KALP PİLİ NASIL TAKILIRkalp pili nasıl takılır

Doktorunuz kalp pili takmaya karar vermeden önce düzensiz kalp atışlarınızın nedenini ve altta yatan sorunu öğrenmeye yönelik bazı testler yapacaktır:

 • Elektrokardiyogram: Cerrahi olmayan bu testte, kalp atışlarını görmek için kablolu elektrotlar kollarınız ve ayaklarınıza, sensörlü pedler ise göğüs bölgenize bağlanır. Kalp atım grafiğiniz ritminin normal mı yoksa anormal mı olduğunu gösterir.
 • Holter monitörizasyonu: Ayrıca ayaktan elektrokardiyogram monitörü olarak da bilinen bu prosedürde bir Holter monitörü 24 saatlik süre boyunca kalp ritimlerinizi kaydeder. Göğsünüze bağlı elektrotlardan gelen sinyaller cebinizde taşıdığınız veya kemerinize bağladığınız cihaza gönderilir ve kaydedilir. Siz günlük işlerinizi yaparken cihaz sizin kalp atışlarınızın günlüğünü oluşturacaktır. Doktorunuz günlük karşılaştırmalar yaparak kalp ritim bozukluğunuzun nedenini belirlemeye çalışacaktır.
 • Ekokardiyogram: Noninvaziv (cerrahi olmayan) bu testte doktorunuz herhangi bir kesi yapmadan zararsız ses dalgaları ile kalp atımlarınızı görebilmektedir. İşlem sırasında, dönüştürücü denilen küçük plastik bir alet göğüs bölgesine yerleştirilir. Bu cihaz ses dalgalarını kalbinize göndererek tekrar kalpten yansıyan ses dalgalarının (ekolar) görüntüler oluşturması sağlanır. Elde edilen görüntüler kalbinizin çalışma fonksiyonu, kalp kasının boyutu ve kalınlığını görmeye imkan tanır.
 • Stres (efor) testi: Bazı kalp sorunları egzersiz sırasında meydana gelir. Efor testi yapılmadan önce hastanın ekokardiyografi veya elektrokardiyogramı çekilir. Daha sonra hastanın bir koşu bandı veya sabit bisiklet üzerinde yürümesi istenir. Yürüme esnasında hastanın göğüs bölgesine yerleştirilen pedler ve kablolar ile kalpten gelen sinyallerin oluşturduğu görüntüler bir monitörde görüntülenir. Bazı daha çok özelliği olan koşu bantları ise hareket esnasında aynı zamanda vücudun ne kadar oksijen tükettiğini de ölçmektedir.

Kalp pili takılması işlemi sırasında hasta uyanıktır ve işlem genellikle birkaç saat sürmektedir. Rahatlamanız için sakinleştirici ilaç verilecek ve ameliyat yapılacak bölgeye anestezi uygulanacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Ameliyat sırasında, bir veya daha fazla esnek, yalıtımlı tel (elektrotlar) köprücük kemiği yakınındaki büyük bir damarın içine yerleştirilir. Bu sayede röntgen görüntülerinin alınması sağlanır. Gönderilen kabloların bir ucu kalbin uygun bir yerine diğer ucu ise deri altına yerleştirilen pilli cihaza bağlanır.

İşlem gerçekleştirildikten sonra genellikle bir gün daha hastaneden yatışınız yapılır. Hastaneden ayrılmadan önce, kalp pilinizin belirli ihtiyaçlara uyacak şekilde programlanması yapılır. Kalp pilinin düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için belli bir süre sonra kontrole gelinmesi istenir.

Çoğu kalp pili kablosuz teknolojisi kullanılarak uzaktan kontrol edilebilmektedir. Cep telefonu veya radyofrekans sinyalleri ile kalp pili arasında bağlantı kurulup doktorunuz ile de paylaşılabilir. Kalp pilinin ne durumda olduğu, pil ömrü, performansı ile kalp hızı ve kalp ritmi de dahil olmak üzere pek çok bilgi edinilebilir. Uzaktan iletişim ve bilgi aktarılması olayı, doktorunuz ile bir randevunuz varsa veya sizi endişelendiren bir durum gelişirse yapılabilir. Uzaktan kalp pili bilgilerini aktarma teknolojisi sayesinde doktorunuzun yanına gitme gerekliliğiniz daha az olur ama yine de planlanan randevulara giderek fiziki muayenenizi de yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Kalp pili taktırmaya karar verildiğinde doktorunuz yaklaşık bir ay kuvvetli egzersizlerden veya ağırlık kaldırmadan kaçınmanızı önerecektir. Pilin takıldığı bölgenin çevresinde bazı ağrılar olabilir. Bu tür ağrılar için reçetesiz satılan asetaminofen (Tylenol, diğerleri)  veya ibuprofen (Motrin IB, Advil, diğerleri) gibi ilaçlar kullanılabilir ama ağrı kesici almadan önce doktorunuzla konuşmanızda da fayda var.

