KALP PİLİ NEDİR? NASIL TAKILIR?
KALP PİLİ NEDİR?
Kalbimizin içerisinde sinüs düğümü ismini taşıyan küçük 1-2 milimetre büyüklüğünde bir elektrik trafosu vardır. Bu elektrik trafosunun bir şekilde çalışmaması veya elektrik trafosundan çıkan elektrik hatlarının kalbin içerisinde yayılması sırasındaki aksaklık meydana gelmesi, elektrik hattı kopması gibi durumlarda kalbimizin çalışması bozulur. Çünkü trafo kalbi çalıştıracak yeterli elektriği vermez veya verdiği halde elektrik aşağıya geçmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Dolayısıyla kalp pilleri gerek trafo gerekse elektrik hatları kopmalarında tedavi amaçlı kalbe değil göğüs içerisine yerleştirilen küçük elektrik kaynaklarıdır. Kalp pillerinin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı sadece kalbe uyarı verirler, kendilerine önceden belirlenen bir hızda sabit uyarı gönderirler.

Bir kısım kalp pilleri ise hem kalbi dinlerler, kalbin çalışıp çalışmadığını kontrol ederler hem de kalp çalışmadığı zaman devreye girerek kalbi çalışır hale getirirler. Başka bir çeşidi ise geçici olarak kullanılan kalp pilleridir. Eğer bir hastanın iyileşmesini, bu trafo ağrısının geçici olduğu düşünülüyorsa o kişilere geçici kalp pili takılır. Hasta iyileştikten sonra bu kalp pillerinin çalışması durdurulur. Eğer iyileşme ümidi, trafoda bir düzelme umudu yoksa o hastalara devamlı kalıcı kalp pilleri takılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KALP PİLİ NASIL TAKILIR?
Köprücük kemiğinin altındaki bölgenin steril temizliği yapılır, daha sonra buraya üç dört cm büyüklüğünde bir kesi yapılır. Kalp pilini doktorlar kalbin içerisine değil köprücük kemiğinin altına, cildin altında açmış oldukları kesiğe yerleştirmektedirler. Doktorlar yaptıkları kesinin altına küçük bir cep oluştururlar ve pili buraya yerleştirirler.

Daha önce kalbe uyarıyı veren pille kalp arasında bağlantı yapacak olan kabloları röntgen altında görerek kalbin etrafındaki damarlardan kalbe doğru iletirler. Kalp piline enerjiyi götüren bu kabloların özel uçları vardır.

Kalbin içerisine vidalanılan uçlardır bunlar. İleriye doğru itildikten sonra bu uçların kalbin içerisine doğru olarak yerleştirildiğine emin olunduktan sonra pille onun bağlantısı gerçekleştirilir. Daha sonra açılan kesi dikilir ve dışarıdan sadece hafif bir kabarıklık görülür. Bu pil takılma işlemi bittikten sonra pilin randımanlı olarak çalışıldığından emin olunduktan sonra operasyon bitirilir.

KALP PİLİ OLANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER
Kalbinde pili olanların öncelikle taşıdıkları kalp pilinin modelini ve cinsini ezberlemeleri gerekir. Hastalar, yanlarında firmanın veya doktorlarının verdiği kalp pillerinin özelliklerini taşıyan bir kart bulundurmalıdır. Bu kartı hiçbir zaman ehliyetiniz, nüfus cüzdanınız gibi üzerinizden ayırmadan yanınızda taşımalısınız.

Kalp pili olan kişiler mümkün olduğunca metal dedektörlerden geçmemelidir. Mağaza giriş çıkışlarında bulunan dedektörler genellikle kalp pillerine zarar vermez ama fark ederseniz geçmemeye çalışmanız sizin yararınıza olucaktır. Her on kalp pili olan kişilerin 1 tanesinin cep telefonuyla etkileşime girdiği bilinmektedir.

Bu sebepten ötürü eğer kalp piliniz vücudunuzun sol tarafındaysa sağlık açısınıdan sağ kulağınızla cep telefonunu kullanmaya çalışmanız yine sizin yararınıza olucaktır. Kalp pili olanların yüksek gerilim hatlarından uzak durması gerekmektedir. Bunun haricinde manyetik gücü fazla olan büyük motorlarla çok yakın olmamaları gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Namazın Faydaları
Diz ve Eklem Ağrılarında Kök Hücre Tedavisi
GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Ani Kalp Durması Nedenleri
Kızlık Zarı Çeşitleri
Anemi Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.