KANSER AĞRISIkanser ağrısı

Kanser ağrısına neler neden olur?

Kanserli olan kişilerde çeşitli nedenlerden dolayı ağrı oluşabilir. Bu ağrılar kanserin kendisinden kaynaklanabildiği gibi kanser tedavisinden veya başka bir nedenden de olabilir. Ağrı için yazılabilecek bazı nedenler şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Organlar, sinirler ya da kemiklere bası yapan bir tümör
 • Kanser eğer kemiklere yayılmışsa buna bağlı kırıklar
 • Kemoterapi, radyoterapi veya ameliyatın yan etkileri
 • Kan damarlarının tıkanmasına bağlı zayıf kan dolaşımı
 • Bağırsak gibi vücuttaki herhangi bir organ ya da kanalda tıkanma olması
 • Enfeksiyon, şişlik ve iltihabı
 • Gerginlik veya hareketsizlikten kaynaklı kas sertliği
 • Sırt ağrısına neden olabilen kötü duruş şekli

Yeni ağrı oluşumu veya ağrıda artış olması, kanserin ilerlediği veya vücudun başka bölgelerine sıçradığı anlamlarına gelmemektedir. Bu değişen ağrı düzeylerine sahip insanlar için ortak bir sorundur.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaç çeşit ağrı türü vardır?

Ağrının birçok türü vardır. Bu ağrılar vücudun hangi parçalarının etkilendiğine ve ağrının ne kadar sürdüğüne bağlı kategorize edilebilir.

Akut ağrı

Bu tür ağrı aniden başlayan ve muhtemelen haftalar veya günler içinde, kısa sürede sonlanan ağrılardır. Hafif ya da şiddetli olabilir. Akut ağrı, vücut genellikle herhangi bir şekilde zarar gördüğünde baskı yaşadığında oluşur. Bu şartlar ortadan kalkınca da veya iyileşince de geçer.

Kronik ağrı

Üç ay veya daha fazla süre ile devam eden ağrılardır. Kronik ağrı devam eden bir sorun nedeniyle olabilir, ancak herhangi bir doku hasarı iyileştikten sonra bile gelişebilir.

Cephe ağrısı

İlaç kullanılmasına rağmen oluşabilecek atak ağrılarıdır. İlacın dozu yeterli olmadığı için veya mevcut hastalığın günün farklı saatlerinde kötüleşmesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Atak ağrılarının diğer nedenleri arasında anksiyete (kaygı bozukluğu), soğuk algınlığı ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi diğer hastalıklar da gösterilebilir.

Sinir (nöropatik) ağrısı

Sinirler veya omurilik üzerinde bazı nedenlerden dolayı basınç oluşması veya hasar meydana gelmesi sonucu oluşan ağrılardır. Bu ağrılar belli zamanlarda gelip gidebilir. İnsanlar genellikle sinir ağrısını yanma, karıncalanma ya da diken batması hissi şeklinde tarif etmektedir.

Kemik ağrısı

Bir veya daha fazla alanda kemiklere yayılan kanserin kemik dokusuna verdiği zarardan kaynaklanabilir. Genellikle sancılı, donuk veya zonklama şeklinde tarif edilir ve geceleri kötüleşebilir.

Yumuşak doku ağrısı

Kaslar da dahil olmak üzere yumuşak dokular üzerindeki hasar veya basınç nedeniyle oluşur. Ağrı genellikle keskin bir ağrı veya zonklama şeklinde tarif edilir.

Viseral ağrıkanser ağrısı- yumuşak doku ağrısı

İç organlarda meydana gelen hasar veya basınç nedeniyle oluşan ağrı türüdür. Bu tür ağrıyı tespit etmek zor olabilir. Bazı insanlarda mide bulantısına neden olmaktadır.

Refere ağrı

Bunda meydana gelen ağrı genellikle ilgili alanın uzağında olan bir organdan kaynaklanmaktadır. Örneğin şişmiş karaciğer sağ omuz ağrısına neden olabilir.

Lokalize ağrı

Sorunun olduğu yerde ağrı oluşur. Örneğin sırt kısmında sinirlerde meydana gelen bası nedeniyle belimizde ağrı oluşabilir.

Hayalet ağrı

Vücudun bir bölgesinde meydana gelen ağrı hissidir. Ağrıya kaynaklık eden sorun çözülmesine rağmen böyle bir hisse kapılabilir. Örneğin ameliyat ile memeler alınmasına rağmen hala burada bir ağrı hissedilmesi gibi. Bu tip ağrı etkilenen kişiye göre oldukça gerçektir. Hayalet ağrılarla ilaç kullanımı ile mücadele etmek genellikle güç olmaktadır. Daha çok ilaçsız stratejilerin kullanılması önerilmektedir.

Mesela kullandığı kemoterapi ilaçlarından dolayı ellerinde uyuşma ve ağrı hisseden hastanın elleri için germe ve diğer tür egzersizleri uygulaması veya sıcak suya daldırması yardımcı olmaktadır.

Ağrıyı neler etkiler?

