KALSİYUM
kalsiyumKalsiyum vücudumuzda önemli rolleri olan minerallerdendir. Mineraller bilindiği gibi vücutta düzenleyici görevler üstlenen inorganik maddelerdendir. Vücutta üretilmediklerinden dışarıdan yani besinler yolu ile alınması zorunludur. Mineraller aynı zamanda hücre zarından kolaylıkla geçebilme özelliğine sahip ve sindirilmeyen maddelerdir.

Minerallerle ilgili en önemli husus vücuttaki kimyasal tepkimelerde katalizör görevi gören enzimlerin yapılarına katılmalarıdır. Enzimlerin minerallerden oluşan yardımcı kısmına “kofaktör” adı verilir. Kofaktörler enzimlerin daha iyi çalışmalarını sağlarlar. Kalsiyum minerali de enzimlerin yapısında sıklıkla ihtiyaç duyulan minerallerdendir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda kalsiyumun mineralinin kimyasal özelliklerinden daha çok biyolojik ve sağlık açısından irdeleyeceğiz. Yazımızda kalsiyumun yararları, bulunduğu besinle ve alınabilecek dozlar, eksiklik ve fazlalığında karşılaşılabilecek durumları ele aldık.

KALSİYUMUN GENEL ÖZELLİKLERİ
Kalsiyum sembolü Ca ve atom numarası 20 olan kimyasal bir elementtir. Kalsiyumun 40,078 akb atomik kütlesi vardır(1 atomik kütle birimi = 1.66053886 × 10-27 kilogram). Kalsiyum, yumuşak ve gri toprak alkali metalidir ve yerkabuğunda kitlede beşinci en bol bulunan elementtir. Kalsiyum aynı zamanda hem molarite ve kütle bakımından deniz suyunda sodyum, klor, magnezyum ve sülfattan sonra en bol bulunan beşinci çözünmüş iyondur.
Kalsiyum canlı hücreler için gerekli olan bir mineraldir. Bilhassa hücre fizyolojisi ve sitoplazma işlevlerinin dışında birçok hücresel süreçler için bir sinyal olarak gerekli olan bir mineraldir. Kemiklerin ve kabuklular tarafından kullanılan önemli bir malzeme olarak kalsiyum çok hayvanlarda en bol bulunan metaldir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalsiyum doğal olarak elemental halde bulunmaz. Kalsiyum dolomit, kalsit ve jips mineralleri gibi tortul kayaçlarda yaygın olarak görülür. Yanı sıra başlıca silikat mineralleri(plajiyoklaz, amfibol, piroksen ve garnet) başta olmak üzere magmatik ve metamorfik kayalarda oluşur.

KALSİYUMUN ÖNERİLEN YETERLİ ALIMI

YAŞ KALSİYUM DOZU (mg / gün)
0-6 ay 210
7-12 ay 270
1-3 yaş 500
4-8 yaş 800
9-18 yaş 1300
19-50 yaş 1000
51 + yaş 1200

 KALSİYUMLU BESLENME VE FAYDALARI
osteoporozKalsiyum sağlıklı bir diyetin önemli bir bileşenidir ve yaşam için gerekli olan bir mineraldir. Ulusal Osteoporoz Vakfı “Kalsiyum, kemikleri güçlü olmasını sağlamakta, yaşamın ilk evrelerinde kemik yoğunluğunu artırdığı ve sonra ise kemiklerin güçlü ve sağlıklı tutmak için önemli bir rol oynar” diyor. Vücudun kalsiyumunun yaklaşık yüzde 99’u kemikler ve dişlerde yer almaktadır. Vücuttaki kalsiyumun geriye kalan kısmı ise özellikle bazı ekzositoz, nörotransmiter salınımı ve kas kasılması gibi önemli kullanım alanları için saklanmaktadır. Kalbin elektriksel iletim sisteminde kalsiyum ile sodyum yer değiştirir. Bu değişim sinirlerde iletimin sağlanması açısından esas teşkil etmektedir.

Kalsiyum sağlıklı kemik ve dişlerin muhafazası, sinir ve kas işleyişi ve kan pıhtılaşma gibi vücudun diğer yerlerinde kalsiyum kullanır.

Kalsiyum doğum sırasında rahim kasılmalarının uyarılması ve süt üretiminde de yer almaktadır. Aynı zamanda çeşitli hormonların salgılanması ve vücut içinde çeşitli enzimlerin işleyişine yardım eder.

