KANLI İSHAL
Kanlı ishal akıcı, sulu dışkı ile kanın mevcut olduğu potansiyel kritik bir durumdur. Kan ağızdan anüse kadar sindirim sistemi boyunca herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. Kanlı ishal sık sık yaralanma ya da hastalık nedeniyle gastrointestinal kanamanın bir işaretidir.

Melena” siyah, katran ve kötü kokulu ishal tanımlamak için kullanılır ise de diyare, parlak kırmızı veya kestane renkli kan içeren ishal “Hematokezya” olarak ifade edilebilir. Kanlı ishale bakteriyel enfeksiyon neden oluyorsa buna “dizanteri” denmektedir. Kanlı ishal tüm yaş gruplarında ve popülasyonlarda oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KANLI İSHAL NEDENLERİ NELERDİR?

Nedenine bağlı olarak, gastrointestinal enfeksiyona olduğu gibi kısa bir süre (akut) sürecek şekilde ve nispeten hızlı bir şekilde kaybolabilir. İnflamatuvar barsak hastalığı nedeniyle kanlı ishal gibi uzun bir süre (kronik) olabilir ve tekrarlayabilir. Kanlı ishal tıbbi bir ortamda değerlendirilmesi gereken potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Kanlı ishal durumunda, buna ek olarak baş dönmesi, zayıflık ve kan kusma eşlik ediyorsa, bu sorunla acil olarak ilgilenilmesi gerekmektedir.

KANLI İSHAL İLE ORTAYA ÇIKAN DİĞER BELİRTİLER

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Sağlığını Koruyucu Besinler
Analiz ve diyet programları
Tansiyon Nasıl Ölçülür ?
Kronik Böbrek Yetmezliği
Malnütrisyon
Gül Hastalığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.