KAN KUSMA(HEMATEMEZ)
KAN KUSMA(HEMATEMEZ)Kan kusma yaşamı tehdit eden bir durum olduğunu gösterebilir. Bu nedenle kusmanın neden meydana geldiğinin derhal belirlenmesi esastır. Kan kusma ya da diğer adı ile hematemez, üst gastrointestinal (GI) yoldan kanın geriye doğru akmasıdır. Üst gastrointestinal sistem ise mide, ağız, boğaz, yemek borusu ve ince bağırsağın ilk bölümünü içerir. Üst gastrointestinal sistemdeki kanamalar, kan kusma ile sonuçlanmaktadır. Bazen kan kusma ile burun kanaması ve akciğerden gelen kanın birbirinden ayırt edilmesi zor olabilir. Kan kusmaya neden olan şartlar gizli de olsa dışkıda kan görülmesine de neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Peptik ülser veya yırtık kan damarlarının kanamasının adresinin üst gastrointestinal sistem (ağız, yemek borusu, mide ve üst ince bağırsak) olması kan kusmanın en sık görülen bir nedenidir. Kusmuk kanı parlak kırmızı olabilir ya da siyah veya koyu kahverengi gibi kahve telvesi görünebilir. Hematemezde kusulan kan, eğer kırmızıysa kanamanın çok yeni olduğu düşünülmelidir. Şayet kanın rengi kahve telvesi gibi kahverengi ise bu kanın midede bir süre kaldığı anlamına gelir. Midedeki kan HCl’nin etkisiyle kahve telvesi görünümü kazanır. Dikkat ediniz ki eğer kan kusma durumunda ayakta iken baş dönmesi, hızlı ve sığ nefes alıp verme, bulantı, bulanık görme ya da soğuk, rutubeti, soluk cilt gibi şok işaretleri varsa vakit kaybetmeden bir acil servisten yardım isteyiniz. Yardım gelmesini beklerken, olabilirse, o kimseyi bacakları yüksekte yatar durumda tutunuz. İç kanama olan bölgeye (biliniyorsa) bir buz torbası konulabilir, ancak sakin ve sessiz kalması sağlanmalıdır. Susuzluktan şikyet etse bile, hiçbir şey yemeye içmeye kalkışılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KAN KUSMANIN NEDENLERİ
Kan kusmanın çeşitli nedenleri vardır. Örneğin, kusma çok güçlü olduğunda ya da çok uzun süre devam etmesi durumunda boğaz veya yemek borusundaki küçük kan damarlarında yırtılmaya neden olabilir. Bu da tükürük ya da kusma durumunda kan görülmesine neden olabilmektedir. Diğer nedenler şunlar olabilir:

 • İnce bağırsağın ilk bölümü, yemek borusu ya da midedeki ülserlerin kanaması
 • Özofagus varisleri veya mide varislerinin kanaması
 • Gastrointestinal kan damarlarındaki bir kusur
 • Mide ve bağırsak enfeksiyonları (gastroenterit)
 • Özofagus astarı iltihabı (özofajit)
 • Mide veya yemek borusu zarının tahrişi veya erozyonu
 • Kan yutma(örneğin burun kanamasından sonra kanın yutulması)
 • Mide veya yemek borusu tümörleri
 • Akut karaciğer yetmezliği
 • Alkolik hepatit, Pankreatit
 • Aspirin
 • Siroz
 • Duodenit, Gastrit
 • MalloryWeiss yırtığı
 • Steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar (NSAID)
 • Pankreas kanseri, Mide kanseri, Özofagus kanseri
 • Portal hipertansiyon
 • Uzun süreli veya şiddetli kusma

Bebeklerde ve küçük çocuklarda da bazı nedenlerden ötürü kan kusma oluşabilir. Bunlar:

 • Doğum kusurları
 • Kan pıhtılaşma bozuklukları
 • Süt alerjisi
 • Nesne yutulması

EVDE BAKIM
Tüm durumlar önemli bir tıbbi sorun sonucu olmayabilir. Ama gene de bir tıbbi değerlendirme olmaksızın ne olduğunu bilmek zordur. Bu nedenle derhal tıbbi yardım alınması faydalı olacaktır. Ne zaman kan kusma oluşursa acil servise gidin. Bu gibi durumlar genelde acil tıbbi değerlendirme gerektirir.
Sizi muayene edecek doktor size bazı sorular yöneltecektir. Bu sorulardan bazıları:

 • Kusma ne zaman başladı?
 • Daha önce hiç kan kustunuz mu?
 • Ne kadar kan kusma meydana geldi?
 • Kan ne renkti? (Parlak kırmızı veya kahve telvesi gibi?)
 • Herhangi bir yeni burun kanaması, ameliyat, diş tedavisi, kusma, mide problemleri, öksürme veya ağır problemleriniz oldu mu?
 • Başka ne gibi belirtileri var?
 • Hangi ilaçları kullanıyorsunuz?
 • Hangi ilaçları alır mısınız?
 • Alkol ve sigara içiyor musunuz?

