ÖKSÜRÜKLE KAN GELMESİ
Öksürükle kan gelmesi, solunum yolları ve akciğerlerin dahil olduğu solunum sisteminden kanlı mukus yada kan üretimidir. Kanlı öksürüğe tıbta “hemoptizi“ adı verilmektedir. Kan öksürmenin en sık nedenleri akut bronşit, akciğer kanseri, pnömoni, tüberküloz, akciğer apsesi, bronşektazi (hava yollarının iltihabı) ve pulmoner emboli (akciğer ana arter tıkanması) olarak bilinmektedir. Ancak, bronkoskopi, solunum yolu biyopsi veya tonsillektomi gibi yapılan bazı tıbbi testler öksürük ile kan gelmesine neden olabilir. Ciğerlerdeki hava ve mukus birbiri ile karıştırıldığı için genellikle kanlı öksürükle gelen kan kabarcıklı veya köpüklü olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Ortaya çıkan kan az yada çok miktarda (bir veya daha fazla çay kaşığı), parlak kırmızı, pembe veya tuğla renkli olabilir, mukusta kan çizgileri şeklinde de görünebilir. öksürükle gelen kan farklı kaynaklanardan gelebilir. Klinik açıdan bakıldığında kanın, üst solunum yolları mı (boğaz ve burun)?,   gastrointestinal (mide veya yemek borusu) kaynaklı mı? ya da akciğerlerden mi? geldiğini doktor belirleyecektir. Şiddetli, amansız öksürükle gelen kan ile ülser nedeniyle gastrointestinal sistem nedeniyle boğazdan gelen kan tükürme aynı değildir.

BURASI ÖNEMLİ;
Öksürükle kan gelmesi hayati açıdan önemli işaretler verebilir. Bu işaretler ciddiye alınmalı ve en kısa sürede bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Eğer göğüs ağrısı, baş dönmesi, ateş, sersemlik, kanlı dışkı ya da idrar ile öksürükle kan gelmesi varsa derhal acil bir ortamda değerlendirilmesi gerekir.

Eğer büyük miktarda kan (her öksürük ile birkaç çay kaşığı) geliyorsa yada durmuyorsa da derhal tıbbi bakım aramak gerekir. Yine öksürükle gelen sıvıda kan, mukus, miktar ya da kıvamı hakkında endişe duyuyorsanız yine bu konuyu doktorunuza bildiriniz.

ÖKSÜRÜK İLE KAN GELMESİ İLE BİRLİKTE HANGİ BELİRTİLER OLUŞUR?

KANLI ÖKSÜRÜK NEDENLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anatomi Ve İnsandaki Kemik Sayısı
KOL AĞRISININ NEDENLERİ NELERDİR?
Çıban
Lenf Bezi Kanseri
Kanser Tedavisinde Aşıların Etkisi
Kalp Pili Nasıl Takılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.