Özel önlemler

Kalp pilinizin akım almaması nedeniyle durma olasılığı düşüktür. Ancak yine de bir kaç önlem almanız gerekebilir:

 • Cep telefonları: Cep telefonu kullanılması güvenilirdir ancak konuşma yaparken veya arama geldiğinde telefonun kalp pilinizi üzerinde ve yakınında olmaması önerilir. Çünkü kalp pili gelen telefon sinyallerini yanlış yorumlayarak kalpten gelmiş gibi davranabilir ve çalışmasını durdurabilir. Bu da yorgunluk gibi istenmeyen belirtilere yol açar.
 • Güvenlik sistemi: İçindeki metalden dolayı dedektörlerin içinden geçerken alarm çalmasına neden olabilir ancak dedektörün içinde beklenmediği sürece sorun yaratmaz. Yine de metal dedektörlerinin yakınında bulunmaktan kaçının. Eğer güvenlik personeli el dedektörü ile üzerinizi kontrol etmek isterse kendisine cihazı kalp pilinin üzerinde tutmamasını ve başka alternatif bir şekilde kontrolünü yapmasını isteyiniz. Her ihtimale karşı sizde kalp pili olduğunu belirten bir kimlik kartını yanınızda taşımanız en iyisidir.
 • Tıbbi malzeme: Eğer başka bir rahatsızlık dolayısıyla başvurduğunuz doktorunuz elektromanyetik enerji içeren bir test veya prosedür yapılmasını isterse sizde kalp pili bulunduğunu kendisine söyleyiniz. Elektromanyetik enerji içeren bu tür prosedürlere örnek olarak MR görüntüleme, safra taşlarını kırmak için şok dalgalarını kullanan ESWL prosedürü ve kanser tedavisi için başvurulan terapötik radyasyon verilebilir. Ameliyat olunduğunda kanamayı kontrol altına almak için kullanılan “elektrokoter” de kalp pilini etkileyebilir.
 • Güç üreten ekipmanlar: Yüksek gerilim transformatörleri veya motor-jeneratör sistemlerine en fazla 60 cm yaklaşın. Eğer işiniz gereği bu tür cihazlarla beraber çalışmanız gerekiyorsa, doktorunuza danışarak kalp piliniz üzerinde olumsuz bit etki yaratıp yaratmadığını öğrenebilirsiniz.

Kalp pilinizi etkileme olasılığı olan diğer elektronik cihazlar arasında mikrodalga fırınlar, televizyonlar ve uzaktan kumandalar, radyolar, tost makineleri, elektrikli battaniyeler, elektrikli traş makineleri ve elektrikli matkaplar yer almaktadır.

Sonuç

Yerleştirilen kalp pilinin ömrü yaklaşık 5 ila 10 yıl arasında değişmektedir. Bir kalp pili yıprandığında içindeki sinyal üretici değiştirilir ve cihazı düzenlemek için başka bir prosedüre ihtiyaç duyulur.   Kalp pilinizin kabloları içerİde kalabilir. Ama onların da sonradan değiştirilmesi gerekebilir. Pilin değiştirilmesi için uygulanan prosedür ilk takılmasına göre daha az zaman almakta ve iyileşme süresi daha kısa olmaktadır.

Kalp pilleri kalbinizin elektrik sistemini etkileyen birçok durum için başvurulan standart bir tedavi türüdür. Yavaş kalp hızını önleyerek, yorgunluk, sersemlik ve bayılma gibi belirtiler önlenir. Günümüzdeki pillerinin çoğu otomatik olarak sizin fiziksel aktivitenize göre kalp atış hızınızı ayarlar ve daha aktif bir yaşam tarzı sürdürmenizi sağlar.

Kalp pilleri ve diğer sağlık sorunları

Eğer kalp piliniz var ve aynı zamanda kalp ile ilişkili olmayan kanser gibi bir rahatsızlığınız varsa bu durumda kalp piliniz muhtemelen hastaya biçilen ömrü uzatacaktır. Doktorlar ve bazı araştırmacıların bu tür durumlar için farklı görüşleri bulunmaktadır. Kimisi eğer kalan ömrü tahmin edilebilen bir hasta ise kalp pilinin çıkarılmasını önermektedir.