Yapılabilecek olan testler şunlardır:

 • Kan testleri(Tam kan sayımı, kan biyokimya testleri, kan pıhtılaşma testleri, karaciğer fonksiyon testleri)
 • Özofagogastroduodenoskopi (EGD)
 • Rektal sınav
 • Kanı kontrol etmek için mideye burundan boru gönderilmesi
 • X-ışınları

Kişi eğer çok kan kustu ise bu, acil müdahaleye gerek olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda tedavi şunları içerebilir:

 • Kan transfüzyonu
 • Bir damar yoluyla ile sıvı gönderilmesi
 • Mide asidini azaltmak için ilaçlar,
 • Şayet kanama durdurulamıyorsa cerrahi operasyon gerekebilir.

KAN KUSMADA TEDAVİ
Kan kusmanın birçok nedeni bulunmaktadır. Yukarıda sayılan nedenler düşünüldüğünde sorunun kaynağı ne ise ona göre tedavi seçenekleri uygulanmalıdır. Ciddi kan kusma vakalarında vakit kaybetmeden iç hastalıkları doktorunuzu ziyaret ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  annem kusuyoda ama kanla beraber benzerinde kahverengi birşey kusuo

  Sağlık

  benım kız arkadsımda su belırtıler var kan kusma ates halsızlık falan bırcok sey doktor buna temız hava almasını falan soylemıs ayrıldık ondan bana su kelımeyı kullandı benım fazla gunum kalmadı ve sen geccsın benden ıyıosını buşlursun falan fılen dedıı ama eyerkı ılesırsem yıne senınleyım soz falan dedi ama bana bır turlu hastalıgın soylemıyor kan kusma dıyor sonra ates bas agrısı yorgunluk doktor buna uyku ılaclarıfalan verıyormsus eyer sızde hastalıgı cozebılıyorsanız benım email aderıresıme atarmsınızz lutfen

  Sağlık

  GECE ÇOK KOTU ÜŞÜYODUM AYAKALARIMI OVUSTURAMADAN DURAMIYODUM VE İİLERLİYEN SAATLERDE KUSTUM BAYA ONUN ARKASINDA YAKLASIK 500 ML KAN KUSTUM NEDEN OLABBİLİR ACABA YANITLARSANIZ SEVİNİRİM

  Sağlık

  meraba benım arkadasım enson bır ay one bi avuc dolusu kan kusmus gecenlerdede okulda 2 ker kan kustu doktora gitmis doktor kalp fazla pompalıyor demiş sizce nedır

  Sağlık

  bakın arkadaşlar size bişey söyleyeceğim gece terlemesi, yorgunluk, iştahsızlık, öksürük, uyku varsa %100 verem rahatsızlığınız vardır. bunun başka bi açıklaması yok gidin bi verem savaş dispanserine flim çekinin.

  Sağlık

  benim komşum mide kanaması geçirdi allah kolaylık versin işallah ölmez allah salık versin

  Sağlık

  Şimdi kan ilk önce biraz midede kalır kan gene kusarken kırmızı çıkabilir ancak geri kalanı biraz sindirilmiş olduğu için ve ayrıca su ile de karıştığı için kahverengi olarak ta çıkabilir.

  Sağlık

  babmın kan kustuğunu düşünüyorum çünkü çok kötü oksürüyor nasıl önlem alabilirim.

  Sağlık

  bence bunun sebebı mıde kanaması olabılır ama baska bır bılgım yoq

  Sağlık

  Arkadaşlar öncelikle herkese Allah sağlık versin.

  Bu sayfayı okuyamaya vaktiniz olduğuna göre Devlet Hastaneleri veya Üniversite Hastanelerinin internet sayfalarını okumanıztavsiye ederim.

  Lütfen yorumlarınızı bilginize değil kanıta bağlayın.
  İspat olmadıkça internetteki her söyleneni yapayın.
  Lütfen burda yardımcı olmaya çalışan arkadaşlar alınmasın.
  İyi niyetinizden yardımcı olmaya çalıştığınıza inanıyorum.

