Genel Olarak:

Kan kanseri kanda beyaz hücrelerin aşırı decede çoğalması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık aslında terörize olmuş akkan hücrelerini tarif eder. Normal bir insan da akkan hücreleri yaşa göre farklılık gösterir. Kan kanseri durumunda kandaki akyuvar sayısı(akkan) ya normalin çok çok üstündedir ya da normalin çok altındadır. Akkan hücrelerinin olgunlaşmamışları kanda fazlalaştığında da kan kanseri şüphesi artmaktadır. Buna göre kan kanseri:

Sponsorlu Bağlantılar

Lösemik kan kanseri yada Alösemik kan kanseri şeklinde iki kısımda incelenir.  Bu kanser türünde olgunlaşmamış olan kan hücreleri kanda hızla artar bu durum daha sonra bu hücrelerin dokuları işgal etmesiyle sonuçlanır. Asıl tehlike ise kan kanserine neden olan akyuvarların kemik iliği yerine geçmesi ve iliğin harabiyetine neden olmasıdır. Çünkü bu durumda kemik iliği görevini yapamaz. Kandaki diğer hücrelerin üretimi yavaşladığında öncelikle kanın pıhtılaşma kabiliyeti azalır. Hemen ardından kanın enfeksiyonlara karşı oluşturduğu bariyer çöker bu durumda hasta üç sebepten dolayı hayatını kaybeder.

  1. Kanın pıhtılaşma yeteneğinin kaybolması organlarda kanamalara ve deformasyonlara neden olur. Kan taşkınları önü alınamaz hale gelir ve kan kaybı artar.
  2. Savunma sistemimiz çöker bu durumda vücudumuzda enfeksiyonlar artar. Enfeksiyonların önü alınamaz.
  3. Kan hücreleri kan kanalı olan damardan hızla dokulara geçer ve burada işgaller başlar bu işgaller dokuların görevini yapmasına engel olur.

Kan kanserinin Belirtileri:

Sponsorlu Bağlantılar

Erken dönemde kankanserinin belirtileri tıpkı nezle ve diğer görülen bulaşıcı hastalıklara benzerdir.

– Ateş, halsizlik, kemik ve eklemlerde ağrılar, baş ağrıları, deride kızarıklıklar,
-Boğaz Koltuk altları ve kasıklarda şişlikler
– Enfeksiyonlara sıkça yakalanma
– Ani ve sebapsiz kilo kaybı
– Kanamalar ve sebepsiz morartılar.
– Karaciğer veya dalakta büyüme veya karında şişkinlik hissi
– Ciltte sık sık çürükler meydana gelmesi veya kesik kanamalarının çok güç durması.
-ağız yaraları ve ağızda lezyonlar.

Nedenleri:

Lösemiler in nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Nasıl ortaya çıktığı konusundaki araştırmalar devam etse de henüz kankanserinin nedenleri hakkında yeterli veri yoktur. Ancak özellikle çocukluk çağında bu hastalığın çok sık karşılaşılan bir hastalık olduğu bilinmektedir. Bazı milletlerde hastalığa yakalanma oranı ciddi derecede fazladır.

Kan kanseri türleri:

Kan kanseri akut yada kronik olarak devam edebilir. Akut kanser vakıası aniden başlayıp şiddetli devam eder. Kısa zaman dilimlerinde çok etkili olur. Kronik ise zamana yayılmış demektir. Bu durumda hastalık uzun zamanlarda insanı etkiler. Bundan sonra hastalık kanser hücrelerinin durumuna göre Lenfosite bağlı kan kanseri ve Miyeloit kan kanseri olmak üzere ikiye ayrılır. Toparlamak gerekirse hastalık, seyrine göre akut yada kronik olabilirken hücre türüne göre Lenfositer ve miyeloit olmak üzere gruplara ayrılır.

Hastalık diğer bazı hücrelerin etkilenmesi sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Eozinofiler kan kanseri, Bazofiler kan kanseri yada kloroma kan kanseri kandaki diğer hücrelere bağlı olarak gelişir.

Tedavisi:

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da hasta moralinin yüksek tutulması gerekmektedir.  Başa gelenler asla kabullenilmemelidir. Hastalığın tedavisinin mümkün olduğu bilinmelidir. Diğer yandan hastalık asla hafife alınmamalıdır. Kan kanseri, tedavisindeki çeşitlilik ve karmaşıklık nedeniyle yüksek bilinç gerektiren  bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan insanların ya erken çocukluk çağlarında yada geç yaşlılık çağlarında yoğunlaşmasından dolayı velilerin daha bilinçli olması ve hastayı iyi yönetebilmesi şarttır. Hastalığın hastadan hastaya farklılık gösteren seyir tablosu nedeniyle iyi izlenmesi ve hızlıca öğrenilmesi şarttır. Kan kanserinde tedavi 3 şekilde gerçekleştirilir. Bu tedavi yöntemleri birbirinden bağımsız yada birbirini destekler mahiyette birbirine bağlı uygulanmaktadır. Kan kanseri tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri:

