KANLI İDRARkanlı idrar

 • İdrarda kan bazen sadece mikroskopla görülebilir haldedir.
 • İdrarda kanın değerlendirilmesi tüm idrar yollarının göz önünde bulundurulmasını gerektirir.
 • İdrarda kan tanısında BT (bilgisayarlı tomografi) taraması, sistoskopi, ultrason, IVP, MRI, idrar kültürü ve idrar sitolojisi kullanılabilir.
 • İdrarda kanın yönetilmesi ve tedavisi altta yatan nedene bağlıdır.

KANLI İDRAR NE DEMEKTİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Tıpta “hematüri” olarak isimlendirilen durum idrardaki kanın ya görünebilir seviyede yada mikroskobik düzeyde bulunması sürecidir. Büyük miktardaki kan pembe renkli kan pıhtısından kırmızı renge kadar değişebilen aralıklarda olabilir. Her ne kadar idrardaki kanın miktarı farklı olsa da soruna neden olan koşulun türü aynıdır ve aynı tür işlemler ve değerlendirme gerektirir.

Büyük miktarda kan olan kişiler bu sorundan dolayı ilk olarak doktora görüneceklerdir. Fakat aksine olanlar ise bu problemlerinin olduğundan habersizdirler ve yaygın olarak periyodik sağlık kontrolünün parçası olarak belirlenebilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KANLI İDRARIN NEDENLERİ NELERDİR?

İster büyük miktarda olsun isterse de küçük miktarda olsun neden benzerdir ve idrar yollarındaki herhangi bir yerindeki bir problemin göstergesidir. Sorunun böbrek mi yoksa üreterler (mesaneye böbreklerden idrar taşıyan tüpler), mesane veya üretradan mı kaynaklandığı kolayca ayırt edilemez. İdrardaki kanın her derecesi tamamen hekim tarafından değerlendirilmelidir – hatta kendiliğinden düzelse bile-.

Böbrek veya mesaneden kaynaklanan idrardaki enfeksiyon (genellikle idrar yolu enfeksiyonu veya İYE) sık görülen mikroskopik hematüri bir nedenidir. İdrar doğal olarak sterildir ve bakteri içermez. Böbrek ve mesane taşları idrar yollarının tahriş olmasına ve aşınmasına neden olarak mikroskobik ya da makroskobik hematüriye yol açabilir. İdrar yolu veya prostat bileşenlerinin harhangi birine gelebilecek travma yada yaralanma da kanlı idrara yol açabilir. Hematüri aynı zamanda renal (böbrek) hastalığı ve hem de vücudun pıhtılaşma sisteminden kaynaklanan hematolojik bozuklukları ile de bağlantılı olabilir. Aspirin, warfarin (coumadin) ya da klopidogrel (preperatı) gibi kanama riskini arttıran ilaçlar da kanlı idrar yol açabilir. Son olarak, idrar yolu boyunca her hangi bir yerdeki kanser hematüri ile belirti verebilir.

İDRARDA KAN NASIL TEŞHİS EDİLİR?kanlı idrar nedenleri

İdrarda kan değerlendirmesi bütün bakterileri tanımlamak için idrar kültürü, fizik muayene yapılması, mikroskop altında kimyasal test şeridi ile yapılabilir.  ve bir idrar değerlendirmek ve elde oluşur. Alt üriner sistem belirtiler idrar için güçlü bir ihtiyaç hissi ve sık idrara çıkma ihtiyacı, yanı sıra ateş veya titreme varlığı buradaki bir enfeksiyonu düşündürmektedir. Hasta tarafından önemsiz kabul edilen bir travma dahi potansiyel bir neden olarak değerlendirilmelidir. Son travma, önemsiz olduğu hasta tarafından inanılmaktadır bile, olası bir nedeni olarak kabul edilmelidir. Karın ya da yan tarafta ağrı, özellikle inguinal veya genital bölgeye yayılıyorsa bu üreter veya böbreklerde bulunan bir taşın göstergesi olabilir. hastanın son aldığı ilaçlar – vitamin veya bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere- doktor tarafından gözden geçirilmelidir.

