KARDİYOPULMONER RESÜSİTASYON (CPR)
Kalp – Akciğer Canlandırması, yaşam destek yada kalp masajı gibi isimler ile de bilinmektedir.

Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR), bir kişinin nefes alış verişi ve ya nabzı durduğunda uygulanır. Eğer her ikisi de durmuşsa ani ölüm meydana gelmiştir. Ani ölüm nedenlerinden biri kalp krizi iken diğer bazıları ise zehirlenme, boğulma, elektrik çarpması veya duman soluması da en yaygın nedenler arasında yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KALP KRİZİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Aşağıda sıralananlar bir kalp krizinin en sık görülen belirtilerdir. Ancak, her bireyde farklı belirtilerle karşılaşılabilir. Belirtileri şunlardır:

  • Birkaç dakikadan fazla süren göğüs merkezinde şiddetli basınç, dolgunluk, sıkılma, ağrı ve/veya rahatsızlık
  • Omuz, boyun, kol veya çeneye yayılan ağrı veya rahatsızlık
  • Yoğunluğu artan göğüs ağrısı
  • Göğüs ağrısının kalp için reçete edilmiş ilaçlar alındığı halde giderilememesi
  • Göğüs ağrısı aşağıdaki belirtilerden biri yada hepsi ile birlikte de oluşabilir:

1-    Terleme, serin, nemli cilt ve/veya solukluk

Sponsorlu Bağlantılar

2-    Nefes darlığı

3-    Bulantı veya kusma

4-    Baş dönmesi veya bayılma

5-    Açıklanamayan halsizlik veya yorgunluk

6-    Hızlı veya düzensiz nabız 

Göğüs ağrısı kalp krizinin önemli uyarı işareti olmasına rağmen hazımsızlık, plörezi, pnömoni veya başka hastalıklarda da göğüs ağrısı görülebilir ve bu nedenle bir karışıklık söz konusu olabilir. Önemli olan bir nokta, kalp krizinin hepsinde bu ifade edilen semptomların tümü görülmeyebilir.

Siz ya da tanıdığınız birinde yukarıdaki uyarı işaretlerinden birini gösteriyorsa, derhal hareket edin. 111’yi arayın veya yerel acil durum numarasını çevirin. Gerekirse, eğitimli iseniz CPR yapınız yada nasıl yapıldığına dair acil birinden yardım alın. CPR tekniği hayat kurtarıcı olabilir.

NASIL YAPILIR?

Çoğumuzun ekranlarda da gördüğü gibi ağızdan hava verilmesi ve göğüse el ile basılması şeklinde uygulanır. Bu bası kalbin tekrar kan pompalamasını tetiklemek için yapılır.

CPR yapılmasının bir prosedürü vardır. Gelişigüzel veya bilinmeden yapılan kalp masajları ters tepkiye neden olabilir.

  1. 1.    Bireyin bilinç kontrolünü yapın. Sorularınıza cevap veriyor mu? CPR bilinç yoksa yapılır. CPR’ ye başlamadan önce 112’ yi aradığınızdan emin olun.
  2. 2.    Kişinin çene kısmı yukarı gelecek şekilde baş geriye itilir ve solunum kontrol edilir. Gerekirse ense altına bir destek koyulabilir. Solunumu kontrol etmek için fazla zaman harcamayın (10 sn). Kişinin solunum yolunun havanın rahat geçebilecek kadar muntazam olmasına dikkat edin.
  3. 3.    Hastanın yanına eğilin. Eğer nefes almadığından eminseniz, burnunu hava kaçırmayacak derecede kapatın. Ağzını da ağzınız ile kapatın. Bir saniye kadar hastaya ilk nefesi veriniz. Dikkat edilecek nokta verdiğiniz nefes ile hastanın ciğerleri şiştiğinden göğüs yukarıya doğru kalkmalıdır. Eğer kalkmamışsa ikinci nefesi denemelisiniz. İkinci nefes öncesi baş yeniden geri itilmeli ve çene yukarı kaldırılmalıdır.
  4. 4.    30 kez göğüse baskı yapınız. Bir el diğer elin üstünde göğüs tahtasına yerleştirilir. Beş santimetre kadar aşağıya doğru, bileklerden güç alınarak kuvvet uygulanır. Bu, hastaya iki kez nefes verdikten sonra yapılır. Dakikada yaklaşık 30 kez uygulanır.
  5. 5.    Kişi soluk alana ve yardım gelinceye dek 2 kez solunum ve 30 kez baskı şeklinde kalp masajını sürdürünüz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Miyop
Boşaltım Sistemi Hastalıkları
Yeşil Dışkı
Karaciğer
Unutkanlık
Yeşil Dışkı İle Oluşan Belirtiler Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.