KAN İNCELTİCİ SULANDIRICI İLAÇLARKan İnceltici Sulandırıcı İlaçlar

Kan sulandırıcı ilaçlar vücudun kan damarlarında kan pıhtısı oluşumunu azaltmaya yardımcı olan ve bu sayede inme ve kalp krizi riskini önlemeyi hedef alan ilaçlardır. Bu ilaçlar bu etkilerinin yanı sıra atrial fibrilasyon, kalp kapağı cerrahisi ve doğumsal kalp defektlerinde olduğu gibi anormal kalp ritmi durumlarında da kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Temel olarak iki sınıfta toplanırlar: Antikoagülanlar ve Antiplatelet. Antikoagülanlar genellikle heparin içerir ve kan pıhtısı için geçen süreyi arttırarak vücuttaki kimyasal reaksiyonlar üzerine etki eder ve kan pıhtısı oluşumunu azaltır. Aspirin gibi Antiplatelet yada Antitrombositler ise trombositlerin birbiri ile kümelenmesini önler ve bu sayede kan geçişlerinde kan pıhtısı oluşumunu azaltırlar.

Trombositoz, kan sistemindeki çok sayıdaki trombosit varlığını tarif eder. Bu da primer ve sekonder olmak üzere ikiye ayrılır. Primer trombositozda kemik iliğinde anormal kan hücrelerinin üretimi söz konusudur ve bu da sadece bilinmeyen bir nedenden dolayı gerçekleşir ve platelet sayısında artışa neden olur. İkincil yada sekonder trombositozda ise bilinen bir neden konusudur ve bu neden genellikle anemi veya kanser gibi bir hastalığın yol açtığı enfeksiyon veya enflamasyon gibi bir durumdur ve bu da kemik iliğinde, trombosit üretiminin artmasına sebep olur. Trombositoz belirtileri kollar ve bacaklarda kan pıhtılaşmasına yol açar ve eğer tedavi edilmezse kalp krizi ve inmeye neden olabilir. Böyle durumların önlenmesi adına doktorlar genellikle aşağıdaki kan sulandırıcı ilaçları kullandırmaktadırlar;

Sponsorlu Bağlantılar

Coumadin

Bu kan inceltici warfarin olarak da bilinir. Coumadin kan pıhtılaşmasını ve topaklanmasını önler ve birçok hastanın kan pıhtılaşmasını yönetmede etkili olduğu görülmüştür. İlaç, kan pıhtılaşması sürecini düzenleyen bir vitamin olan kan dolaşımındaki K vitamini düzeylerini azaltır. Ancak, ilaç ekimoz gibi ciltte renk değişiklikleri ve aşırı kanamaya neden olabilir.

Pradaxa

Coumadin’ in yan etkilerine karşı daha iyi bir çözüm olarak Pradaxa geliştirilmiştir. Bu ilaç trombinin etkisini ve pıhtılaşma proteini olan protrombinin aktif formunu inhibe eder. Normal olarak, günde iki defa 150 mg ve 75 mg kapsüller halinde verilir. Böbrek sorunları olan kişilerin bu ilacı düşük dozlarda almaları tavsiye edilir. İlacın kan damarları üzerinde küçük yaralanmalara karşı morarma ve aşırı kanama gibi bazı yan etkileri vardır. Mide ağrıları, mide bulantısı ve mide yanması yapabilir.

Kan İnceltici Sulandırıcı İlaçlar- EliquisEliquis

Apiksaban olarak da bilinir. Direkt faktör Xa inhibitörüdür ve venoz tromboembolik faaliyet gösterir. Xa faktörü inaktif protrombinin trombin enzimin aktif formuna dönüşümünü katalize rolü vardır. Enzim fibrin olumunu sağlar. Eliquis trombosit yapışmasına yada kümelenmesine (agregasyonu) üzerinde doğrudan bir etkiye sahip değildir ancak faktör Xa inhibe ederek, bu platelet oluşumunu azaltmaktadır. Eliquis kullanımının bir sonucu olarak aşırı kanama ve spinal ponksiyon (delinmesi) ortaya çıkabilir.

Heparin

Heparin de daha az kan pıhtısının sağlanmasına katkıda bulunan bir ilaçtır.

Rivaroksaban

İlacın ticari adı Xarelto’ dur. İlaç trombinaz kompleksine normal olarka bağlanan Bu faktör Xa’ nın yanı sıra serbest faktör Xa’ yı inhibe ederek çalışır. Bu inhibisyon trombin oluşumu ve trombus sürecini kontrol ederek bu şekilde, kan pıhtılaşma kaskadının yolunu keser. Bu ilaç alan hastalarda görülen en ciddi yan etki aşırı iç kanamadır.

Aspirin

Aspirin, genel bir antiplatelet ilaçtır. Bir miktar aspirin kandaki tromboksanın üretimini inhibe ederek çalışır. Tromboksan yaralı kan damarı duvarlarının bir yama oluşturmakla birlikte aktif trombosit moleküllerini bağlayıcı rolü vardır. Düşük dozlarda kullanılan aspirin, kan pıhtısı oluşumunu önleyerek kalp krizi ve felç riskini azaltabilir.

Beraprost

Beraprost vazodilasyonu (damar genişletici) etkileyen prostasiklin sentetik analoğu olan anti-trombosit ilaçtır. Damar genişlemesi sayesinde hastanın tansiyonunu düşürür. Beraprost’ un trombosit agregasyonunu inhibe ettiği bilinmektedir.

TirofibanınKan İnceltici Sulandırıcı İlaçlar- aggrastat

Aggrastat olarak ticari adıyla bilinir. Antiplatelet glikoprotein IIIa inhibitörleri sınıfına ait bir antiplatelet ilaçtır. Bu ilaç, Akut koroner sendromunun non-ST yükselmesi bulunan hastalarda trombotik damar faaliyetlerinin oranını azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle, kan pıhtılaşması olasılığını azaltır ve cidi kalp krizi riskine karı koruma sağlar.

Klopidogrel

Klopidogrel, aktif ADP reseptör antagonistidir.

Dipiridamol

İlacın aktivite mekanizması tam olarak anlaşılmış değildir. Bununla birlikte, platelet içinde adenosin emilimine karşı fonksiyon yaptığı düşünülmektedir. Dipiridamol adlı ilacın vazodilatasyon özelliklere sahip olması nedeni ile son zamanlarda miyokard enfarktüsü geçirenlerde, koroner arter hastalığı bulunanlarda ve sol ventrikül çıkış tıkanıklığı olan hastalarda kullanılması uygunsuzdur.

ÖNEMLİ NOT: Antikoagülan ve anti-trombosit ilaçların kullanımı reçete edilir ve takip etmeyi gerektirir. Durumunuza uygun olmayan ilaçların kullanımı ölümcül olabilir ve ya sizde kötü etkilere sahip olabilir. Tüm antiplatelet ilaçları kanama, aktif peptik ülser hastalıklarının ve hatta kontrol edilemeyen hipertansiyon sorunlarına neden olabilir. Alerji gibi bir hipersensitivite de bu ilaçların diğer bir yan etkisidir. İlaveten mevcut kullandığınız bir bitkisel takviye ürün varsa da bunu doktorunuza bildiriniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Purinol Efervesan AntiBiyotik Kullanımı Bilgileri
Atarax Şurup
Kan İnceltici Sulandırıcı İlaçlar
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?
Asetaminofen
Reçeteli Zayıflama İlaçları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.