KALP ROMATİZMASI
Kalp romatizması kalp ve kapakçıklarda görülmektedir. Buradaki romatizma sonucu meydana gelen hasarda kalpte görev kayıpları meydana gelir. En sık karşılaşılan nedeni iyi tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonlarıdır.

Boğaz enfeksiyonları iyi tedavi edilmediğinde eklemlerde iltihaplanma meydana getirir. Buradaki romatizmanın kalbe ulaşıp, kalp kapaklarında da iltihaplanmaya neden olması ve bu iltihap nedeniyle kalp kapaklarının daralması ve yetersizliği durumuna Kalp Romatizması denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu sebeple, boğaz enfeksiyonlarında verilen ilaçların doktorun tavsiye ettiği bitime kadar kullanılmasına dikkat edilmelidir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Nefes daralması
  • Kuru kuru öksürme
  • El ve ayaklarda üşüme, morarma ve şişlikler
  • Yorgunluk
  • Sık sık karşılaşılan soğuk algınlığı

TEDAVİSİ NASILDIR?
Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Buna ilaveten hastalıklara yakalanmadan tedbir alınması. Tedavide istirahat de çok önemlidir.

İlaç olarak ise bakterileri tamamen yok eden antibiyotik tedavisi uygulanır. Doktorunuz önerirse kortizon dışı antiromatizmal ilaç ve depo-penisilin enjeksiyonu da yapılabilir.

Birçok zaman sadece ilaç tedavisi yeterli iken, ilerleyen yaşlarda, yaşlılıktaki doku bozulması da eklendiğinde bu durum kalbi zorlamaya başlar. Bu yetersizlikte balon valvüloplasti, kapakların tamiri veya değiştirilmesi gibi tedavi yöntemleri gerekli hale gelebilir.

Tedavide devamlılık çok önemlidir. Bu hastalar çok uzun yıllar yaşayabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sırt ağrısı
böbrek taşı belirtileri
Nefrotik Sendrom
Bu ünlüler kesin evlenir!..
Omurga Ağrısı
Gebelikte Antidepresan Kullanımı Güvenli mi?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.