Vücutta kalsiyumun ince bağırsaklardan emilimi D vitamininin varlığına bağlıdır. Emildikten sonra kan ve daha sonra kemiklere geçer.

Benzer şekilde, kalsiyumun tamamen faydalı olabilmesi için fosfor ile birlikte alınması gerekmektedir. Kalsiyum ile fosfor arasında optimal oranlar vardır. Paratiroid ve tiroid bezi (sırasıyla paratiroid hormonu ve kalsitonin) hormonal salgıları ayrıca kandaki kalsiyum dengesini korumaya yardımcı olmaktadır.

kalsiyum eksikliğiUzun vadede kalsiyumun hafif bir yetersizlik sonucu kemiklerin incelmesi olabilir ya da osteomalazi olarak adlandırılan osteoporoz veya kemik doku yumuşaması ortaya çıkabilir. Çocukluk çağında hatalı kalsiyum metabolizması raşitizm denilen bir duruma neden olabilir.
Son araştırmalar kalsiyum eksikliğinin hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve kolon kanserine sebep olabileceğini işaret eder.
Belli bir normalin altındaki kandaki kalsiyum düzeyinde azalma tetani semptomları içerir. Bunlar uyuşukluk ve ağız çevresinde karıncalanma, parmaklarınızın ağrılı olması ve kas spazmları duyumları şeklinde açıklanabilir.
Kalsiyum kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Araştırmalar eğer diyet yeterli kalsiyum almazsanız kilolu olma olasılığının yüksek olabileceğini göstermektedir.
Kalsiyum kalbi de korur. Eğer kalsiyumunuz düşük ise daha yüksek kan basıncı olması olasıdır. Vücut kalsiyum sıkıntısına tepki olarak kalsitriol hormonu salgılar ve arter düz kas duvarlarında kalsitriol hareketlenir. Bu da damarların daralmasına ve tansiyon yükselmesine neden olur. Kalsiyum aynı zamanda sinir sistemi damarlarındaki basınç seviyesini regüle etmeye yardım etmektedir.
Kalsiyum öncesi ruh halini iyileştirir. Başlarken yeterli kalsiyum premenstrüel sendrom (PMS) belirtilerini azaltabilir.
Kalsiyum kolon kanserine karşı korur. Yeterli kalsiyum alımının kolon kanseri genel riskini azaltabilir ve kansere yol açabilecek polip büyümesini bastırmaktadır.
Kalsiyum dişleri sağlıklı tutar. Kalsiyum dolaylı bir şekilde dişleri korur. Eğer yeteri kadar alıcı değilseniz dişlerin zayıflaması sonucu çeneniz zayıflatır bu da çenede boşluklar oluştururken diş bakterileri bu boşlukları istila edebilir, enfeksiyon yapması, inflamasyon ve kanamayı tetikleme gibi durumlara neden olmaktadır. Bazen osteoporozun ilk belirtileri diş hekiminiz tarafından tespit edilmektedir. Eğer beklenmedik bir şekilde diş kaybı yaşarsanız derhal bir doktora görünmelisiniz.

KALSİYUM İÇEREN GIDALAR
kalsiyumlu gıdalarSüt ve peynir gibi süt ürünleri kalsiyumun en iyi tanınmış kaynağıdır. Bazı bireyler hatta daha fazla insan süt ürünlerine alerjileri vardır. Neyse ki süt ürünlerinin dışında başka kalsiyum kaynakları da vardır. Deniz yosunu, pekmez, fasulye, fındık, badem ve susam gibi tohumlar, incir, lahana, bamya, şalgam, brokoli, karahindiba yaprakları, portakal suyu ve soya sütü gibi ürünlerde bulunur. Tarım bitkilerinde genellikle yabani bitkilerden daha az kalsiyum bulunmaktır.

KALSİYUM EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ
Yetersiz kalsiyum yaşlılarda osteoporoz gibi diğer bir takım şartların yol açabilir. Uzun vadeli kalsiyum eksikliği raşitizm ve kanın kötü pıhtılaşmasına neden olabilir. Kalsiyum eksikliği bir kadının menopoz durumunda kemiklerde osteoporoza bağlı olarak bozulma meydana gelebilir ve kırık riskinde artışa yol açabilir.

