KANDİDİYAZİS
Yaygın bir mantar enfeksiyonu olarak adlandırılan kandidiyazis, en sık Candida albicans adı verilen fungal mikroorganizmanın neden olduğu bir enfeksiyondur. Kandidiaz aynı zamanda Candida ve pamukçuk olarak bilinir. Bu tür mantarlar vücudun birçok alanında mantar enfeksiyonlarına neden olabilir:

  • Ağız (oral pamukçuk)
  • Vajina (vajinal mantar enfeksiyonu, vajinal pamukçuk)
  • Sindirim yolu (gastroenterit)

Kandidiyazis çoğu durumda neden olan Candida albicans mantarı normalde ağız, vajina ve vücudun diğer yerlerinde haberiniz olmasa da yaşamaktadır. Bu mantar, bakteriler de dahil olmak üzere diğer mikroorganizmalar ile birlikte belli bir denge içinde yaşamaktadır ve yaşadıkları organda bir denge oluşturmaktadır. Bununla birlikte, bazı faktörler ya da koşullar kandidiaz hastalığı ile sonuçlanan Candida albicans mantarının aşırı çoğalmasına neden olabilir. Kandidiazis ayrıca gebelik veya emzirme sırasında hamile bir kadından çocuğuna geçebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kandidiyazis genellikle sağlıklı kişilerde tedavi edilebilir. Ancak kandidiazis HIV / AIDS, diyabet, steroid ilaçlar veya kemoterapi gibi tedaviler gören kişilerde zayıf bağışıklık sistemi olduğu için ortaya çıkması daha olasıdır ve tedavi etmek daha zor olabilir. Bu gibi durumlarda, kandida komplikasyonları yaşamı tehdit edici olabilir.

Yinelenen kandidiyazis enfeksiyonları HIV / AIDS veya diyabet gibi ciddi altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle vajinal mantar enfeksiyonları veya oral pamukçuk gibi tekrarlayan kandida enfeksiyonları için acil tıbbi yardım alın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Pilleri
Sıtma Hastalığı
Omurga Ağrısı
AKUT BRONŞİT BELİRTİLERİ NELERDİR?
Lupus Hastalığı
Böbrek Taşı Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.