KALP KRİZİNİ ÖNLEYEN DİYET ÇEŞİTLERİ
Her gün yaptığınız adetlerden biri olan gıda alımı ile kalp krizi riskini düşürebilir veya yükseltebilirsiniz. Kalp krizini düşürmenin yolu kalbi seven gıdaların alınması ile başlar. Tabi bunun yanısıra birtakım gıdalardan da vazgeçmelisiniz. Sizin için lezzetli ve doyurucu olan her yiyecek kalbinizin dostu olmayabilir. Bunun dışında ne tüketeceğinizin farkında olarak hem lezzetli hem de sağlıklı beslenerek kendinizi şımartabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KALBİ ETKİLEYEN DİYET NASIL OLMALIDIR?
Beslenme alışkanlıkları kalp ve kan damarlarının sağlığını etkileyebilir.

Yağ: Kolesterolü yüksek yağlı gıdalara düşkünlük  kandaki kolesterol düzeylerini (yüksek kolesterol) artırabilir. Aşırı kolesterol kalp kasına kan tedarik eden koroner arterlerin duvarlarında birikebilir. Bu durum kalbe kan akışını engellediğinden yada kan damarlarını daralttığından kalp hastalıklarına yol açarak kalp krizine (miyokard enfarktüsü) neden olabilir.

Tuz: Yüksek tuzlu diyet kanda sodyum seviyesinin artmasına yol açar. Bu da kanın su yada sıvı kısmının miktarını artırır. Bu durum ise yüksek kan basıncına (hipertansiyon) sebep olur. Hipertansiyon kalbin daha zor çalışmasına yol açar, arterlere zarar verir ve kalp krizi riskini artırır. Bazı insanlar ise diğerlerine göre tuza karşı daha duyarlıdır.

Şeker: Şeker veya işlenmiş karbonhidratlı gıdaların fazla tüketilmesi de diğer iki unsur gibi risk faktörünü oluşturur. Şekerin fazla alınması kan şekerini yükselterek tip 2 diyabete yol açabilir. Yüksek kan şekeri ise kişinin arterlerine zarar verir ve kalp krizi geçirme olasılığını yükseltir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu özel diyet unsurlarına dikkat etmek önemlidir. Çok fazla alınması aşırı kilolu veya obez olmaya bu da yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve tip 2 diyabet riskini artırır.

KALP KRİZİNİ ÖNLEMEYE YARDIMCI GIDALAR NELERDİR?
Kalbin için doğru gıdalar yemek her zaman sıkıcı olmak zorunda değildir. Kalp ve damar uzmanları kalp sağlığı için her gün geniş bir yelpazede besleyici gıdalar yemeyi önermektedir. Kalp için akıllı bir seçenek olan gıdalar aşağıda sunulmuştur. Denemeye başlayın ve sağlığı kucaklayın.

 • Taze meyve ve sebzeler. Düşük tuz ve düşük yağ oranı olan dondurulmuş gıdaları seçebilirsiniz. Yada evde hazırlayacağınız yemeklerde düşük yağ ve tuz oranına dikkat edin. Bu, sağlık için akıllı bir yatırımdır.
 • Yağsız ve kıyılmış etler tüketin, yağda kızratılmış tüketmeyin. Özellikle kümes hayvanlarının (tavuk ve hindi) yağlı derileri tüketilmemelidir. Dana ve koyun etlerinin yağsız olanları tercih edilmelidir. Hayvansal yağlar vücutta kolay kolay erimediğinden damar tıkanıklığına zemin hazırlar. Balık ise son derece zekice bir seçimdir.
 • Kalp için ille de yağ kullanılacak ise bitkisel yağlar tercih edilmelidir. Özellikle zeytinyağı, mısırözü yağı, fıstık ve kanola yağı gibi…
 • Düşük yağlı süt ürünleri kullanın. Yağsız süt, az yağlı peynir ve yoğurt gibi …
 • Tuzsuz baharatlar kullanın.. Biber, sarımsak, limon, ve diğer baharatlar gibi. Bunları tuz yerine kullanacaksanız doktorunuza sorun. Bazı ürünler eğer kronik bir hastalığınız varsa vücuttaki potasyum miktarını yükseltebilir.
 • % 100 kepekli veya tam tahıllı yapılmış ekmekler, makarnalar ve tahıllar kullanın.
 • Fındık, baklagiller, fasulye, kahverengi pirinç de iyi bir seçimdir.

KALP SAĞLIĞI İÇİN DİYETTE UYACAĞINIZ GENEL KURALLAR ŞUNLARDIR;

 • Kolesterol: Günde 200 ile 300 miligramdan
 • Doymuş yağlar: Kalori alımınızdan % 7 daha az
 • Trans yağlar: Günde 2 gramdan az
 • Sodyum: Günde 1500-2000 miligramdan az
 • Lif: Bir kadın için bir günde 22 ile 28 gram ve bir erkek için ise 28-34 gram alıması hedeflenmelidir.
 • Şeker: Kadın için günlük 6 çay kaşığından fazlası ve erkekler için ise 9 çay kaşığından fazlası alınmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kandidiyazis (Pamukçuk) Belirtileri Nelerdir?
Ayak Mantarında Bitkisel Tedavi
Hoş Kokular İyi Geliyor
Yürüyüş
Böbrek İltihaplanması
Kıkırdak Neye İyi Gelir- Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.