KALP PİLİ OLAN HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİDİRKalp Pili Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir

Kalp pili, yaklaşık bir madeni para büyüklüğünde olan ve cildin altına kalbin yakınına yerleştirilen bir cihazdır. Görevi ise kalbin atımı esnasında yetersiz kaldığı durumlarda devreye girerek kalbe destek olmaktır. Kalp pili “Kardiyak resenkronizasyon” ismi verilen bir işlem ile yerleştirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp pili çeşitli nedenlerle kullanılır. Çoğunlukla kalp ritminin anormal olduğu “aritmi” durumlarında kullanılır.

Kalbin normal yaşlanması yavaşlamasına ve ritmini kaybetmesine neden olabilir. Kalp krizi sonucu kalp kasının zarar görmesi de kalp aritmisinin diğer sık görülen bir nedenidir. Bazı ilaçlar da kalp atış hızını etkileyebilir. Bazı insanlarda genetik faktörler sebep olur. Sebebi ne olursa olsun anormal kalp atımı kalp pili ile çözülebilir.

Kalp pili genellikle küçük bir cerrahi müdahale ile göğüs bölgesine yerleştirilir. Kalp pili takıldıktan sonra günlük hayatınızda bazı önlemler almanız gerekebilir.

Aşağıda kalp pili kullanan kişiler için kılavuz görevi görecek bazı öneriler bulunmaktadır. Çoğu aktivite kalp pilini etkilemez. Daha fazla bilgilenme için ilgili doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır. Eğer baş dönmesi, halsizlik, ya da nefes almada zorluk gibi herhangi bir belirti fark ederseniz en yakın sağlık kuruluşuna ulaşınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp pili olan insanların aşağıdaki cihazların yakınında olması güvenilirdir:

 • Mikrodalga fırınlar
 • Hücresel telefonlar
 • Elektrikli tıraş makineleri, saç kurutma makinesi, elektrikli diş fırçaları
 • Çim biçme makinesi, elektrikli matkaplar veya testereler
 • Televizyon setleri, CD çalarlar ve radyolar

Aşağıdaki cihazlardan ise güvenli olmadıkları için kaçınılması gerekir:

 • MRI (manyetik rezonans görüntüleme taraması) ile tıbbi görüntüleme
 • Manyetik cihazların 15 santimden daha fazla kalp piline yaklaştırılmaması gerekir.
 • Benzin distribütörü veya bobin motoru gibi cihazlar
 • SCUBA (oksijen tüplü dalışlar)
 • ARC kaynakları (bazı önlemler alınmalı ve hekim tarafından yönlendirildiği gibi olmallı)

Marketlerde hırsızlığa önlem olarak kullanılan veya hava alanlarında geçilen Xray cihazları da güvenilirdir. Ama yine bu cihazların içinde fazla beklenmemesinde fayda var. Beklemeden direk geçiniz. Güvenlik görevlileri el ile kullandıkları cihazla kontrol yaptıklarında kalp piliniz olduğunu söylerseniz daha dikkatli ve hızlı olacaktır.

Tedavi için başvurduğunuz diş hekimi ve diğer doktorlara kalp piliniz olduğunu belirtiniz. Bunu bilmeleri bazı tedavi prosedürleri için daha dikkatli olmalarını sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  kalp pili takılan bir hasta dijital tansiyon aleti kullana bilirmi.

  Sağlık

  pekı herseyı bılıyoruz neden bız her ıste calısamıyoruz neden saglık raporu aldıgımızda bu adam olur gozune bakıyolar devlet bızım elımızden neden tutmuyor

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğumsal Kalça Çıkığı
Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkların Tedavisi
Astım
Ağız Kanseri
Damar Ağrısı Nedir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.