CANDİDA NEDİR?
Candida bir mantar cinsi için kullanılan bilimsel isimdir. Candida enfeksiyonlarına ayrıca kandidiyazis mantar yada sık sık mantar enfeksiyonları da denmektedir. Bu mantar türleri özelikle ağız ve boğazda meydana geldiğinde farklı bir isim olan “pamukçuk” adını alır. Pamukçuk sıklıkla bebekleri tehdit eder.

Enfeksiyonun sıklıkla en sık ağız ve boğaz, genital bölge ve nemli deri kıvrımlarını sever. Bunun dışında Candida sistemik veya vücut çapında yaygın enfeksiyonlara neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Candida ile enfekte olan dokularda iltihap görülebilir. Derideki Candida enfeksiyonlarında kırmızı, sulu ve pullu alanlar olarak görünür. Candida enfeksiyonları ayrıca içleri irin dolu yapılara neden olabilir. Ağız ve boğazdaki candida enfeksiyonlarında genellikle kalın, beyaz lekeler oluşur ve bu şekilde belirti verir. Genital organlardaki Candida enfeksiyonları genellikle kalın, beyaz renkli vajinal akıntı oluşmasına neden olur.

Candida aslında ortam içinde doğal olarak bulunmaktadır ve herhangi bir soruna neden olmadan ağız ve sindirim sistemi ve vajina içinde, deri yüzeylerinde mevcut olabilir. Bu mantarlar antibiyotik kullanan veya cildi sürekli nemli olan sağlıklı kişilerde de ortaya çıkabilir. Zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler sistemik enfeksiyonlar dahil Candida enfeksiyonlarının gelişme oranı daha yüksektir.

Candida enfeksiyonları tekrarlayabilir olmasına rağmen uygun tedavi, kandida enfeksiyonlarının genellikle düzeltir.

Sponsorlu Bağlantılar

BURASI ÖNEMLİ;
Sistemik enfeksiyon olmadıkça Candida enfeksiyonları nadiren çok ciddi olabilirler. Ateş, titreme gibi ciddi belirtiler yanı sıra konfüzyon, uyuşukluk, bilinç kaybı, idrar çıkışında azalma, hızlı kalp atışı, göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı gibi belirtiler eşlik etmesi durumunda tıbbi yardım için bir hastaneyi ziyaret ediniz. Bir çocukta bu tür enfeksiyonlar beslenme yetersizliklerine ve sinirliliklere yol açabilir ve olası diğer hastalıkla davetiye çıkarır.

İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLARIMIZ

KANDİDA BELİRTİLERİ NELERDİR?

KANDİDA NEDENLERİ NELERDİR?

KANDİDA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum Kontrol Haplarının Yararları
İdrar Karçırmaya Karşı Egzersizler
Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?
Kadınlarda Saç Dökülmesinin 5 Ortak Nedeni
Kadında Kısırlık Nedenleri
Candida Nedenleri Nelerdir? Kimler Risk Altında?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.