Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

Kalp pilleri takılış amacına göre 2’ye ayrılır:

Geçici kalp pili

Geçici kalp pilleri acil durumlarda veya anormal kalp ritmi altında yatan nedenin düzeleceği bekleniyorsa (örn. ilaca bağlı kalbin yavaş çalışması) kullanılır. Ayrıca kalıcı kalp pili yerleştirilinceye kadar yeterli kalp hızını sağlamak için de kullanılır. Geçici kalp pili uygulaması kalp krizi hastalarında, takikardisi olan hastalarda, açık kalp cerrahisi sonrası ve diğer durumlarda da gerekebilir.

Geçici kalp pillerinde jeneratör oldukça büyüktür ve vücut dışındadır. Kalp ile bağlantısını elektrod sağlar. Geçici olduğu için uzun süre bırakılmaz. Olayın kalıcı olduğu düşünülüyorsa çıkarılarak kalıcı kalp pili takılır.

Kalıcı kalp pili

Pil takılmasını gerektiren olayın kalıcı olduğu düşünülen durumlarda kullanılır. Jeneratör, göğüs veya karına derinin altında bir cep oluşturularak yerleştirilir. Ancak çoğunlukla göğüs duvarının sol tarafına konur. Eğer göğüs duvarına yerleştirilecekse hastaların hangi tarafa pilin yerleştirilmesine ait tercihi sorulabilir.

Kalp pili nasıl takılır?

Pil yerleştirilmesi için, hastadan veya yakınlarından bilgilendirilmiş onam alınır.

 • Geçici kalp pili yerleştirilmesi:

Geçici kalp pili uygulamaları, genellikle hastalar ilişkili kalp rahatsızlıkları nedeniyle hastanede yatıyorlarken gerçekleştirilir (örn. kalp krizini takiben). İşlem hastanın odasında veya kateter laboratuarında gerçekleştirilir. Sakinleştirici (gerekiyorsa) ve bölgesel uyuşturucu uygulandıktan sonra boyun veya kasık bölgesine küçük bir kılıf yerleştirilir. Jeneratörden gelen elektrod bu kılıfın içinden geçirilerek kalbe ulaştırılır. Gerekirse elektrodun kalpte uygun yere yerleştirilmesi x ışınları (skopi) ile sağlanır. Dışarıdaki kalp pili uygun görülen bir yere sabitlenir. Hastalar bu birime dokunmamalı ve geçici pil kullanımda olduğu sürece aktivitelerini sınırlamalıdırlar.

Nadir ama gerekli durumlarda geçici kalp pili, hastanın göğüs duvarından geçen bir iğneyle veya daha nadir olarak yemek borusundan kalbe bağlanır.

 • Kalıcı kalp pili yerleştirilmesi:

Kalıcı kalp pili uygulaması daha invazif (kanlı) bir işlemdir ve küçük cerrahi işlem olarak kabul edilir. Kalıcı kalp pili uygulaması, kardiyak kateterizasyon laboratuarında, elektrofizyoloji laboratuarında, hastane ameliyat odasında, ya da ayaktan hasta cerrahisi bölümünde gerçekleştirilebilir.

Kalp pili

Hastanın kalp hızı ve kan basıncının monitorize edildiği bu işlemde hastaya bölgesel uyuşturucu (lokal anestezik) verilir. Uygulama alanı temizlenir ve tıraşlanır. Kalp pilinin uygulanmak istediği yere göre iki yöntemden biri kullanılır:

Eğer kalp pili göğüs duvarına yerleştirilecekse (endokardiyal yerleştirme), küçük bir cerrahi cep oluşturmak için köprücük kemiğinin hemen aşağısına küçük bir kesi yapılır. Jeneratörden gelen kablolar üst göğüs kısmındaki bir toplardamardan geçirilerek görsel olarak X-ışını rehberliğinde sağ atriyuma veya sağ ventriküle yerleştirilir. Elektrodun uç kısmı özel vida şekilli ucuyla kalbin iç yüzüne tutturulur.

Pil elektrodları

Eğer birden fazla elektrod varsa işlem tekrarlanır. Jeneratör, köprücük kemiğinin aşağısında açılan cebe yerleştirilir. Yerleştirme işlemi sonrası deri dikişlerle kapatılır. Böylelikle pile ait hiçbir şey dışarıdan görülmez. Tüm işlem yaklaşık 1 saat sürer.

