursa kalp yetmezliğine neden olabilir.
 • <p >Kapak Darlığı: Kapaklar arasındaki açıklık daralır, böylece kalbin diğer boşluklara veya damarlara kan göndermesi zorlaşır. Kalp bunu başarmak için daha fazla güç harcar. Darlık oranı fazla olursa kalpten atılan kanın azlığına bağlı şikayetler ortaya çıkar ve yine kalp yetmezliği oluşabilir.

Bazı durumlarda aynı kapakta hem darlık hem de yetmezlik olabilir


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  kalbımın on kapakalarınd acıklık var ÇARPIUNTIM COK KALBIMDE AGRI VAR yolda yururkrn Tıkanma vAr CEVABINIZI BEKLIYORUM

  Sağlık

  kalp kapagım da gevşeme var onada agrı kesi verdiler ve yan etki yaptı ilaçlar ne yapmalıyım cvp bekliyorum

  Sağlık

  bence bu durumlarda kesinlikle doktora başvurun yapılması gereken müdahale varsa erken müdaheleyle çok geç olmadan tedavi olabilirsiniz.

  Sağlık

  merhaba ben sıdıka annemin kalp kapağı bükükmüş yani sonradan olmuş çok sayıda doktorlara gitti ama bi sonuç alamadı bu duruma çok üzülüyorum beni aydınlatın lütfen annemin böyle hastalanması beni üzüyor yardım

  Sağlık

  bendede mitraL kapak yetmezLiği war. Su anda igne tedavısı görüyorum romatızmaL oLdugu ıcın.. iLerLeme oLurmu ? ameLıyata kadar varırmı bu sorun.. ?

  Sağlık

  Kimyasal ilaçların yerini alabilecek, yan etkisi olmayan şıfalı otları kullanabilirsiniz. Şıfalı otlarla ilaçların ve hastalığın uyumsuzluğu olabilmektedir.Bu sebeple kullanmaları bilenlere danışmalı ve dokdorlara da danışarak kullanmalısınız. Doktorların şıfalı bitkilerle aralarının genelde iyi olmadığını(da) hatırlatmak isterim.

  Sağlık

  Tüm hastalıklarada bağışıklığın zayıf olması ile beraber, yanlış beslenme ve hareketsiz günlerden oluşan bilinçsiz yaşam tarzı ile, yaşa bağlı olarak genel bağışıklığın zayıflaması; hastalıklara genel davetiye çıkardıkları bilinen günümüz bilimsel gerçeklerindendir. Yine vücudun hemen her hastalığının başlangıcı ve esnasında enfeksiyonların (bağışıklık zayıflaması ile)önemli röl oynadığı, bilimsel kabul görmektedir. Kalp damar hastalıkları ve o arada (konumuz); kapakçıkların dahil, enfeksiyondan (kas kasılma bozukluğu ve dokusal bozulmalara )neden olunduğu bilinmektedir. Şu halde enfeksiyon tedavilerinin ön plana çıkması gereken durumlarda (kapakların) doğrudan ameliyatla tedavisine gidilmesi isabetli ve öncelikli bir tercih olmaması gerekirdi. Mitral kapaklar dahil, büyüme küçülme ve kasılma zafiyetlerine karşı doğrudan enfeksiyon tedavisi ile çoğu zaman düzelmeler görüldüğü bilinen gerçeklerdendir, görüşündeyim. İlaç tedavilerine alternatif olarak şifalı otların kullanılması çok isabetli bir yaklaşım olmakla beraber, henüz ülkemizde şifalı otlarla ilgili uygulamalı tedavi veren hastane olmadığı gibi, uygulamaya yönelik akedemik çalışma programı da bulunmamaktadır.

  Sağlık

  doktorlar babamın kalp kapakçıklarının degismesi gerektigini söyledi. Henüz degismedi. Babam gece yatarken nefes almakta zorlanıyor.Göğsünde bir sıkışma hissediyor. nefes alamamasının kalp kapakçıklarıyla bi ilgisi warmı?? acil cevabınızı bekliyorum

  Sağlık

  öncelikle sizlere çok teşekkür ederim benim sormak istediğim şu annem de kalp kapak darlığı ve yetmezliği var altı ay sonra ameliyat olacak bu süre kötü sonuçlanmasından çok korkuyoruz bu süre içinde biz ne yapabiliriz kalbi güçlendirmek adına birde bu ameliyatlarda başarı oranı nedir şu an nefes darlığı çekiyor çok korkuyoruz…bu konuyla ilgili birşeyler yazarsanız çok sevinirim

  Sağlık

  Merhabalar…yaklaşık 3 yıldır ameliyat oldum ve mekanik kapak takıldı 2 adet biride tamir oldu…bu durumda benim termale girmem sakıncalı olurmu ..şifalı suyun kapağa bir zarar varmıdır…ilginize şimdiden teşekkürler

  Sağlık

  nefesim kesiliyo amiyat gerekir mi acaba çokk korkuyorum:(

  Sağlık

  benim 7 yaşında kız kardesim var doktor muayenesinde iltihablı romatizma çıktı ve kalp kapakçığı yavaş üflüyormuş sonucu ne olabilir bilgilendirirseniz sevinirim..

  Sağlık

  mrb.benim annem 42 yaşında ve kalp kapağında açıklık var. tam olarak hangi kapkçıkda olduğunu bilmiyorum.ayda bir koruyucu iğne vuruluyor. başka tedavi yöntemleri nelerdir ve bizim dikkat etmemiz gereken nedir??

  Sağlık

  benım aort kapağımda kalınlaşma varmış 25 sene sonra kapak degışır dedı doktor onemlı bır hastalıkmıdır bu

  Sağlık

  arkadaşımın kalp damarlarının 2 tanesi tıkalı ve kalp kapağında açıklık var galiba kalbe gelen kan ciğerlerine gönderiliyor.bunun bir tedavisi var mı

  Sağlık

  merhaba benim babamda kalp kapakcıgında daralma var ama hangi kapakcıgında onu bilmiyorum yaşı 60 küçüklügünden gelen bi hastalıkmış ayaklarında şişme nefes darlıgı var ilaçla tedavsi varmı ameliyat ne durumda şart riski nedir teşşekur ederim

  Sağlık

  kalp kapakçığında açıklık varmış ritim bozukluğu çarpıntı var tedavisi varmı

  mami derya

  benim sağ kalp kapakçığımda açıklık var ne gibi sorunlar olur dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir ve tedavisi var mıdır ?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalbiniz Sağlam mı?
Şişkinlik Problemlerinden Kurtulun
Pasif İçicilik
Kanlı İshale Dikkat!!! Nedenlerini Önemseyin.
Enfeksiyöz Mononükleoz Tedavisi
Göğüs Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.