YÜKSEK KAN PROTEİNİ

İnsan vücudu büyümek, gelişmek, hayati faaliyetlerini sürdürmek ve üremek için devamlı olarak vücut organlarında pek çok türde protein sentezleri yapar. Ancak kan tahlillerinde protein ölçümleri yapılırken temel olarak “albümin” ve çeşitli “globülin” ölçümleri yapılır. Kan plazmasında yer alan proteinler temel olarak karaciğerde sentezlenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı hastalık durumlarında kandaki protein düzeyleri düşmekte veya yükselebilmektedir. Bu duruma yetersiz beslenme, karaciğer yetmezliği ve kanser türlerine bağlı olarak gelişen protein sentezi azalması neden olabileceği gibi, vücuttan protein kaybının artmasına yol açan ağır yanıklar, bazı bağırsak hastalıkları ve böbrek hastalıkları da neden olabilir. Bazı iltihabi hastalıklar ve vücuda fazla sıvı alınması da kan protein düzeylerinin azalmış görünmesine neden olabilir.

Yüksek kan proteini (hyperproteinemia) ise, kan proteinlerinin aşırı şekilde yüksek seviyelerde olmasıdır. Normalde, kan protein çeşitlerinden küçük miktarlarda içerir. Damarınızdan alınan kan örneği laboratuar ortamında analiz edilerek her bir çeşit proteinden ne miktarlarda bulunduğu belirlenebilir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Kandaki protein düzeylerinin artmasına hafif dehidratasyon gibi basit bazı faktörler bile neden olabilir. Bu durumda, kan proteinleri sadece yüksek görünmektedir. Yüksek kan proteinleri özellikle karaciğerde kronik iltihap veya enfeksiyon işaretçisi olabilmektedir. Kemik iliği tarafından üretilen bağışıklık sistemi proteinlerindeki yüksek düzeyler, bazı kemik iliği hastalıkları ile ilgili endişeler uyandırabilir.
Kan protein miktarlarındaki anormal yükselmeler, toplam protein testi istenen sağlık kontrolleri sırasında da beklenmedik şekilde ortaya çıkabilir. Kanda protein düzeylerinin yükselmesinin olası nedenleri şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

• Kemik iliği ile ilgili bir durum
Amiloidoz (bazı doku ve organlarda “amiloid” adı verilen proteinlerin birikmesiyle oluşan bir hastalık)
• Dehidrasyon (vücutta su azalması kan proteinlerinin yüksek görünmesine yol açabilir)
HIV / AIDS
• Monoklonal gamopati (Tek bir hücre kopyasından sadece bir çeşit immünoglobulin çeşidinin aşırı düzeylerde üretimi)
• Multipl miyelom (beyaz kan hücresi olan plazma hücrelerinde başlayan bir kanser türü)

Bazı hastaların sandığının aksine, yüksek protein içeren diyetler yüksek kan protein düzeylerine neden olmaz.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Eğer aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız bir doktora görünün:

• Mide bulantısı veya iştahsızlık
• İshal
• Açıklanamayan kilo kaybı
• Şiddetli yorgunluk
• Kalıcı ateş
• El ve ayak parmaklarında karıncalanma veya uyuşma
• Baş dönmesi
• Ayakta iken veya otururken tansiyon düşmesi gibi

Doktorunuz eğer kanda yüksek kan protein düzeylerine neden olan bir durumdan şüphelenirse, ek kan testleri isteyebilir. Tam protein testi ile yüksek kan protein düzeylerinin varlığı ve nereden geldiği belirlenebilir. Örneğin karaciğer ya da kemik iliği gibi yerlerden gelip gelmediği tespit edilebilir. Serum protein elektroforezi (SPEP) testi, yüksek protein düzeylerine neden olan spesifik protein türlerini bireysel kan proteinlerinden ayırır ve ölçer. Kemik iliği hastalığı şüphesi olduğunda SPEP testi sıklıkla kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KOL AĞRISI
Boyun Kireçlenmesi
Sedef Belirtilerini Azaltmanın 8 Yolu
Aşil Tendonu Ağrısı
İdrar Yaparken Ağrı ve Yanma
Böbrek taşı sebepleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.