1. kan şekerini korumakHer gün en az 30 dakika yürümelisiniz. Şunu unutmayın kaslarınınızın güçlenmesi demek kan şekerinizden kaslarınınızın en iyi şekilde faydalanabilmesi demektir.
  2. İyi bir beslenme rejimi yapmalısınız. Özellikle öğünlerinize çok dikkat etmelisiniz. Örneğin 1 gün içerisinde 3 büyük öğün yerine 6 küçük öğün oluşturmalısnız. Bu durumda öğünlerinizdeki porsiyon miktarını da mutlaka yarıya indirmelisiniz.
  3. Lifli yiyecekler sağlıklı bir hayatın en temel besinleridir bunu aklınızdan asla çıkarmayın bu durumda lifli besinler tüketmek için istekli olmalısınız.  (İnsanlar genelde lifli besinlerden imtina ederler). Lifli besinler yavaş yavaş sindirileceğinden bunlar içerisindeki karbon hidratlar da kana yavaş yavaş geçecektir. Bu ise kandaki şeker oranınızı sürekli kılacaktır.
  4.  Kahvaltı gevrekleri uygun bir beslenme şekli olabilir. Günümüzde marketlerde rahatlıkla bulunabilecek olan kahvaltı gevrekleri içerdikleri bolca lif dolayısıyla da ayrıca değerlidir. Kahvaltıda tahıllı unlardan yapılmış bir parça ekmek veya tost, yağsız peynir, yağsız süt tüketilebilir. Bunların üzerine ekleyeceğiniz tarçın işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Şöyleki tarçın kanşekerini yakmak için enzimleri teşvik etmektedir(Böylece tatlılarda neden tarçın kullandığımız da ortaya çıkmış oldu)
  5. Güne greyfurt veya greyfurt suyuyla başlamak çok faydalı bir davranıştır. Greyfurt vücut hücrelerine karbonhdrat yakılmasında yardımcı olan bir çok etken madde içerir.
  6. Süt içmek kan şekerini dengeleyen bir davranıştır. Çünkü sütün kan şekerine dönüşmesi yavaş yavaş olmaktadır. Ayrıca sütte bulunan bazı proteinler ve enzimler vücudun insülin direncini önemli ölçüde düşürmektedir.
  7. Uykunuza dikkat edin özellikle gece uykusu için çaba sarfedin. Gece uykusuz kalmamaya gayret gösterin. Uykusuzluğun vücudumuzda insülin direncini artırdığını unutmayın. Diğer yönden uykunuzun 6 saatten az ve 8 saatten fazla olmamasına dikkat edin.
  8. Gün içerisinde gerginlikten uzak durun ve sık sık gevşeme egzersizlerine başvurun şöyleki sakin ve sessiz bir odada 10 dakika boyunca gözlerinizi kapatarak gevşeme egzersizleri yapmanız sizi dinlenmiş hissettirecektir. Kaslarınızdaki gevşeme ise kan şekerinizden kaslarınızın daha iyi faydlanması anlamına gelmektedir.
  9. Hergün 1 miligram KromPikolinat alın(doktorunuzla görüşün) Tip 2 diyabeti olanlarda oldukça faydalı bir takviye olan bu madde, daha iyi bir glikoz kontrolü sağlaması için vücuda destek olmaktadır.
  10. Kilolarınıza dikkat edin sadece şişman olmak değil aynı zamanda zayıf olmak da sorun teşkil etmektedir. İdeal kilonuzda bir yaşam sürdürmeye dikkat edin.

Sonuç  Olarak: Yazımızdan da anlayacağınız üzere kan şekerinizin kontrolünü elinize almanız mümkündür.Yada en azından bu konuda vücudunuza yardımcı olabilirsiniz. Çabuk sindirilemeyen kana yavaş yavaş geçen besinlerle günde az porsiyon ve çok öğün yemek bu iş için iyi bir başlangıç olacaktır. Sıkıntıları bir kaç dakika olsun üzerinizden atmak onları unutmaya çalışmak da kan şekerinizin düzene girmesi açısından önemli bir olgudur. Mutlaka güne greyfurt suyuyla başlamak ve lifli yiyecekleri sevmek kan şekerinizin korunması açısından çok önemldir.  Tabii iyi bir sportif faaliyet sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarındandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ozon Tedavisi
MİDE ASİTLİĞİNE NE İYİ GELİR?
Yüz Felci
Zatülcenp
Bademcik(Tonsil)
Ergenlik çağı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.