Kan Grupları:

kan grupları nelerdirİnsanlarda temel olarak 4 tür kan gurubu vardır. Bu gurupları belirleyen şey kanınızda bulunan bir yapı taşıdır. Bu yapı taşına protein denir. Proteinler aynı zamanda kanımızın kimliğini de belirler. Bu proteinlere kısaca A ve B isimleri verilir. Bu proteinlerin varlığı ya da yokluğuna göre de kan grupları belirlenir.

Kan grupları A, B, AB ve O olarak isimlendirilir. Eğer kanınızda A Proteini varsa Kan Grubumuz A Grubu olur. A değil de B proteini varsa kan grubumuz B olacaktır. Diğer iki kan grubu ise bu iki kan grubundan türer. Yani eğer kanınızda hem A hem de B proteini varsa bu durumda kan grubumuz AB grubu olacaktır. Diğer durumda kanda A ya da B proteini yoksa kanınız 0(sıfır) kan grubu olacaktır. Aşağıdaki tabloda bu durum daha net gösterilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • A  Kan Grubuna sahibim. Bu durumda kanınızda A tipi protein vardır.
 • B  Kan grubuna sahibim. Bu durumda kanınızda B tipi protein vardır.
 • AB Kan grubuna sahibim. Bu durumda kanınızda hem A Hem de B tipi proteinler vardır.
 • 0 Kan grubuna sahibim. Bu durumda kanınızda A ya da B proteini yoktur.

Rh+ Rh- Nedir?

Kanımızdaki proteinler sadece A ve B Tipi proteinlerden oluşmaz bunun yanında Rh proteinleri de bulunur. Bu durumda kanımızda Rh proteini varsa kan grubuna Rh+ eklenir. Buradaki (+) pozitif  işareti “Rh proteini var” anlamına gelir. İkinci durumda kanımızda Rh proteini yoksa kan grubuna Rh- eklenir. Buradaki (-) negatif işareti “ Rh proteini yok” anlamına gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kan Grubu Nasıl Oluşur?

Öncelikle bir bilgiyi bilmekte fayda vardır. Buna göre bir insandaki bir özelliğin ortaya çıkmasını sağlayacak şeylere GEN denir. Genler anne ve babadan çocuğa aktarılır. Kan grubu da bir özelliktir. Bu durumda kan grubunun ortaya çıkması için anne ve babadan ilgili genlerin çocuğa aktarılması gerekir. Aşağıda kan grubunu meydana getiren genlerin bir tablosu verilmiştir.

A Kan Gurubu için:

 • Anneden A geni babadan da A geni gelirse çocuk A grubuna sahip olur.
 • Anneden A geni babadan 0 geni gelirse çocuk A grubuna sahip olur.
 • Anneden 0 geni babadan ise A geni gelirse çocuk A gurubuna sahip olur.

Görüldüğü gibi 3 durumda da çocuk A kan grubuna sahip olmaktadır.

B Kan Grubu İçin:

 • Anneden B geni babadan da B geni gelirse çocuk B grubuna sahip olur.
 • Anneden B geni babadan 0 geni gelirse çocuk B grubuna sahip olur.
 • Anneden 0 geni babadan ise B geni gelirse çocuk B gurubuna sahip olur.

AB Kan Grubu İçin:

 • Anneden A geni babadan B geni gelirse çocuk AB grubu kana sahip olur.
 • Anneden B geni Babadan A geni gelirse çocuk AB grubu kana sahip olur.

0(sıfır) Kan gurubu için:

 • Anneden 0 geni Babadan 0 geni geldiğinde çocuk 0 kan grubuna sahip olacaktır.

NOT: Kan gruplarında ayrıca MN gibi faktörler de vardır. Son zamanlarda yapılan keşifler sayesinde Rh ve MN faktörlerinin de kan için oldukça önemli olduğu anlaşılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  anne baba ARH pzitif olup cocugun ORH pozitif olma olasılıgı nedir

  Sağlık

  sıfır pozitif olan çocugun anne ve babasının kan gurupları ne olur ne olmaz

  Sağlık

  annesi b+ olan babası 0+ olan bir çiftin çocuklarının kan gurubu ne olur lütfen cevap

  Sağlık

  (anne A +)( baba B +) olan bir çiftin çocuklarının kan gubu
  neler olabilir? lütfen..

  Sağlık

  Annenin ARH(+) Babanın 0RH (-) Olunca çocuklardan ilk ki 0RH(+) İkinci çocuğun ARH(+) Olma olasılığı nedir bilgi verirseniz sevinirim

  Sağlık

  Annesi B Rh+ olan babası 0 Rh+ olan bir çiftin çocuklarının kan gurubu ne olur lütfen cevap

  Baba B rh+ ise BO veya BB dir Rh faktörüde ++ veya +- olur.(Bu babanın kanı için olasılıklardır)
  Anne 0 Rh+ ise 00 kan gurubu olacaktır. Rh faktörü ise ++ veya +- olabilir.(sadece annenin durumu)
  Bu anne babadan doğan çocuk ise
  B0 Rh++ => B grubu Rh+ olabilir.
  B0 Rh+- => B grubu Rh+ olabilir.
  B0 Rh– => B grubu Rh- olabilir.