  Sağlık ihmale gelmez.
  Çünkü herşeyin daha kötüsünün olabileceğini düşünün ve acil önlem almaya bakın.

  Çünkü sağlık herşeyden önemlidir.Para veya malın mülkün hiç faydası olmaz.

  Özellikle dönüşü olmayan vakalar ortaya çıkarsa.

  İhmal etmeyin sağlığınızı.Düşünün ayağınızda ufacık yara var diyelim.
  İhmal ettiniz yara büyüdü.Onun bunun dediği ilaçları kullandınız veya yaptınız.
  Sonra bi baktınız ki ayağın hertarafını hastalık bulaşmış.Belkide ayağını kesilecek.Belkide deflarca ameliyat olacaksınız.

  Kim ister bunu !!!

  Allah kimseye göstermesin.

  Sağlık

  @Mustafa bey degerli yorumunuz için teşekkür ederim. http://www.saglikvakti.com sitesi, sağlık sorunları hakkında bilgiler içermektedir. Burdaki bilgiler kesinlike doktor tavsiyesi yerine geçmez. Lütfen sitede yazılanları uygulamadan önce mutlaka bir hekime başvurunuz.

  Bu uyarıyı saglikvakti.com sitesini kullanan tüm kullanıcılar kabul etmiş sayılır.

  Herkese acil şifalar. (Site Yetkilisi)

  Sağlık

  alkol aldıktan sonra kan kustummm

  Sağlık

  slm dayım kova dolusu kan kustu şuan haber almıyorun ne olabilir lütfen dikkate alıp cevaplarmısınız teşekkurler

  Sağlık

  arkadaşlar ben gecen hafta kan kustum doktora gitti ve boğazdan geldiğini soyluyor ama benim midem asırı halde agırıyo yerimden kalkmak istemiyom sanki midemden birşeyler boşanıyor………

  Sağlık

  benım oglum kan kusması burun kanaması öksürüken pıtılasmıs kanlar gelıyor.pekı nedendir

  Sağlık

  benım soltarafta sırtım kolum gogusum boynum yanıyor parmaklarımda uyusma kasınma vicudumda yaralar cıkıyor nedenını istiyorum tsk ler

  Sağlık

  yha nedense istifra ederken ağızımdan kan geldi sebebini bilen lütfen bana mail atsın !

  Sağlık

  arkadaslar kan kusmanın rengi kahve telvesi gibidir kusmukla birlikte gelir buna henüz teşhiz konulmaz önce midenizi yıkarlar sonra eve gidin şişli etbalde bunun tedavisi var tavsiye edrim teskürler.

  Sağlık

  merhaba bir gün ben uyurken uyandım kusmaya başladımm kusarken aynı zamanda kanda geldi bunun nedeni!!!

  Sağlık

  merhabalar;

  böbrek taşım var ve her sancısında beni kusturuyor dün iki kere ağır şekilde ağırı yaptı ve ikinci kez kusmamda bütün yemekleri çıkardıktan sonra yoğun bir şekilde 1.5 bardak kadar kan kustum acildeki doktor tahlillere bakarak mideni zorlamışsın dedi. bukadar kan zorlamayla gelebilirmi normal mi ya da normal dışımı kolaygelsin

  Sağlık

  merhaba babam bir bir bucuk haftadır siddetli bir sekilde oksuruyor.bir kac ilac ve surup alıyor ama hala gecmis degil ve bugun kan kusmus ve sanırım ikinci gelisiymis bunun nedeni asırı oksurmeden dolayı bogazın tahris olması olabilirmi tesekkurler

  Sağlık

  eşim iştahsız halsiz yorgunluk ve kusması var kusarken kan vardı kusmuğunda ne olabilir sizce

  Sağlık

  ben kan kusmaya basladım asırı deıl ama benı korkttu. Halsızlık var ustumde ve gözlerımın altı mosmor yuzum solgun ruh gbyım yardımınıza ıhtiyacım var..

  Sağlık

  midemde yara var 6 aylık tedavi verdiler ilaçlar rahatsız ediyo beni son zamanlar kusunca kan geliyo bu konuda yardımcı olurmusunuz?

