CPR (KARDİYO- PULMONER RESİSÜTASYON) YADA KALP MASAJI NASIL YAPILIR? YENİDEN CANLANDIRMA
CPR, başlıktan da anlaşılacağı üzere 112 acil servis gelene kadar hastaya yeniden O2 temin etmek ve kalbin atmasını sağlayarak hayata kazandırılmasıdır. Kalp ve solunum durması esnasında uygulanır. Bu sayede beynin 5-10 dakika oksijensiz kalmasından kaynaklanan beyin ölümleri engellenebilir. Canlı kişiye veya şaka yollu yapılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL YAPILIR?
Çoğumuzun ekranlarda da gördüğü gibi ağızdan hava verilmesi ve göğüse el ile basılması şeklinde uygulanır. Bu bası kalbin tekrar kan pompalamasını tetiklemek için yapılır.

CPR yapılmasının bir prosedürü vardır. Gelişigüzel veya bilinmeden yapılan kalp masajları ters tepkiye neden olabilir.

  1. 1.    Bireyin bilinç kontrolünü yapın. Sorularınıza cevap veriyor mu? CPR bilinç yoksa yapılır. CPR’ ye başlamadan önce 112’ yi aradığınızdan emin olun.
  2. 2.    Kişinin çene kısmı yukarı gelecek şekilde baş geriye itilir ve solunum kontrol edilir. Gerekirse ense altına bir destek koyulabilir. Solunumu kontrol etmek için fazla zaman harcamayın (10 sn). Kişinin solunum yolunun havanın rahat geçebilecek kadar muntazam olmasına dikkat edin.
  3. 3.    Hastanın yanına eğilin. Eğer nefes almadığından eminseniz, burnunu hava kaçırmayacak derecede kapatın. Ağzını da ağzınız ile kapatın. Bir saniye kadar hastaya ilk nefesi veriniz. Dikkat edilecek nokta verdiğiniz nefes ile hastanın ciğerleri şiştiğinden göğüs yukarıya doğru kalkmalıdır. Eğer kalkmamışsa ikinci nefesi denemelisiniz. İkinci nefes öncesi baş yeniden geri itilmeli ve çene yukarı kaldırılmalıdır.
  4. 4.    30 kez göğüse baskı yapınız. Bir el diğer elin üstünde göğüs tahtasına yerleştirilir. Beş santimetre kadar aşağıya doğru, bileklerden güç alınarak kuvvet uygulanır. Bu, hastaya iki kez nefes verdikten sonra yapılır. Dakikada yaklaşık 30 kez uygulanır.
  5. 5.    Kişi nefes alana ve acil servis gelene kadar 2 kez solunum ve 30 kez baskı şeklinde kalp masajını sürdürünüz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

ÖNEMLİ NOT: CPR esnasında kişi kusabilir. Beklenmedik bu olay karşısın

da yapacağnız şey kişiyi yanına doğru çevirin, akıntıyı temizleyin. Ve devam ediniz.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR
  • Semptomlar gidene kadar 112’ yi aramayı beklemeyin. Bir kalp krizi tedavisinde gecikme her dakika kalıcı kalp hasarı ve ölüm olasılığını artırır.
  • Kendiniz hastaneye gitmeyin veya başkası sizi hastaneye götürmesin. Acil müdahale ekipleri kısa sürede yanınıza geldiğinde tedaviye başlayacaktır. 112 acil yardım ile daha hızlı yardım alabilirsiniz.
  • Aile, doktor ya da başka birisini aramayın. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çiftler Arasında Sorun Horlama
Basur
Kansere karşı beslenin
çocuklarda kanser
DİZDE ÇITIRDAMA, KIKIRDAMA, TIKIRDAMA, SES GELMESİ
Diz Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.