  00 Rh++ => 0 grubu Rh+ olabilir.
  00 Rh+- => 0 grubu Rh+ olabilir.
  00 Rh– => 0 grubu Rh- olabilir.

  Sağlık

  anne A pozitif baba B pozitif cocogun kan gurubu ne olur?

  A kan gurubu 2 durumda olabilir A0 ve AA. B kan gurubu ise B0 yada BB. Bu durumda çocuk A kangurubuna B, AB yada O kan gurubuna sahip olabilir. Pozitif veya Negatif de olabilir

  Sağlık

  ANNE A NEGATİF BABA A POZİTİF COKLARIN KAN GURUBU O OLABİLİRMİ?

  Evet olabilir. Şöyleki A kan grubunda kan ya AA dır veya A0 dır B kan drubunda kan ya BB dir yada B0 dır. Bu durumda Anneden 0 babadan 0 kan grubu genleri ayrılır ve bunlar çocuğa geçer dolayısıyla 0 kan grubu oluşur.
  Kısaca bu durumdaki anne ve babanın çocukları 0 rh- yada 0rh+ olabilir. Eğer bu anne ve babanın 0 kan grubuna sahip çocukları varsa diğer çocukları A, B, AB kan gruplarına sahip olabilir.

  Sağlık

  0 rh+ anne ve 0 rh+ babanın bebeği hangi kan grupları olabilir?

  Bu durumdaki anne ve babanın 0 rh- ve 0 rh+ bebekleri olabilir. A, B ve AB türünden kan grubuna sahip bebekleri olamaz.

  Sağlık

  A RH(+)babanın 0 RH(-) çocuğu olma olasılını rica ediyorum.

  A Rh(-) bir kan grubunda kanın genetik yapısı ya AA dır Yada A0 dır bu durunda sizin genetik yapınızda 0 kan grubu bulanmaktadır bu durumda çocuklarınızdan bazıları a bazıları da 0 kan grubuna sahip olacaktır. Rh(-) kan grubunda genetik yapı (-) dir bu durumda sizin genetik yapınızdan Rh(-) faktör çocuğunuza geçmiştir.
  Çocuğunuzun 0 Rh(-) olma olasılığını hesaplayamayız çünkü eşinizin kan grubunu bilmiyoruz. Ancak şunu kesinlikle söyleyebilirizki sizin 0 Rh(-) kan grubuna ait bir çocuğunuzun olma olasılığı vardır.


  A Rh(-) bir kan grubunda kanın genetik yapısı ya AA dır Yada A0 dır bu durunda sizin genetik yapınızda 0 kan grubu bulanmaktadır bu durumda çocuklarınızdan bazıları a bazıları da 0 kan grubuna sahip olacaktır. Rh(-) kan grubunda genetik yapı (-) dir bu durumda sizin genetik yapınızdan Rh(-) faktör çocuğunuza geçmiştir.
  Çocuğunuzun 0 Rh(-) olma olasılığını hesaplayamayız çünkü eşinizin kan grubunu bilmiyoruz. Ancak şunu kesinlikle söyleyebilirizki sizin 0 Rh(-) kan grubuna ait bir çocuğunuzun olma olasılığı vardır.

  Sağlık

  Anne B rh (-), baba B (rh+) ise cocuk 0 rh (+) olabilirmi.
  Saygilarimla

  Evet olabilir şöyleki anne B0 ve baba B0 kan grubuna sahip olduğunda çocuk anneden 0 ve bababdab 0 kan grubu faktörü almış olur bu durumda çocukda 00 kan grubu oluşur. Tasa etmeyin.

  Sağlık

  anne baba ARH pozitif olup cocugun ORH negatif olma olasılıgı nedir?

  Anne 2 durumda A kan grubuna sahip olabilir 1. durum AA dır 2. durum ise A0 dır. Baba da iki durumda A kan grubuna sahip olabilir bu durumlar anneninkiyle aynıdır. Ozaman sizin kan grubunuz Anneden gelen 0 ve babadan gelen 0 genini içermektedir. Yani sizin 0 RH+ olma olasılığınız vardır. Bu olasılık %25 dir.

  aşe göçük

  annem 0rh+ babamda 0rh+ benim kan grubum ne olabilir kesin birşey söyleyiiin.

  kangrubunuz 0 rh+ yada 0 rh- olabilir

  gaye

  baba a pozitif anne o pozitif çocuk ne olur bu durumda a geni baskın olduğundan a olurmuş diyorlar o olmazmış annenin babasıda anneside o pozitif ama babanın aiilesinde o pozitifte var benim sormak istediğim baba a rh anne o pozitif çocuk ne olur?