Eğer bu durumda iseniz ve kalp pilini durdurmak istiyorsanız doktorunuzla konuşun. Aynı zamanda yakınlarını ve tıbbi açıdan karar verme yetkisi olan kişilere de danışmanız yararlı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  75 yaşındaki babamın yaplıan anjiyosunda 2 damarında ciddi
  derece hasarlı olduğu,damarlar ince olduğu için cerrahi müdaheleye uygun olmadığı söylendi.Daha önce yapılan tetkik
  ve tedavilerinde kalp motorunda yavaşlama olduğu tespit edildi.22 yıldır,aritmi hastası olan,babama kalp pili takılması konusunda ve işemin yapılabilmesi için gerekli merkezler konusunda bilgi verirseniz sevinirim.Saygılar

  Sağlık

  Merhaba babama 2 hafta önce kalp pili takıldı dikişler alındıktan 3-4 gün sonra bayılma, geçici şuur kaybı ve elektrik çarpmış gibi his oluyor doktor bubların olabileceğini söylüyor bunlar kalıcı bişeymidir. Bilgi verirseniz sevinirim.

  Sağlık

  MERHABA 72 YAŞINDAKİ BABANEM NABIZ DÜŞÜKLÜĞÜ NEDENİYLE HASTANEYE KALDIRILDI.ÖNCE NABIZ YÜKSELTMEYE ÇALIŞTILAR.AMA FAYDASI OLMADI.SONRA ANJİYO YAPILDI VE BİR DAMARININ TIKALI OLDUĞU TESPİT EDİLDİ.FAKAT NABIZ HALA DÜŞÜKTÜ.SONRASINDA KALP PİLİ TAKILDI ŞU ANDA YOĞUN BAKIMDA ŞUURU YERİNDE NABZI NORMALE DÖNÜYOR.AMA BENİM KORKTUĞUM DURUM ŞU BU MÜDAHALELER SADECE 2 GÜNDE YAPILDI BİR SORUN OLURMU?BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.SAYGILAR.

  Sağlık

  kız kardeşim 32 yaşında 10 yıldır kardiyomiyopati hipertirofik kalp hastası, duvarında %50 daralma olduğunu sylüyor doktorlar 10 yıl içierisinde bayılmaları oldu 2 ay önce yine bayıldı ve kalbi durdu anjio oldu ve sonuç temiz çıktı ve kalp pili takıldı sonrasında 1 defa bayıldı……..neden kaynaklandığını bir türlü anlıyamadık bu konud yardımcı olursanız sevinirim

  adanadan funda kılıçaslan

  Sağlık

  ventrıkuler fibrinolizis mıs babam.yoğun bakımda.anjıo yapılacak .bu hastalık nedır .tansıyonu 4de dusmustu.

  Sağlık

  esim su anda hastanede bir aydir yatiyor kalp pili takilacak yetmezlik 23 ef cok korkuyor tansiyon ve seker hastasi ameliyatin tehlikesi varmi yorumlarsaniz sevinirim

  Sağlık

  Annem kalbinde bir sorun olduğu ve doğuştan olduğu söylendi kalbin bir tarafı kalın diğer tarafı ince demiş doktor önce anjiyo sonra da kalbinden bir parça alıp tahlile gönderip duruma göre pil takılacak veya takılmayacak annemde bende tedirginiz bize bilgi verirseniz seviniriz şimdiden teşekkürler.

  sakin

  benım anneme gecıcı kalp pılı taktılar 3 yıl once takılan pıl metronık marka pılı onunla ılgılı ve suresının ne kadar olduguyla ılgılı bızı aydınlatırmısınız ennem 85 yasında 2001 de baypas amelıyatı gecırdı komadın adında kan sulandırıcı ılac ıcıyor durumu ıyı degıl yatalak gezemıyor bızı bılgılendırın ne olur saygılarımızla tesurlerımızı sunarız

  sakın

  metro mekanık pıl yanı sok cıhazı omru ne kadar anneme takıldı bıze annem yaslı daha onceden baybas amelıyatı oldu 2001dekomadın ılacı kullanıyor bu konuda bızı aydınlatırsanız sevınırız

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göğüs Ağrısı
Yemek Borusu Kanseri
DİZDE TAKILMA HİSSİ KİREÇLENME HABERCİSİ
Faranjit
DİZ KİREÇLENMESİ
Gül Hastalığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.