KALSİYUM-FOSFORKalsiyum - Fosfor

Kalsiyum ve fosfor kemik, kan ve vücudun yumuşak dokularında bulunan temel minerallerdir ve çok sayıda vücut fonksiyonu için önemli bir role sahiptir. Fosfor düzeyleri vücuttaki kalsiyum düzeylerini etkileyebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Paratiroid hormonu, D vitamini ve böbrek birlikte kandaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

PTH’ın Rolü ve D vitamini

Vücuttta kandaki kalsiyum ve fosforun belli düzeylerde tutulması gerekir. İşte Paratiroid hormonu (PTH) ve D vitamini bu dengeyi korumaya yardımcı olur ve seviyelerinin düşmesine engel olur. Kalsiyum ve fosfor, besinler sindirildikten sonra ince bağırsaktan kana emilir. Kemikler de aynı zamanda kandaki seviyelerini korumaya yardımcı olmak için besin salınımı yapmaktadır. Paratiroid bezinin kalsiyum veya fosfor düzeylerindeki dengesizliği hissedebilme yeteneği vardır. Kalsiyum seviyesi düşükse, paratiroid bezi PTH salınımı yapar. O da böbreklere daha fazla D vitamini üretmesini söyler. Bu işlemler vücudun bağırsak yoluyla daha fazla kalsiyum ve fosfor emmesini, kemiklerin kana kalsiyum ve fosfor salmasını ve böbreklerin idrara daha fazla fosfor salgılamasını sağlar.

Kalsiyum, Fosfor ve Böbrekler

Sağlıklı böbrekler kandaki fazla fosfor ve kalsiyumu ortadan kaldırır. Ancak eğer böbrek fonksiyonlarında bozukluk varsa, vücut fazla fosforu dışarı atamayacaktır. Yüksek kalan fosfor düzeyleri ise paratiroid hormonunun salgılanmasını uyarır. Bu durum, normal işlemeyen kemik mineral mekanizmasından dolayı komplikasyonlara yol açabilir. Yüksek fosfor düzeyleri kalsiyum düzeylerinde düşmeye de neden olabilir. Kalsiyum fosfat ile birleşerek dokuda birikir. Söz konusu birikme dokularda kireçlenmeye neden olarak normal organ işleyişine zarar verebilir. Bu nedenle kronik böbrek hastalığı olan kişilerin fosfor, kalsiyum ve paratiroid seviyelerini kontrol etmeleri için diyetisyen ve doktor ile yakından çalışmaları gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kemik Sağlığı

Vücuttaki fosforun yaklaşık yüzde 85’i ve kalsiyumun yüzde 99’u kemiklerde bulunur. Dolayısıyla ileri derecede böbrek problemi olan insanlar aynı zamanda kemik hastalıkları açısından da yüksek bir risk altındadırlar. Çünkü bu hastalarda fosfor ve PTH düzeylerindeki yükseklik kemik kaybına yol açabilir. Aslında aynı risk durumu, fazla miktarda fosfor tüketen sağlıklı insanlarda da vardır.  Özellikle de fosfor açısından zengin besinlere ek olarak bir de fosfor takviyesi alan insanlarda kalsiyum alımı da düşük ise daha zararlı olur.

Yiyeceklerdeki Kalsiyum ve Fosfor

Kalsiyum ve fosfor düzeyleri doğru bir diyet yoluyla kısmen kontrol edilebilir. İlgili sağlık otoriteleri günlük 700 mg fosfor alınmasını önermektedir. Fosfor kaynakları arasında süt ürünleri, et, fındık ve fasulye ile hazır gıdalar ve kola gibi fosfor katkı maddelerini içeren gıdalar gösterilebilir. Çoğu yetişkin için günlük önerilen kalsiyum dozu 1000 mg dir. Ergenler ve yaşlı yetişkinlerde daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyulur. Kalsiyum kaynakları arasında ise süt ürünleri, soya, brokoli, lahana, kırmızı fasulye gibi sebzeler sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    evet çok dogru teşekkür ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
haluk saçaklı diyeti
YİYEREK ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?
LAKTOZSUZ diyet listesi
erkekler için diyet listesi
jennifer lopez diyeti
Detoks diyeti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.