  Baba A kan grubunda ise genetik yapısı ya AA yada A0 olur. Anne 0 Kan grubuysa genetik yapısı kesinlikle 00 olur bu durumda babadan A yada 0 kan geni gelecektir. Anneden ise sadece 0 kan geni gelir. O zaman doğacak çocuklar A0 yada 00 kan genine sahip olur. Yani kardeşlerinizden bazıları A kangrubuna bazıları da 0 kan grubuna sahip olacaktır. Sizin kan grubunuz da ya A olmalı yada 0 olmalı. Eğer kan grubunuz 0 ise herşey yolunda normal ;)

  gaye

  teşekkürler cevabınız için benim anlamadığım bir yer var o grubu silik grup diye okumuştum bu yüzden baba a olsada anne 0 olduğu için çocuk a grubundan olur diye okumuştum bu bilgi yalnışmıdır

  gaye

  hocam kan grubunuz 0 sa herşey bormal dediniz benim kan grubum a ama nırmal olmuyomu bu durumda anlıyamadım araştırmalarımda a0 gruubu olan baba 00 grubundan olan annenin çocuğu mutlaka a olurmuş ççünkü a ve b gruplar baskınmıl 0 çekinikmiş bu durumda kafamı karıştırdı şimdi detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim hocam saygılarımla.

  Hayır A0 baba ve 00 anneden A ve 0 kan grubuna sahip çocuklar meydene gelir. Ancak AB yada B kan grubuna sahip çocuklar meydana gelemez.

  nuray e

  Benim kanım 0 rh- eşimin A rh+ kızımın 0 rh pozitif oğlumun A rh+ kızım evlendi eşi de o rh+ ama bebekleri A rh+ siz diyorsunuz ki iki 0 sıfırdan A Çıkmaz bu nasıl oluyor? beni aydınlatırsanız sevinirim.

  Öncelikle eşiniz ve sizin durumunuzu inceleyelim. Sizin kanınız 0 ise ve eşinizin kan grubu A ise sizden doğacak çocukların 0 yada A kan grubuna sahip olması olağandır. Siz kızınızın 0 oğlunuzun A kan grubuna sahip olduğunu belirtmişsiniz. Bu durumda Siz 00(sıfırın biri annenizden birisi de babanızdan gelmiş) eşiniz ise A0 gen çiftine sahip.
  İkinci durum kızınız ve damadınız ile ilgili: Kızınız 00 kan grubuna sahipken Damadınız da 00 kan grubuna sahip bu durumda torununuzun A kan grubuna sahip olması imkansızdır. Kan gruplarını tekrardan tespit ettirmenizde fayda vardır.

  Ben 0 rh+ eşim 0 rh+ ise kan uyuşmazlığı-SD

  Hocam şimdi ben 0rh+ yim esimde öyle çocuklarımız ne olur? Kan uyuşmazlığı ihtimali var mı? Benim kendi ailemde annem 0+ babam a+ eşimin aileside öyle annesi 0+ babası a+

  Siz 0 Rh+ ve eşiniz de 0 Rh+ ise sizde kan uyuşmazlığı riski yoktur. Kan uyuşmazlığı Anne Rh- ve baba Rh+ olduğu durumlarda meydana gelen bir durumdur. İkinci sorunuza gelince; Sizin çocuklarınız 0 grubu rh+ yada rh- olacaktır. Kan grubu mutlaka 0(sıfır)dır.

  melek

  Eşim 0rh+ ben 0rh+ çocuğum ise 0rh- birkaç doktor bize asla pozitif çiftin negatif çocuğu olamaz dedi böyle bir olasılık varmı…

  böyle bir şey söz konusu değildir. siz yanlış anlamışsınız. RH+ olan çiftlerin RH- Bebeği olabilir. Ancak RH- Olan çiftlerin rh+ çocuğu olamaz. Yukarıdaki yoruma verdiğim cevapta bu durumun neden böyle olacağını açıkladım.

  ahmet

  Eşimin ve benim kan gurubum 0rh+ çocugumkininde 0rh- doktor iki pozitiften negatif olmaz dedi bu ne derece doğru..

  Olur mu? Doktorunuzu Yanlış anlamış olmalısınız. Şöyle ki pozitif demek kişide ya negatif-pozitif gen, yada pozitif-pozitif gen var demektir.
  Bu durumda eşiniz pozitif-negatif gene sahip oluyor. Siz de pozitif-negatif gene sahip olursunuz.
  Bu durumda çocuğunuz da sizden negatif gen alır. Eşinizden de negatif gen aldığında Negatif- Negatif gene sahip olur kan grubu negatif çıkar.
  Bu durum diğer durumlara göre nadir rastlanır. Belki de doktorunuz bunu söylemeye çalıştı.