Fizik Tedavi: Işın tedavisini içeren tedavi şeklidir. (Dikkat: Fizik tedavi kavramı eklem yerlerindeki ağrıları ve kireçlenmeleri gidermek için yapılan fizik tedavi ile karıştırılmasın)

Kimyasal Tedavi: Kemoterapi yada ilaçla tedavi olarak da bilinen tedavi şeklinde kan kanserine neden olan hücrelerin öldürülmesi veya çoğalmalarının durdurulması amaçlanmaktadır.

Diğer tedavi yolları ise hormonal tedavi ve moral tedavidir. Özellikle moral tedavinin bu hastalığın atlatılmasında çok büyük etkileri vardır.

Akut Kan Kanseri:

Kan hücrelerinin ani ve aşırı derecede artışı akut kanserini tanımlar. Bu hücreler öyle çoğalırlar ki normal kan dokusunu bastırırlar. Çoğu durumda kanser hücreleri diğer dokulara taşarlar ve dokuların görevlerini yapamaz hale gelmelerine neden olurlar.  Kanser hücreleri aşırı ve hızlı çoğaldığından hastalık çok çabuk belirti verir. Hastalığın belirtileri ise gerçekten değişkendir. Hastadan hastaya çok büyük farklılıklarla ortaya çıkarlar. Genel olarak Akut Kan Kanserinin belirtileri: Kanama eğilimindeki artış, hasta vücudundaki morarmış bölgeler, iç organlardaki kanamalı durumlar, ilerleyen durumlarda baş dönmesi, halsizlik, gribal enfeksiyonlara benzer bulgular, kemiklerde deformasyon, iç organlarda büyüme ve lef düğümlerinde kitle artışı şeklinde sıralanabilir.

Genel olarak bakıldığında hastalık kan hücrelerinde artışa bağlı olarak dokulardaki şekil ve işlev bozuklukları şeklinde belirti vermektedir. Kanın görevlerinden olan koruma ve kollama gibi görevlerin sekteye uğraması nedeniyle de gribal enfeksiyonlara benzer yan hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Hastalarda görülen halsizlik kanın oksijen taşıma kaabiliyetinin azalmasına bağlıdır.

Soru Cevap Kan Kanseri:

Ailemde Kan Kanseri Bireyler var. Benim de Kan kanseri olma ihtimalim var mıdır?

Evet bir ihtimal siz de ileriki zamanlarda kan kanseri olma talihsizliği yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı mutlaka belirtiler kısmını iyice okuyup anlamaya çalışın. Bu belirtileri gösteren durumlarda doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin. Erken tanı her zaman için artı bir olgudur. Doktorunuza ailenizde kan kanseri vakalarının görüldüğünü mutlaka söyleyin.

Kan kanseri olan bireylerin saçları neden dökülür? Her kanser olan bireyin saçları dökülür mü? Saçlar yeniden çıkar mı?

Tedavi gören bireylerde hücresel aktiviteler zayıflar. Esasında fizik tedavi ve özellikle kemo terapinin yan etkilerinden birisi de saç dökülmeleridir. Evet kanser tedavisi gören bireylerin saçları dökülür. Evet tedavi görmüş ve iyileşmiş bireylerde saçlar tekrardan çıkar. Bu yeni saçlar eskisi kadar sağlıklı olmayabilir.

Kanser ilaçları pahalı mıdır?

Evet bu ilaçlar ciddi meblağlar tutmaktadır. Türkiye’de devlet kanser teşhisini, tedavisini ve ilaçlarını ücretsiz sağlamaktadır.

Kan kanseri çocuklarda neden çok görülmektedir?

Bunu tam olarak bilmemekteyiz. Hastalık hakkında bilinmeyenler bilinenlerden daha fazla ne yazık ki.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Hakan

    Lösemi ciddi bir konu. Ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar iyi. Tabi bunun içinde belirtileri iyi bilmek gerek. Detaylı bir anlatım olmuş teşekkür ederim. Bazı sitelerden de bilgiler buldum losemibelirtileri.net gibi. Burada da detaylı açıklama var. En son yakın bir arkadaşım yaşadı durumu. Belirtilere çok dikkat etmek gerekiyor.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
YÜKSEK ATEŞ İLE BİRLİKTE OLUŞAN DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?
Cinsel Organ Sivilceleri Nasıl Önlenir?
Diyet yaparken nelere dikkat etmeli!
Sabahları Uyandığımda Böbrek Ağrısı Çekiyorum
Sarılık
Ultrason
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.