KALP KRİZİ TANIMI VE NEDENLERİKalp Krizi Tanımı ve Nedenleri

Kalp krizi, kalbe giden kan akışının bir pıhtı, yağ, kolesterol veya başka şeyle engellendiği ve akabinde koroner arterlerde plak oluşumu ile gerçekleşen durumdur. Kan akımının kesintiye uğraması kalbin bazı bölümlerine zarar verebilir ve kalıcı hasarlar yaratabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aynı zamanda “miyokard infarktüsü” olarak da biline kalp krizi, ölümcül olabilir, ancak son yıllarda tedavi konusunda önemli ölçüde gelişmeler ve iyileştirmeler yaşanmıştır. Eğer belirtilere bakarak sizde veya yakınınızdaki birilerinde kalp krizi geliştiğini düşünüyorsanız vakit kaybetmeden acil servise ulaşılması gerekir.

Nedenleri

Koroner arterlerin biri veya daha fazlasının tıkanması sonucu kalp krizi meydana gelir. İlerleyen yaşlarda zamanla koroner arterler kolesterol gibi etkenlerin birikmesi sonucu daralabilmektedir. Bu duruma “ateroskleroz” yani damar sertleşmesi adı verilir. Koroner arter hastalığı olarak bilinen bu durum kalp krizinin en yaygın nedenidir.

Kalp krizi sırasında bu plaklardan biri yırtılarak kan dolaşımına kolesterol ve diğer maddelerin geçmesine neden olabilir. Yırtılmanın olduğu yerde kan pıhtısı oluşur. Eğer açıklık yeterince büyük değilse, pıhtı koroner arter yoluyla kan akışını tamamen engelleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp krizinin bir başka nedeni, kalp kasının spazma geçirmesidir. Kas spazmı sırasında koroner arterlerdeki kan akışı kapanır. Sigara içilmesi ve kokain gibi yasadışı uyuşturucu kullanımı yaşamı tehdit eden spazmlara neden olabilir. Kalp krizi ayrıca kalbi besleyen arterlerde meydana gelen yırtılmalardan (spontan koroner arter diseksiyonu) da kaynaklanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Pankreas kanseri
Hemofili Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
YÜKSEK ATEŞ NEDİR? HANGİ DURUMLARDA ATEŞTEN SÖZ EDİLİR?
Kanseri artıran nedenler
Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?
Kronik Günlük Baş Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.