KALP KRİZİNDE ACİL MÜDAHALE NASIL YAPILIR
Akut miyokard infarktüsü ilk yardım

Kalp krizi geçiren birinde genellikle aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı ile karşılaşılır:

 • Göğüs merkezinde basınç, dolgunluk veya sıkma şeklinde rahatsız edici bir ağrı
 • Göğüsten omuz, boyun, çene, dişler, üst karın ya da bir veya her iki kola yayılan ağrı ve rahatsızlık
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi ve bayılma
 • Terleme
 • Bulantı

Bir kalp krizi genellikle 15 dakikadan fazla süren göğüs ağrısına neden olur ancak bazen de hiçbir belirti vermez. Kalp krizi geçiren kişiler genellikle bir saat, bir gün, bir hafta veya daha uzun bir süre boyunca uyarı işaretleri yaşarlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Siz veya bir başkası kalp krizi geçirdiğinizde ne yapmalısınız?

 • 112 acil servis numarasını arayınız. Belirtiler eğer beş dakikadan fazla sürerse ciddiye alınız ve geçiştirmeyiniz. Kendi imkanlarınızla olmazsa da bir komşu ya da bir arkadaştan hastane için yardım istenmelidir. Acil servis araçlarının bazı nedenlerden dolayı geç gelme ihtimaline karşı şahsi araçla mümkün olduğunca vakit kaybını en aza indirmek gerekir. Eğer kriz belirtilerini siz yaşıyorsanız ve o an destek alabileceğiniz kimse yoksa son çare olarak kendiniz aracı kullanınız.
 • Aspirine karşı alerjiniz yoksa ve doktor tarafından kullanımınız daha önce yasaklanmamışsa bir adet aspirin çiğneyiniz ve yutunuz. Tabii bundan önce 112’ yi arayınız.
 • Eğer daha önce reçete edilmişse “nitrogliserin” alınız. Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız ve daha öncede böyle bir sebepten ötürü size “nitrogliserin” yazılmışsa hemen kullanınız. Başkasına ait nitrogliserini almayınız, bu ciddi tehlike doğurabilir.
 • Eğer başka biri kalp krizi geçiriyor ve bilinçsiz olduğunu fark ederseniz, 112’ yi aradıktan sonra CPR prosedürlerini uygulamaya başlayınız. Eğer CPR eğitimi almadıysanız, sadece suni solunum ve kalp masajı (dakikada yaklaşık 100 defa) yapmanız önerilir. 112 yi aradığınızda hastanın bilinçsiz olduğunu söylerseniz muhtemelen yardım gelene kadar size suni teneffüs ve kalp masajını nasıl yapacağınız tarif edilecektir.
 • Eğer otomatik eksternal defibrilatör (AED) cihazı varsa ve hasta bilinçsiz ise, cihazın kurulumu yapılana kadar ve hazırlanana kadar CPR’ ye başlanır. Cihazı takın ve cihaz kişinin durumunu değerlendirdikten sonra AED tarafından sağlanan yönergeleri izleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zehirli Sokmalar
Kemik Kırıklarında İlk Yardım
Spinal Kord (Omurilik) Yaralanması
Ellerde Uyuşma
Kornea Aşınması İlk Yardım
Acil kanamalar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.