Burada çok önceden sağ tarafta köprücük kemiği altında deri altına yerleştirilmiş bir kalp pilini deri altında bir kabarıklık olarak görüyoruz. Deri altı yağ tabakası fazla olan hastalarda bu kabarıklık da olmayabilir ve dışarıdan pil takıldığı hiç farkedilmeyebilir.

Seyrek olarak uygulanan ve epikardiyal yerleştirme (kalbin dış kısmı) olarak bilinen bir işlemde ise elektrod kalbin dış yüzeyine yerleştirilir. Bu yöntem kullanıldığında, cerrah göğüs duvarını açar, elektrod kalbin yüzeyine yerleştirilir ve jeneratör üst karında derinin altına yerleştirilir. Bu alternatif, sadece kalbin iç yüzeyine ulaşmak için kabloların toplardamarlardan geçmesine uygun olmadığı durumlarda kullanılır (örn. bazı doğumsal kalp hastalıklarında veya hasta çocuksa).

Yerleştirme işleminden sonra:

 • Yerleştirmeden kısa bir süre sonra, cihazın düzgün yerleştirildiğini kontrol etmek için göğüs röntgeni alınır. Göğüs üzerine konan programlama cihazı ile kalp pili programlanması yapılabilir. Bu işlem sırasında hasta hiçbir şey hissetmez.

 • Hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre, kalıcı kalp pili uygulaması sonrası kısa süreli hastanede yatış tavsiye edilir. İşlemden hemen sonraki dönemde hastanın uygun aktivite düzeyine yönelik öneriler doktoru tarafından anlatılır. Elektrodun yerinden oynamaması için hastalar temaslı sporlardan, ağır kaldırmaktan, kalp pilinin bulunduğu taraftaki kolun şiddetli hareketlerinden sakınmalıdırlar.

 • Dikiş yeri kapandıktan sonra dikiş yerinde belli bir süre sertlik olabilir. Ancak yara iyileştikçe sertlik kaybolur. Ancak, enfeksiyona ait her hangi bir işaret ( akıntı, cerrahi yaranın iltihabı) varsa hemen işlemi yapan doktora bildirilmelidir. Dikiş yeri tam olarak iyileşinceye kadar (7-10 gün) hasta dikiş yerine dikkat ederek ve bu bölgeyi kurulayarak yıkanabilir, duş alabilirler.

 • Uygulamadan yaklaşık olarak bir veya iki hafta sonrasında hasta kontrole çağırılır. Kontrolde gerekli ise dikişler alınır, dikiş yeri enfeksiyon bulguları yönünden incelenir.

 • Kalıcı kalp pili olan hastalar, acil durumlarda yanında olması için sürekli bir kalp pili kimlik kartı taşımalıdır. Bu kart, pil takıldığı gün hazırlanır ve hastaya verilir.

 • Sonraki pil kontrolleri yaklaşık iki ay sonra ve takiben her 6 veya 12 ayda bir yapılır. Bu kontrollerde pilin çalışması jeneratörün geri kalan ömrü gibi çeşitli özellikler incelenir.

Kalp pili yerleştirilmesinin potansiyel riskleri

Ciddi komplikasyonlar nadir olarak görülür, vakaların %1-2 sinde meydana gelir. Bazıları şunlardır:

 • Ciddi morluk veya kanama

 • Pıhtı oluşumu

 • Kan damarının yırtılması

 • Akciğer veya kas dokusuna iğne travması

 • İnme

 • Kalp krizi

 • Göğüs duvarı ve akciğer arasındaki boşluğa hava kaçması

 • Kalpten bir elektrodun çıkması

 • Enfeksiyon

 • Kalp pili çalışma bozukluğu

Hastalar şu belirti ve şikayetleri doktorlarına hemen haber vermelidirler:

 • Dikiş yerinde kızarıklık, ısı artışı, hassasiyet veya şişme, ateşle birlikte veya tek başına

 • Yara yerinden akıntı, tek başına veya ateşle birlikte

 • Kollarda bacaklarda, el ve ayak bileklerinde şişme (ödem)

 • Artan nefes darlığı, uzamış hıçkırık veya zor nefes alma

 • Uzamış zayıflık veya yorgunluk

 • Bayılma, baş dönmesi, göz kararması

 • Hızlı kalp atımı (çarpıntı)

