Bedendeki bütün dokular, canlı kalabilmeleri için gerekli olan besin ve okjiyeni kan dolaşımından alırlar. Kan akışını azaltan ya da damarı tıkayan her şey kangrene neden olabilir.

Nedenler;

Atardamar hastalıklarının en yaygını damar sertliğidir (arterioskeroz). Genellikle damar çeperinde kolesterol birikmesiyle olur ve daha çok bacak ile kalp atardamarlarını etkiler. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve sigara, damar sertliğini artırır. Bacaklarda kan dolaşımı eksikliğinin ilk belirtilerinden biri, yürürken baldır kaslarında ağrı olması ve bu ağrının dinlenince geçmesidir. Ayaklar soğur ve hastalık ilerlerse, bacaklarda dinlenirken de ağrı olur. En sonunda kan akımı öylesine azalır ki dokular canlı kalamaz. Bu, kangrenin başladığı dönemdir. Kan, parmaklara ulaşmak için daha fazla yol aştığı ve damarlar daha küçük olduğu için, kangren genellikle ayak başparmaklarından başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

kangren, kollarda ve bacaklarda yaralanma yada soğukta donma sonucu kan akışının kesilmesiyle de oluşabilir.

Belirtiler ve Tehlikeler;

Bacak atardamarlarında hastalık varsa kangren kendiliğinden ortaya çıkabilir, ama genellikle derideki hafif bir iltihapla ya da hasarla başlar.

kangrenin başlamasıyla deri kızarır ve parlak bir görünüm alır. Bastırıldığı zaman beyazlaşır ve yeniden pembeleşeceğine birkaç saniye beyaz kalır, sonra bölgenin rengi solar; önce koyu kırmızı, sonra mor, daha sonra da siyaha dönüşür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bacaklardaki ciddi damar hastalıklarında, önce iltihaplar oluşur. kangren daha sonra ortaya çıkar. Bu durumda kan akışı , dolayısıyla da iltihapla savaşacak akyuvarlar daha azdır.

Tedavi ve korunma;

kangren bir kez oluştuktan sonra, kan akışını canlandırmak ve durum tersine çevirmek olanaksızdır. Ya kangrenli alanın kuruyup düşmesi beklenir (mumyalaşma’diye bilinir) ya da ağrıyı durdurmak ve iltihabın yayılmasını önlemek için ilgili bölüm kesilir.

Sigara içenlerde ciddi atardamar hastalıkları, içmeyenlere oranla daha sık görülür. İlk belirti olan yürürken baldırların ağrıması, sigarının bırakılması için bir işarettir.

İltihaplı olmayan kangrene “kuru kangren” denir, iltihaplı olan kangrene ise “yaş kangren “ adı verilir. Yaş kangrende doku şişer ve bölgede irin olabilir. Ciddi atardamar hastalıkları olan kişiler ayak sağlığı uzmanına başvurmalı, evde pedikür yapmamalıdırlar. Küçük bir kesik kangren yol açabilir. Küçük bir kesik kangrene yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benmde bi akrabamda bypas emalıtandan sonra cıktı bu hastalık ama ameliyatla ilgilimi bilmıyorum. kuru kangren ayak parmaklarından 2 tanesi suan kapkara cok acı cekiyor.kesilmesi söz konusu suan arastırıyolar

  Sağlık

  bnm koluma uçlu kurşun kalemin ucu girdi ve o bölgede ağrı baş gösteriyor hattabayağı sızlıyor haraket ettirdiğimde ne yapmalıyım olabilirmi??

  Sağlık

  benim annem 59 yaşında bundan 3 yıl önce her iki ayağına suni damar takıldı o damarlardan biri tıkandı ve sol ayakta parmaklarda çürüme başladı istanbul büyüktür dedim onu buraya getirdim siyami erseye götürdüm doktolar sağolsun birsürü tahlil yaptılar anjiyosuna varana kadar tam bir ay sürdü ozaman sadece bir parmağında morarma vardı şimdiyse iki parmakta kangıren dediler arı kesiciyi dayadıkları gibi bizi başlarından savdılar zavalı anamın karşısına geçip yapılabilecek birşey yok dediler annem şeker ve tansiyon hastası gecesi gündüzü oldu ama bir çare bulamadım