Fizik muayene hematürinin olası kaynakları üzerine odaklanılacaktır. Sırt veya karın üzerinde morarma travmayı gösterebilir. Dijital rektal muayene özellikle erkeklerde prostatit (örneğin, prostatın elle muayenesinde gerginlik yada hassasiyet) ile uyumlu bulgular olabilir yada benign prostat hiperplazisi (BPH) için büyütülmüş prostat teşhisi yapılması yararlı olabilir. Prostat üzerinde bir nodülün bulgusu ya da sert bir alan kanser göstergesi olabilir. Tekrar idrar kültürünün yansıra idrara analizi yapılması gerekir. İdrar analizinde beyaz kan hücrelerinin varlığı idrar yolu enfeksiyonu ile daha tutarlıdır. İdrardaki protein, glükoz ya da çökelti böbreklerdeki bir hastalığın varlığını gösterebilir. Böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek ve herhangi bir pıhtılaşma anormallikleri belirlenmesine yardımcı olacak şekilde kan testlerinin yapılması da önemlidir.

Temel geçmişiniz ve fizik muayenenin yanı sıra herhangi bir hematüri için üç ek bileşen vardır ; görüntüleme, idrar sitolojisi ve sistoskopi.

Bilgisayarlı tomografi bir üriner sistem görüntüleme değerlendirmesidir. Prosedürden önce, hasta oral kontrast ajan içer ve bir boya damar içine enjekte edilir. Hasta daha sonra BT taraması makinesine gider ve karın ve pelvis kanlı idrar diğer belirtilerigörüntüleri alınır. Diğer bir gerçekleştirilebilir test ise intravenöz piyelogramdır ve idrar yollarının X-ışını ile değerlendirilmesinin bir türüdür. Bu prosedürde, bir boya venlerin içine enjekte edilir ve bu da idrar yolu tarafından filtre edilir. Anormalliklere  bakmak için 30 dakikalık bir süre zarfında X-ışınları ile tarama yapılır. İdrar yolunu değerlendirmek için BT taraması, IVP’ den daha yaygın olarak yapılır. Her iki çalışmada da mesane, prostat ya da üretra değil, böbrek ve üreter değerlendirilebilir. Bu nedenle, ikinci bir muayene olan sistoskopi gereklidir çağırdı. Bu, doğrudan, herhangi bir lezyon ya da kanama kaynağını görebilmek için üretra yoluyla mesaneye sokulan ince, esnek bir sistoskop (ya da fiberoptik kamera) kullanılarak yapılan basit 10 dakikalık bir işlemdir. Bu genellikle üretra içine enjekte edilen lokal anestezik jöle ile yapılır. Son olarak, idrar sitolojisi kanserli veya anormal görünümlü hücrelerin varlığı için bir patolog tarafından yapılan ve idrar numunesi vermeyi içeren bir analizdir.

KANLI İDRAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kanlı idrarın özel bir tedavisi yoktur. Doktorunuz özellikle altta yatan nedene göre tedavi seçeneğini belirleyecektir. Tedaviler çerçevesinde hastanın şikayetlerine neden olan duruma göre örneğin idrar yolları enfeksiyonu ise antibiyotik kullanımı, prostat büyümesinden kaynaklanan bir durum varsa reçeteli ilaçlar kullanımı yada mesane veya böbrek taşlarından kaynaklanan bir durum varsa şok dalga tedavisi önerilebilir. Eğer altta yatan neden ciddi değilse tedavi gerekli değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba benim bi ara idrarımda cok derecde kan geliyordu bu yaklasık 1 sene sürdu utandıgım için kimseye söylemedm ve dr ye gitmedim ama su anda yok yaklasık 2 aydır yok bi sorun varmıdır idrarımı yaparken yanma acı oluyordu koyu kan geliyordu ilk anda idrarla karısık oldugundan rengi biraz acıkdı ama son anlarında idrarımın sırf kan geliyordu ve idrar yollarımda yanma oluyordu neden olabilir

  Sağlık

  meraba benim anneminde idrarında kan geliyor idrarını yaparken geliyor bir akıl verin bizene yapmamız lazım

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boğaz Ağrısı Nelere Yol Açar?
Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri Nelerdir?
yumurtalıkların biri yukarıda biri asagıda
Kulak Kaşıntısına Ne İyi Gelir
idrarımdan kan geliyor
Sol baldırım agrıyor hangi bölüme gideyim?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.