KAN HASTALIKLARI NELERDİR?

Kan, vücudun beslenmesi, oksijen ihtiyacının karşılanması ve atık ürünlerin temizlenmesi görevlerini yerine getirmesi için sürekli dolaşım halinde olan bir sıvıdır. Kanın içinde süspansiyon halinde birçok hücre ve protein çeşidini barındırdığı için sudan daha yoğun bir kıvamdadır. Ortalama bir insanda yaklaşık 5 litre kan vardır.kan-hastaliklari-nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

“Plazma” denilen sıvı kısmı kanın yaklaşık yarısını oluşturur. Plazma, içerdiği proteinler ile kanın pıhtılaşmasını sağlar, kan yoluyla maddeleri taşır ve diğer bazı fonksiyonları yerine getirir. Kan plazması aynı zamanda glikoz ve diğer çözünmüş besin maddelerini de içerir.

Kan hacminin yaklaşık yarısı ise kan hücrelerinden meydana gelir:

  • Dokulara oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri,
  • Enfeksiyonlarla mücadele eden beyaz kan hücreleri,
  • Kanın pıhtılaşmasına yardımcı küçük hücreler olan trombositler

Kan dolaşımı kan damarları (atar ve toplardamarlar) üzerinden yapılır. Damarların yumuşaklığı ve pıhtılaşma faktörlerinin ince ayarlı dengesi sayesinde kanın damar içinde pıhtılaşması önlenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kanla İlgili Koşullar

Kanama: Kanın bir yaralanma ve ya başka nedenden dolayı damarlardan sızması durumudur. Dış kanamalar görülebilirken iç kanamalar hemen fark edilmeyebilir.

Hematom: Vücut dokularının içinde kanın birikmesidir. İç kanama genellikle hematoma neden olur.

Lösemi: Beyaz kan hücrelerinin anormal şekilde çoğalmaya başladığı ve kana karıştığı bir kanser türüdür. Beyaz kan hücrelerinin vücutta aşırı birikmesi hasarlara neden olur.

Multipl miyelom: Lösemiye benzer şekilde plazma hücrelerinin oluşturduğu bir kan kanseri türüdür. Anemi, böbrek yetmezliği ve yüksek kan kalsiyum düzeyleri multipl miyelom’da yaygındır.

Lenfoma: Beyaz kan hücrelerinin lenf düğümleri ve diğer dokuların içinde anormal şekilde çoğaldığı başka tür bir kan kanseridir. Dokuların büyümesi, kan fonksiyonlarının bozulması ve en sonunda da organ yetmezliğine neden olabilir.

Anemi: Kırmızı kan hücrelerinin anormal derecede düşük olmasıdır. Anemi genellikle herhangi bir belirtiye neden olmamakla birlikte bazen yorgunluk ve nefes darlığına yol açabilir.

Hemolitik anemi: Kırmızı kan hücrelerinde hızlı şekilde artışa neden olan (hemoliz) bir tür anemidir. Bir nedeni bağışıklık sistemindeki problemlerdir.

Hemokromatozis: Kandaki demir düzeyinin aşırı yükselmesine neden olan bir bozukluktur. Demir karaciğer, pankreas ve diğer organlarda birikerek karaciğer yetmezliği ve diyabet gibi sorunlara neden olur.

Orak hücre hastalığı: Kırmızı kan hücrelerinin periyodik olarak uygun şeklini kaybettiği (disklerden ziyade orak şeklinde görünürler) genetik bir hastalıktır. Deforme olan kan hücreleri dokularda birikerek organ hasarı ve ağrıya yol açar.

Bakteriyemi: Kanın bakteriyel enfeksiyon geçirmesidir. Kan enfeksiyonları ciddidir ve genellikle hastane yatışı gerektirir. Çünkü damarlara sürekli antibiyotik infüzyonu gerektirir.

Sıtma: Sivrisinek tarafından aktarılan “plasmodium” isimli parazitin kırmızı kan hücrelerinde enfeksiyona neden olmasıdır. Sıtma epizodik ateş, titreme ve potansiyel organ hasarına neden olur.

Trombositopeni: Kandaki trombositlerin aşırı düşük sayılarda kalmasıdır. Şiddetli trombositopeni kanamaya yol açabilir.

Lökopeni: Kandaki beyaz kan hücrelerinin aşırı düşük sayılarda olmasıdır. Lökopeni vücutta enfeksiyonlarla mücadele güçlüğüne neden olabilir.

Dissemine intravasküler koagulasyon: Çok küçük kan damarlarında yaşanan eşzamanlı ve kontrolsüz kanama ve pıhtılaşma sürecidir. Genellikle şiddetli enfeksiyonlar ya da kanserle sonuçlanır.

Hemofili: Bazı kan pıhtılaşma proteinlerinin genetik olarak eksikliği sonucu meydana gelir. Sık veya kontrolsüz kanama hemofiliden kaynaklanabilir.

Hiperpıhtılaşma durumu: Birçok durum kanın daha fazla pıhtılaşma eğiliminde olmasına neden olabilir.  koşullar kan pıhtılaşması eğilimli olma neden olabilir. Kalp krizi, felç veya bacaklarda ve akciğerlerde kan pıhtılaşması ile sonuçlanabilir.

Polisitemi: Kandaki kırmızı kan hücrelerinin anormal derecede yüksek sayılarda olmasıdır. Polisitemi kanda düşük oksijen seviyelerine neden olabilir ya da kanser gibi bir durumun olarak ortaya çıkarabilir.

Derin ven trombozu (DVT): Derin venlerde, genellikle bacaklardaki bir kan pıhtısıdır. DVT tehlikelidir çünkü kan yoluyla akciğere geçebilir ve pulmoner emboli (PE)’ye neden olabilir.

Miyokard infarktüsü (Mİ): Genellikle bir kan pıhtısının ani şekilde kalbi besleyen koroner arterlerden birinde gelişmesi miyokard enfarktüsü yani kalp krizi ile sonuçlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kemik İyileşmesine İyi Gelen Gıdalar
Ayak Ortası Ağrısı ve Yaralanması
Etkili Cilt Nemlendirme Nasıl Olmalıdır
Tuvaletteki Kurtçuklara dikkat!
Kan Hastalıkları Nelerdir?
Magnezyum İçeren Yiyecekler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.