  Sağlık

  slm doktor ben 27 yasindayim gecen yil eylulde mide kanamasi gecirdim mide hapi kullaniyorum ama mide agirmaya devam ediyor bir haftadir hep basdonmeleri oluyor sbah kelkinca kendimi cok halsiz hissediyorum resmen nefes alirken yoruluyorum ve midem bulaniyor ve bugun 26 03 2012 yine kustum kan vardi kirmizi rek te ama simdi mide agirmiyor sadece yaniyor lutfen bana yardim edin hollandadan slm cevap bekliyorum simdiden tesekurler

  Sağlık

  mrb arkdslar ben 2 gün önce alkol aldım fazla degil arkasndan miğde bulntısı geldi ve kustum gece karanlıkta kan kustum dedim inanmadılar ışıkla baktık parlak bi rengi vardı bayada çoktu.öle alkolik degilim arada bi içerim.sigara kullanıyorum ama.böyle bi durum basıma hiç gelmemişti şoktayım ölücemmi cvbınızı bkliyorum

  ferit

  mrb ben iki senedir kan kusuyorum ve hangi hastaneye gitsem ya endoskoşi yada mide yıkaması yapıyorlar sonrada bişey çıkmadı diyorlar kalbimde ve midemde agrılar oluşmaya başladı çok fazla kan atıyorum öleki herkes helalik bile istiyo yardım edebilecek yol gösterecek varmı şimdiden tşklerimi sunarım

  eymen

  mrb babam 1 ay önce safra kesesi ameliyatı oldu safra kesesi alındı 15 gün sonra ameliyat yerine konan stendin alınması için ameliyat oldu dünde fenalaştı ve kan kustu çok korktuk,acaba sebebi nedir cevaplarsanız sevinirim

  ali

  Bugun alkol aldıktan sonra kan kustum çok fazla değil sadece 2 şişe bira içmiştim ama 2. şişeyi cok hızlı içtim hiç başıma gelmedi acaba hızlı içmemin bi etkiisi var mıdır? alkolik değilim sigara da kullanıyorum. acil cevabınızı bekliyorum.

  samet

  bir haftadır mıdemde sürekli yanma var şiddetli bi agrı göğüs kafeslerımde de aynı sekılde agrılar var gecen gun de kanlı kusma oldu ve ondan sonra bıraz rahatladım ve sımdı tekrar aynı agrıyı hıssedıyorum bunun nedenı nedır acaba acil cevap yanma aynı bıcakla bı yerını kesmıs gıbı

  cenk

  merhaba ben bayılıyorum bayıldıktan sonra da ağız dolusu kan geliyo. akciğerim de sorun yok fakat hangi bölüme gittiysem bir şey çıkmadı ne yapmalıyım acaba ne olur acil fikirlere ihtiyacım var.

  zeynep bayat

  Kız kardesim iki sefer kan kustu ama tam kırmızıydı rengı bogazında da tıroıt ıntıabı var acaba bundan dolayı olabılır mi?Cevabınızı beklıyorum tesekkurler

  Sevgi

  Merhaba benim bir erkek arkadsım var sigara kullanıyoruz ama erkek arkadasımdan ara sıra burundan kan gelmesi ve 1,2 defa kan kustuğu söylenmiştir sizce ne yapmaliyiz ne olabilir bu durum ?

  rahim bek

  benim eşim hamile 8 haftalik ama bu sabah kan kosmuş hamileyken kan kusmesi nurmalmi yada dukture acil getmeleyizmi lutfen acil sizlerdan cevab beklemektayim.

  :( of

  Bizim akrabamız bugün kan kustu ve fenalaşıp vefat etti.Kan kusması gerçekten ciddi bir problem.Bu durumu yaşayan olursa hemen doktora gitsin.Bence hafife alınmaması gereken bir durum.Herkese geçmiş olsun.

  Elcin

  Arkadaslar bi sorun yok,protein ictim hic ondan kusmamisdim sadece hastaydim birazcikda atesim vardi,proteinin kokusu oyle midemi bulandirdiki acayip biseydi,kendimi cok kastim yureyim patliycak gibi oldum ve proteinle birlikte kanda kustum yani herkez boyle yaziyo kendini cok kasarsan ya sivilce cikar yada kan insAllahda oyledir ALLAH simdiden banada sizede yardimci olsun birde boyle bisey yasanmaz INSALLAH

  LALE

  Benim hergece midem bulaaiyodu doktora gittik temiz ciktti allaha sükür ilac verdi kullanmiyorum ama 2gundur kullanmiyorum ve yine midee buulandi gece ilk midem bulandi kusmadim ikinci mide bulantısında sadece midem bulaniyodu sonra birden kustum balgam gibi kan kustum neden acaba cevaplarsaniz sevinirimmm

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gıda Zehirlenmesinde İlk Yardım
Yılan Isırması Sokması İlk Yardım
Hayvan Isırıkları İlk Yardım
Ayak Parmağı Kırığı
Dokunun Yaralanması
Kulağa Yabancı Cisim
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.