KAN UYUŞMAZLIĞI (RH UYGUNSUZLUĞU)
Adından da anlaşılacağı üzere kan uyuşmazlığı anne ile babanın kanının birbirine uyuşmaması durumudur. Tabi ki bu durum her zaman ve her anne- babada görülmemekte sadece belirli kan grupları arasında olmaktadır.

KAN UYUŞMAZLIĞI NEDİR?
Kan uyuşmazlığı , kanın Rh faktörüne bağlı bir sağlık sorunudur.
Kanı Rh (-) olan bir kadının, Rh (+) olan bir erkekle evlenmesi durumunda çocuğun kanı Rh (+) olursa kan uyuşmazlığı görülür. Bebeğin kan grubu Rh(-) olursa bir sorun olmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğin Rh(+) olması durumunda bebekte bir takım sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Kan uyuşmazlığı ilk doğumda sorun oluşturmamaktadır. Birinci doğum anında anne kanı ile bebeğin kanı bir miktar karışacağından anne kanı bebeğin kanı ile tanışmış olur. Bebeğin kanı Rh(+) ve anne kanı Rh(-) olduğu için anne adayının savunma sistemi bebeğin kan hücrelerini adeta bir yabancı madde gibi algılayarak onları parçalamak için harekete geçer.

Şayet ilk gebelikse, annenin savunma sistemi yabancı olan bebeğine kan hücrelerini daha yeni tanıyacağından, daha silahlarını geliştiremeden ve bebek kan hücrelerine saldırmadan bebek kurtulur, yani bebek sağlıklı doğar.

Fakat ikinci gebelikte anne kanı, ilk gebelikten tecrübe ile savunma proteinlerini ürettiğinden gene Rh(+) hücrelere rastlarsa savunmaya geçer ve bebeğin kanını çökeltir.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte kan uyuşmazlığı asıl olarak birinci bebekten sonra oluşmaktadır. İkinci ve daha sonraki gebelikte eğer önlem alınmazsa kan uyuşmazlığı durumunda, fetüsün alyuvarları (antijenleri) anne kanına geçer. Bu alyuvarlar, annenin antikor (Anti -Rh) üretmesine neden olur. Annede üretilen antikorlar fetüse geçerek fetüsün alyuvalarını parçalar. Parçalanan alyuvarlardan açığa çıkan sarı renkli bilirubin maddesi fetüsün vücuduna dağılır. Bu durumda doğan bebekte kansızlık ve sarılık görüleceğinden bebeğin ölümüne neden olabilir.

TEŞHİS
Partnerler bebek yapmaya karar verdikleri zaman kan grubu tahlili yaptırmalıdırlar. Çıkacak sonuca göre önlem alınmalıdır. Bebeğin kan uyuşmazlığından etkilenip etkilenmediğini anlamak için ayrıca kordosentez de yapılabilir.

TEDAVİ
Tedavinin asıl amacı ya da sizinde tahmin edebileceğiniz gibi asıl problem, annede savunma hücrelerinin oluşmasıdır. Günümüzde bunun çözümü çok basit yapılmaktadır. Kan gruplarında böyle bir problem tespit edilmişse doktorlar gebeliğin 28. haftasında Anti-D adı verilen bir iğnesi yapmaktadırlar. Doğumu takiben bebekten alınan kan Rh(+) ise, tekrardan ilk 72 saat içinde ikinci bir Anti-D iğne yapılmaktadır. Bu iğneler mutlaka yapılmalıdır, yoksa diğer gebeliklerde sıkıntı oluşturabilmektedir.

Bu iğnelerde korkulacak bir şey yoktur, bu iğnelerin vurulup vurulmaması gerektiği zaten hastane personeli tarafından takibi yapılmaktadır. Gebelik ve müdahaleler sonrası koruyucu rheogamlar (Anti-D) düzenli şekilde yapıldığı sürece bebekleriniz risk altında DEĞİLDİR.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba ben yeni evlenme arifesınde bırıyım kan uyusmazlıgı aklıma takıldı benım kankım ab rh + eşimin ise a rh – kanlarımız uyuyormu ögrenmek ıstıyorum herhangi kötü bir sonuc cıkarmı buna karsı ne yapmalıyız msn de konusabılırmıyız yada e maıl yollarmısınız acaba ?

  Telaş etmenize gerek yok. Evlendikten sonra çocuğunuz olduğunda bunları doktorunuzla konuşabilirsiniz. Artık tıp çok ilerledi. Kan uyuşmazlığı büyük bir problem değil. Evliliğinizde mutluluk dileklerimizle.

  Sağlık

  3.çocuğuma hamileyim kan uyusmazlığı iğnesini vurduramadım 2.cocuktan sonra vurduramadım şimdi ne yapmam gerekiyor bana bir yol gösterin

  mira seda

  Benim esimle aramizda kan uyusmazligi. Ilk bebegim babasinin kani aldi. 28 haftadayken igne vuruldum. Dogumum ertesi gunu yine vuruldum. Ikinci bebegi düşünüyoruz. Ama korkuyoruz. Tekrardan igne vurulmama gerek var mi???

  hayır gerek yok. Korkuyorsanız bir kadın doğum uzmanına başvurunuz. Gerekli bilgileri alınız.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Depresyon
Deri Hastalıkları
Kızamıkçık
Bacak ağrıları
Bağırsak Kurdu
Trigliserit ölçümü öncesinde nelere dikkat edilmelidir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.