 • Kas seğirmeleri

 • Göğüs ağrısı

 • İşlemden önce var olan herhangi bir şikayetin tekrarlaması


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  75 yaşındaki babamın yaplıan anjiyosunda 2 damarında ciddi
  derece hasarlı olduğu,damarlar ince olduğu için cerrahi müdaheleye uygun olmadığı söylendi.Daha önce yapılan tetkik
  ve tedavilerinde kalp motorunda yavaşlama olduğu tespit edildi.22 yıldır,aritmi hastası olan,babama kalp pili takılması konusunda ve işemin yapılabilmesi için gerekli merkezler konusunda bilgi verirseniz sevinirim.Saygılar

  Sağlık

  Merhaba babama 2 hafta önce kalp pili takıldı dikişler alındıktan 3-4 gün sonra bayılma, geçici şuur kaybı ve elektrik çarpmış gibi his oluyor doktor bubların olabileceğini söylüyor bunlar kalıcı bişeymidir. Bilgi verirseniz sevinirim.

  Sağlık

  MERHABA 72 YAŞINDAKİ BABANEM NABIZ DÜŞÜKLÜĞÜ NEDENİYLE HASTANEYE KALDIRILDI.ÖNCE NABIZ YÜKSELTMEYE ÇALIŞTILAR.AMA FAYDASI OLMADI.SONRA ANJİYO YAPILDI VE BİR DAMARININ TIKALI OLDUĞU TESPİT EDİLDİ.FAKAT NABIZ HALA DÜŞÜKTÜ.SONRASINDA KALP PİLİ TAKILDI ŞU ANDA YOĞUN BAKIMDA ŞUURU YERİNDE NABZI NORMALE DÖNÜYOR.AMA BENİM KORKTUĞUM DURUM ŞU BU MÜDAHALELER SADECE 2 GÜNDE YAPILDI BİR SORUN OLURMU?BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.SAYGILAR.

  Sağlık

  kız kardeşim 32 yaşında 10 yıldır kardiyomiyopati hipertirofik kalp hastası, duvarında %50 daralma olduğunu sylüyor doktorlar 10 yıl içierisinde bayılmaları oldu 2 ay önce yine bayıldı ve kalbi durdu anjio oldu ve sonuç temiz çıktı ve kalp pili takıldı sonrasında 1 defa bayıldı……..neden kaynaklandığını bir türlü anlıyamadık bu konud yardımcı olursanız sevinirim

  adanadan funda kılıçaslan

  Sağlık

  ventrıkuler fibrinolizis mıs babam.yoğun bakımda.anjıo yapılacak .bu hastalık nedır .tansıyonu 4de dusmustu.

  Sağlık

  esim su anda hastanede bir aydir yatiyor kalp pili takilacak yetmezlik 23 ef cok korkuyor tansiyon ve seker hastasi ameliyatin tehlikesi varmi yorumlarsaniz sevinirim

  Sağlık

  Annem kalbinde bir sorun olduğu ve doğuştan olduğu söylendi kalbin bir tarafı kalın diğer tarafı ince demiş doktor önce anjiyo sonra da kalbinden bir parça alıp tahlile gönderip duruma göre pil takılacak veya takılmayacak annemde bende tedirginiz bize bilgi verirseniz seviniriz şimdiden teşekkürler.

  sakin

  benım anneme gecıcı kalp pılı taktılar 3 yıl once takılan pıl metronık marka pılı onunla ılgılı ve suresının ne kadar olduguyla ılgılı bızı aydınlatırmısınız ennem 85 yasında 2001 de baypas amelıyatı gecırdı komadın adında kan sulandırıcı ılac ıcıyor durumu ıyı degıl yatalak gezemıyor bızı bılgılendırın ne olur saygılarımızla tesurlerımızı sunarız

  sakın

  metro mekanık pıl yanı sok cıhazı omru ne kadar anneme takıldı bıze annem yaslı daha onceden baybas amelıyatı oldu 2001dekomadın ılacı kullanıyor bu konuda bızı aydınlatırsanız sevınırız

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Döküntü
Egzama Belirtileri
Dolaşım
SOĞUK ALGINLIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Auralı Migren
Alt Sırt Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.