  BLT

  Merhaba Hocam,

  Biz yeni evlenmek üzere olan bir çiftiz ve ikimizinde kan grubu ABrh(+) bu bir problem teşkil edermi.?

  Şimdiden teşekkürler.

  hayır etmez.

  yildiray

  Hocam benim kan gurubum ARH + eşimin kan grubu da ARH + ama kıZımın kan grubu ORH- olabilir mi?

  Evet yıldıray bey olabilir. Şöyle ki; sizin genetik yapınız A0 Rh +- şeklindedir. Eşinizin genetik yapısı da A0 rh +- olur. BU durumda çocuğunuz sizden 0 rh – ve eşinizden de 0 rh- genetik karakterleri alır ve çocuğunuzun genetik durumu 00 rh– olur ki bu durumda çocuğunuzun kan grubu 0 Rh- olur. Sağlıcakla kalmanız dileğiyle.

  Melek

  Merhaba Hocam.
  Baba B rh+, Anne B rh+, Çoçuk O rh+ olabilirmı? Cavabladınız için şimdiden teşekkurler.

  Olabilir. Bu durmda annenin genetik yapısı B0 babanın da B0 olur. Anneden gelen 0 ve babadan gelen 0 çocukta 00 kan grubuna neden olur.

  Gürşah Ulukurt

  Merhaba,
  Biz yeni evlenmek Bayan ABrh(-) Bay Orh(+) problem var mı?.
  Şimdiden teşekkürler.

  seda 41

  merhaba hocam eşimin a rh – benim a rh + çocugumun 0rh pozitif olabilirmi saygılar

  Eylül

  0 rh- kan grubu anne ile A rh- babanın çocukları A rh+ olabilir mi?

  özlem

  Kan grubum 0+ negatif esiminkide 0+ negatif büyük kızım 0+ negatif ama ufak kızım 0 – nasıl oluyor

  Serkan

  Merhabalar hocam benim kan grubum A rh negatif eşimin ise b pozitif bi oğlumuz oldu kan grubu a rh pozitif normal şartlar da anne veya babadan almıyor mu kan grubunu oğlumun a rh pozitif olması normalmidir.. teşekkür ediyorum şimdiden

  nilgün yücel

  Merhaba benim sorum şu anne 0rh+ baba 0rh+ kana sahip ama bebek 0rh- olur mu? nolur bizi aydınlatın

  Bebek mutlaka 0 kan grubuna sahip olur. RH faktörü ise ya -(negatif) Yada +(pozitif) olur. Yani bebek 0 rh- yada 0 rh+ olacaktır.

  SEVIL

  Ben b pozıtıf esım 0 pozıtıf cocugumuz ne olmalı.cvp lutfen

  Çocuk 0 rh+, B rh+, 0 rh- yada B rh- olabilir.

  ela

  A rh+ it kanı nişanlımın erkek 0Rh+ buda benim kanım evlenince sıkıntı olurmu bu kan uyumu çocuğumuzda sıkıntı olurmu cevap alabilirmiyim.

  Hayır bir sıkıntı olmaz. Eğer sizin kanının – yani negatif olsaydı bir tehlike söz konusu olacaktı. Yine de artık hastahaneler ve tıp çok gelişti bu durumlara tedbirler alınabiliyor. Gönlünüz rahat olsun.

  Fatos

  A rh + ile A + kan grupları aynı midir?

  Evet aynı şeyi kast ediyor.

  Serhat

  benim kan grubum nedir bilmiyorum? Annem Arh+ Babam Arh+ ben neyim ? saygılar.

  Bu durumda annenizin kan grubu ya AA yada A0 olur. Babanızın kan grubu da yine AA yada A0 dır. Siz A yada 0 kan gurubunda olursunuz. RH faktörüne bakarsak rh+ yada rh- olma olasılığınız var. 4 olasılıktan biri gerçekleşecek Arh+, Arh-, 0rh+ yada 0rh- Kan grubunuzu bilebilmeniz için mutlaka bir sağık kuruluşunda test yaptırmalısınız.

  melih

  Hocam merhaba benim de kan grubu ile ilgili sorum olacaktı A pozitif babanın ve 0 pozitif annenin A negatif kan grubu taşıyan çocuğu olabilir mi? Gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

  Evet olabilir. A babadan 0 anneden gelir çocuk A kan grubuna sahip olur. Pozitif kan grubunda +- etkenler vardır. Anneden – babadan – genler geldiğinde çocuk negatif kan grubuna sahip olur.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zemzem
İshal
Bulaşma Süresi
Kimyasal Zehirler
Kan İle İlgili
Kolesterolün Zararları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.