KANDİDİAZİS NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Kandidiyazis tedavisi hayatınız boyunca yapacağınız düzenli tıbbi bakım ile başlar. Kandidiazis hastalığına yakalanma risklerini göz önünde bulundurma ve bu mantarın yaşayabileceği koşullara zemin hazırlamamak tedavinin omurgasını oluşturur.

Hastalık doğru bir teşhisten sonra kullanılacak erken tedavi ile kandidiyazis büyük ölçüde tedavi edilebilir. Candidiasis tedavisi aşağıdaki gibi yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 içerir:

  • Ağız pamukçuğu için ağzın bir antiseptik ile yıkanması
  • Altta yatan hastalığın tedavisine bakılması. Özellikle diyabet hastaları yüksek şekerden dolayı mantar gelişme riski yüksek olduğundan bu hastalığın tedavisinin yapılması gerekir. Tedavisi yapılmayan bu hastalık tekrarlayıcı olabilir.
  • Yoğurt yiyerek ağız ve sindirim sistemindeki mikroorganizmaların anormal dengesini düzeltmeye yardımcı olabilirsiniz. Bu konuda acidophilus takviyeleri de alarak destek olabilirsiniz.
  • Flukonazol gibi reçeteli topikal veya oral antifungal ilaçlar da dahil olmak üzere ilaçlar kullanılabilir.
  • Birçok durumda, bebeklerde oral kandidiyazis (oral pamukçuk) iki hafta içinde geçer ve ağız lezyonları ilerlemesini izleme dışında herhangi bir tedavi gerekmeyebilir. Fakat oral pamukçuk, ağızda ağrılı olabilir ve beslenmeleri etkileyebilir. İlerleyici olmaları durumunda bebeğinizi bir çocuk doktoruna götürünüz.

KANDİDİAZİS HASTALIĞININ KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?
Kandidiyazis komplikasyonlar HIV/AIDS olan, kemoterapi veya steroid ilaçlar kullanan zayıf bağışıklık sistemine sahip kimseler için ciddi olabilir. Bu durumlarda, kandidiyazis yayılarak kalp ve beyin gibi hayati organlarda mantar enfeksiyonlarına neden olabilir. Aşağıdaki gibi kritik, hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

  • Endokardit
  • Menenjit
  • Nefrit

Eğer kandidiyazis belirtileri yaşıyorsanız ve size diyabet, HIV/AIDS gibi hastalıklarınız varsa ve kemoterapi ile tedavi ediliyor ya da steroid ilaçlar alıyorsanız acil tıbbi yardım alınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Sağlıksız Gıda Markaları
Magnezyumun Faydaları
Ani Kalp Durması Nedenleri
Göğüste Sıkışmaya Dikkat! Angina Olabilirsiniz…
Prezervatifle İlgili İlginç Bilgiler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.