Kalsiyum eksikliğinin diğer belirtileri şunlardır;

 • Kas krampları, Kas ağrıları, Kas sızlaması
 • Kas seğirmesi, Kas spazmları
 • Uykusuzluk
 • Diş çürümesi
 • Zayıf kemikler
 • Kemik yoğunluğunda azalma
 • Çocuklarda Raşitizm
 • Çocuklarda kötü büyüme
 • Çocuklarda gelişme bozukluğu olan kemikler
 • Gençlerde gecikmiş ergenlik çağı
 • Gençlerde menstrual problemler
 • Premenstrüel kramplar
 • Kan basıncında artış
 • Soluk cilt
 • Halsizlik
 • Kuru ve pul pul olmuş cilt
 • Kırılgan tırnaklar
 • Konvülsiyon(istemdışı çizgili kasların kasılması) – aşırı durumlarda-
 • Kolay yorulma

KALSİYUM FAZLALIĞI BELİRTİLERİ
Aşırı kalsiyum kalsiyum yönünden çok zengin besinler tüketmek ile ilişkilidir. Ya da gereğinden fazla kalsiyum takviyesi almak da hiperkalsemiye neden olabilir.

Uzun süreli kalsiyum eksikliği kemik ve diş oluşumu etkileyebilir iken, aşırı kalsiyum alınımı ise hiperkalsemi (kanda kalsiyum yüksek seviyesi) adı verilen duruma neden olarak böbrek fonksiyonların etkilenmesine(hasar görme) ve diğer minerallerin alınımının azalmasına neden olabilir. Yüksek kalsiyum alımı veya yüksek kalsiyum emilimi diğer minerallerin emiliminin azalması ile ilişkili böbrek taşı gelişimine katkıda bulunmaktadır. Daha yeni yapılan araştırmalarda yüksek kalsiyum alımını böbrek taşı için daha düşük bir risk ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. D vitamini kalsiyum emmek için gereklidir.

AŞIRI KALSİYUM ALIMININ BELİRTİLERİ

Aşırı kalsiyum tüketimi ile ilişkili en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Zayıf kaslar
 • Kabızlık ve şişkinlik
 • Kalsiyum taşları (idrar yollarında oluşabilecek)
 • Zayıflamış böbrek fonksiyonu
 • Düşük demir düzeyleri (kalsiyum vücutta demir emilimini engelleyebilir)

Kandaki fazla kalsiyum olarak bilinen Hiperkalsemi, paratiroid bezinin vücuda çok fazla PTH (paratiroid) hormonları ifraz etmesine neden olur. PTH hormonu vücudun kalsiyum dengesini sağlayan ve düzenleme sisteminin bir parçasıdır.

Vücuttaki aşırı kalsiyum derinin yaşlanmasına, yorgunluk artışı, yavaş hareketlilik ve depresyona yol açar. Bu koşullar oluşursa ya da göz bulanık görmeye başlamışsa kalsiyum açısından zengin olan gıdalar içeren ve ya herhangi bir takviye varsa almayı durdurmak gerekir. Kalsiyum düzeyleri önerilen düzeye döndükten sonra süt ürünleri yeniden tüketilebilir.

UYARI: Vücutlarında aşırı kalsiyum olan kişiler ringa balığı, ton balığı ve somon yememeleri gerekir. Çünkü bu yiyeceklerle beslenme vücut kanında aşırı kalsiyum varken tüketilmesi vücut için zararlı olabilir. Kalsiyum düzeyleri normale döndükten sonra bu yiyecekler tekrar yenebilir.

Kalsiyum bir çok kişinin bildiği gibi . kemik ve dişlerin yapı
Kalsiyum eksikliği:Azlığı eklem ağrıları, tırnak kırılması, depresyon, çarpıntı, hayal görme, yüksek kan kolestorölü, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, hiperaktif egzama, uykusuzluk, kas krampları, sinirlilik, renk solukluğu, romotoit artirit, raşitizm ve diş çürümesine yol açar.

Kalsiyum hangi yiyeceklerde bulunur:

Maden suları

Badem

brokoli

tereyağı

lahana

keçiboynuzu

karahindiba çiçeği

yeşil yapraklı sebzeler

keçi sütü

incir

süt ve süt ürünleri

somon balığı

sardunya balığı

deniz tuzu

deniz ürünleri

susam tohumları

şalgam yeşilliği

böğürtlen yaprağı

kuşburnu

nane

yulaf

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  sl uçşp

  kalsiyum eksikliği ve fazlalığında kullanılan ilaçları belirtin

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Siğarayı Bırakmayı Sürdürün
KARIN AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?
Serum Kilo Yapar mı?
Miğren,
Karaciğer Kist Hidatiği
Hepatit B
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.