  Sağlık

  Sol ayagın işaret parmagında orta parmağa bakan tarafta tırnaktan tahmini 5 mm uzakta ve 5 mm çapında içi dolu,sert (sanki çarpma neticesınde açılmayan yarada oluşan pembe mor arası kan renginde,iltihap görünmüyor)sivilce oluşmuş.Parmakta şu an ağrı yok.His kaybı yok,diğer parmaklarımla aynı.Bu gün tırnağımı keserken gördüm.Bir ay önce ayağımı bir yere çarptım o an ağrıdı parmagımda yara açılmadı (Kanamadı) sonrada ağrımadı bende unuttum,bu gün görünce anımsadım. Yaşım 65, altı yıl önce Esansiyel Hipertansiyon ,Hiperlipidemi,Tip 2 Diyabettes Mellitüs teşhisi kondu.Acarboze 100 mg,Metformin 850 mg,Rosiglitazon 4 mg,Fenofibrat 267 mg,Kinapril 5 mg kullanmaktayım.Ayak parmağımdaki bu olay kangren olabilirmi,endişeliyim.Hangi branştaki doktora gitmeliyim?.Ne yapmalıyım ?

  Sağlık

  geçmiş olsun arkadaşlar
  inanmak başarmanın yarısıdır moralinizi bozmayın…

  Sağlık

  benimde bundan 2hafta öncesi ucak yolculugundan sonra iki ayagimd sismeye basladi.yolculuktandir diyerek önemsimedim.daha sonralari sag ayagim iylesti ama sol ayak kötülesti parmaklarima kadar kizararak sisti ve yanma yapti.daha sonrasida morarmaya basladi.uzun bir arastirmadan sonra kangren baslangici teshisi koyuldu.sigarada kullaniyorum onunda büyük etkisi oldugunu söylediler.32 yasindayim ve ilk defa böyle bisey basima geliyo.suan ilac dedavisi ve igne kullaniyorum kimseye belli etmiyorum ama cook kafama takiyor ve korkuyorum ya ilerlerse diye.benim gibi hastalara ve sorunlari olanlara Allahtan acil sifalar diliyorum

  Sağlık

  ya benım parmagım Tırnak batması olustu kızardı tırnak batması kangrene yol acarmı .S

  Sağlık

  benim bacak arkası ve kaval kemiğimin arkasından kasılmalı olarak şiddetli ağrılarım vardır.sol bacagımda dır bu ağrı.sol küçük ayak parmagımın sonuna kadar süren bu agrılar genelde kışın başlar soğuklar geçince egrımda duruyor.başlangıç yeri aslında kuruk sokumu kemiğimdir ve enseme kadar cıkıyo bu ağrılar.bu agrılar beraber karın bölgemde de agrılar oluşuyo.nedeni bilmemekteyim.doktora gidiyorum ilgisiz davranıylar napabilirim.bana yardımcı olursanız sevinirim.

  Sağlık

  öncelikle ilginize teşekkür ederim hocam benim önce ayak baş parmaklarımın uçları kızardı daha sonrada sanki ayaklarımın rengisanki solargibi oldu kanepe veya koltuga oturunca ayaklrım kızarıyo kangrenden korkuyorum bilgi verirseniz minnettar kalrım saygılarımla

  Doktora gitmenizi tavsiye etmekten başkaca yapabileceğimiz bir şey yok. Üzgünüz.

  Sağlık

  ben 3 ay önce bisikletteen düştüm kibrit kadar bi sıyrık war 2 sonra sarı şeyler akmaya başladı sonra ben ne oldugunu bilmiodum işyerinde bi abi kangren olursun dedi kolu keserler dedi ve akam eve gider gitmez tentürdiot surdum ve sabah saglık ocagına gittim bana 2 tane merhmem verdiler aradan 4 gün geçti kangrene yol açar

  Sağlık

  merhaba arkadaşlar benim koluma sınıftaki arkadaş tarafından kalem ucu batırıldı ve çıkarmaya çalıştık ama nafile çıkmıyor tersine ağrıyor ve yaranın üstüde kabuk bağlıyor lütfen yardım edin kangren olmam değilmi?

  Sağlık

  ben arkadaşlarımla top oynarken ayağımı demire vurdum şişti ağrı kesici krem sürüyorum daha önce böyle bir olayla karşılaşan varsa yorum yazsın lütfen şimdiden çok teşekürler. . .

  Sağlık

  benim babam bypass oldu iki ay önce ve sag ayak parmaklarinda cidi morarmalar var doktorlar kilcal damarlara kan pirtilaşmais girmiş müdahele edemiyoz diyorlar agridan duramiyor ne yapacagimizi sasirdik tedaviside cvp vermiyor

  selllen

  Ayak serce parmagi mi masanin kenarina vurdum bnm serce parmaklarimda tirnaklarimin yaninda kucuk tirnaklar daha var seytan tirnagi deniliyor galiba onlardan biri kalkti bende cektim kopardim suan kucuk bir oyuk var acaba kangren olurmuyum acil cwp cok korkuyorum

  havva

  öncelikkle ilginize teşekkür edrim ben 14 yasında bir kızım serçe parmağimda şisme ve tırnağımın yeşerdiğini gördğüm ve bende tırnak yeme olayım var bundan kaynaklıo olabilirmi şimdiden teşekkür ederim sorumu cevaplarsanız çok sedvinirim

  Tırnaklarınızı yiyorsanız şöyle bir durumla karşılaşma olasılığınız yüksektir. ağzınızdaki bazı mikro organizmalar tırnak arasında enfeksiyona neden olmuş olabilir.

  eneses

  Teyzemin kangren olan sol ayağı diz kapağının altından kesildi. 1 ay kadar oldu . Dikişlerde iltihaplanma oluşmuş
  Doktor normal olduğunu Söylüyor …hastanın şekeri var . şu anda şeker oranı normal.
  bilgisi olan pm
  yardım pls

  ali

  Abim 58 yaşında diyaliz ve kll hastası her iki ayak parmağında kangren oluştu bir çok doktora gittik tomografi ve Doppler cektirdik ana damarları açık kılcalddamarlarda tıkanma olabileceğini söyledi ler bunun icin de sadece kan inceltici iğne verdiler fakat kan inceltici almasina rağmen diğer parmaktada başladı ne yapabiliriz ssaygilar.

  Ferdiye Celik

  Merhaba,
  Benim babamda yaklaşık 9 hafta önce ayağında kuru kangren oldu.Dr ameliyat olursa yani ayağını kesersen masada kalir diyorlar. Ameliyat için vücudda ki değerler tam olması gerekli dediler. Birde babam 14 senedir felcli ve yatalak. Yatmakmaktan popo üstünden çok derin bir yara açıldı. Bu yada vücudda iltihap yapmış. Kilo olarak babam çok zayıfladı. Son 6 aydında mideye hortumla yemek takviyesi verilmekte. Bundan 8 hafta önce babanızı kurtaramayiz ölecek dediler eve alın sizinle kalsın dediler. Babama ağrısı olmasın diye ufak bir yapışkan yapistiriyoruz sanırım morfium. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Biz almanyada yasiyoruz. Burada bize artık yardımcı olmuyorlar. Bende resimler var babamın ayağından ve ve poposunu üstündeki yaradan. İsterseniz size en son yazılan hastanedeki mektubu da yollarım. Lütfen yardımcı olurmusunuz

  Babamın ayakları kongre kongre

  Babamın ayakları kangren 2 parmak gitmiş siyah kömür gibi tedavisi varmı

  pelin

  Anneannemin sağ ayağında baş ve küçük parmağında hafif morarmayla başladı,ağrısı 7/24 kesintisiz şiddetli bir acıyla devam etti,Anadolu yakasında söz sahibi hastanelere gittik,çekilmedik doppler ultrason,röntgen film vs kalmadı,Sadece ağrı kesici yaparak eve göndermeyi öğrenmişler. ******* de dopplerinde ayak damar tıkanıklığını göremediler,ve kangren hastamıza yatış yaptırmadılar.Görev ihmalinden sağlık bakanlığına şikayette bulunduk,Geç Teşhis Konulduğu için şu anda hayati tehlikesi devam etmekte.İnsanlık Bu kadar ucuzmuş demek ki,herkes bunu okusun istiyorum.

  Ulaş

  Annem 10 gün önce ameliyat oldu sağ 3 el parmağında siyanoz başlangıcı tespit edildi önceden beyin kanaması geçirdi (yaklaşık 3 sene önce) şuan damar acıldı ilaçlarına devam ediliyor ama tekrarlanırmı tekrar bilmiyoruz hocam bizi aydınlatırmısınız… ( Annem 38 yaşında ) sigara kullanıyordu azalttı yakında bırakıcak doğum kontrol hapını bıraktı tekrarlarmı birdaha.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalori
Crohn Hastalığı Nedenleri Nelerdir?
KULAK AĞRISI İLE HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?
Kanlı İshal
Otizm
KARIN AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.