Ağrının kendisinin yanı sıra neler hissettiğiniz, çevresel faktörler ve yorgunluk düzeyi de hissedilen ağrıya etki eder. Dolayısıyla sağlık ekibinin sizi etkileyen bu faktörleri anlaması ve farkında olması önemlidir.

Duygular

Ağrı oluşması hastanın endişelenmesine ve cesaretinin kolayca kırılmasına neden olabilir. Bazı insanlar sinirli, umutsuz, kapanık, çaresiz, öfkeli ya da korkulu hisler içine girmektedir.

kanser ağrısı- yorgunlukÇevre

Evinizde veya işyerinizde beraber vakit geçirdiğiniz kişilerin pozitif veya negatif yaklaşımları da ağrı üzerinde etki yaratabilir.

Yorgunluk

Aşırı yorgunluk ağrı ile başa çıkmanızı güçleştirebilir ve uyku yetersizliği ağrınızı artırabilir. Bu nedenle eğer iyi uyuyamıyorsanız ilgili doktor veya hemşireye bu durumunuzu söyleyiniz.

Kanser ağrısı nasıl tedavi edilir?

Akut ve kronik kanser ağrısının tedavi edilmesi için başvurulan pek çok yöntem vardır. Uygun tedavi ağrının nedenine bağlıdır, ancak nedeni bilinmese bile yine de fayda görülebilir.

Kanser ağrısı, genellikle aşağıdaki yöntemlerle tedavi edilmektedir:

 • Ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi
 • Özellikle hafif, orta ve şiddetli ağrılar için ilaç ve diğer tedaviler
 • Fizyoterapi ve tamamlayıcı tedaviler olmayan diğer tıp yöntemleri

Birçok kişide bazı tedavilerin bir arada kullanılması fayda sağlamaktadır. Bu yüzden sizin için doğru olan ağrı kesiciyi bulmanız deneme yapmanızı gerekli kılacaktır. Bazı tedavilerin yararlarını görmek birkaç hafta alabilmektedir. Bu arada genellikle güçlü ağrı kesiciler verilecektir.

Farklı şeyler farklı zamanlarda işe yarayabileceğinden dolayı çeşitli ağrı kesicileri deneyip sizin için en iyi olanı bulmaya çalışınız.

Bazen ağrı tümünü tamamen kontrol altına almanız mümkün değildir. İlaçları belirtildiği şekilde kullanmanıza rağmen hala kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Yine de farklı ilaç önerileri ile doktorunuz sizi daha iyi hissettirmeye çalışacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü doğru zamanda ve doğru dozda verilen doğru ilacın kanser ağrısını %80-90 oranında rahatlattığını tahmin etmektedir.

Kanser ağrısının tedavi seçenekleri

Kanser ağrısını tedavi etmek için birçok farklı yol vardır. Bir yolu, ameliyat, kemoterapi, radyoterapi veya başka tedaviler ile ağrı kaynağını ortadan kaldırmaktır. Eğer bu yapılamaz ise, kullanılacak ağrı kesici ilaçlar genelde ağrıyı kontrol etmek üzere kullanılır. Bu ilaçlar arasında şunlar yer almaktadır:

 • Reçetesiz ağrı kesiciler ve aspirin, asetaminofen ve ibuprofen gibi reçeteli daha kuvvetli ağrı kesiciler
 • Kodein gibi zayıf opioid ilaçlar
 • Morfin (Avinza, Ms Contin, diğerleri), oksikodon (Oxycontin, Roxicodone, diğerleri), hidromorfon (Dilaudid, Exalgo), fentanil (Actiq, Fentora, diğerleri), metadon (Dolophine, Methadose) ya da oxymorphone ( Opana) gibi güçlü opioid ilaçlar

Bu ilaçlar genellikle ağızdan alındığı için kullanımı kolaydır. İlaçlar tablet şeklinde olmakta ya da ağızda hızla eriyen türden olmaktadır. Eğer ilaçlarınızı ağızdan alamıyorsanız ayrıca rektal yolla, bir yama kullanılarak deri yoluyla veya damardan da alınabilir.

Sinir blokları gibi özelleştirilmiş tedaviler de aynı zamanda kullanılabilmektedir. Sinir blokları sinirin etrafına enjekte edilen lokal anestezi ile ağrının sinirler yoluyla beyne ulaşması engellenir.

Akupunktur, acupressure, masaj, fizik tedavi, gevşeme, meditasyon ve mizah gibi diğer tedaviler de yardımcı olabilir.

Kanser ağrısı için tedavinin yeterli gelmediği bazı nedenler nelerdir?

Ne yazık ki kanser ağrısının tedavisi genellikle yetersiz kalmaktadır. Aşağıdaki gibi birçok faktör bunda etkili olmaktadır:

Doktorların ağrı hakkında bilgi verme veya tedavi sunma konusunda isteksiz davranması Bazı doktorlar ve diğer sağlık çalışanları her doktor ziyaretinin normal bir parçası olması gereken ağrı hakkında sorular sorma gereği duymaz.

Bu nedenle kanseri olan kişilerin eğer herhangi bir ağrı yaşıyorsalar bunu doktorlarına ifade etmeleri gerekir. Böyle bir durumda doktor da ağrıya yoğunlaşmaya ve tedavi sunmaya çalışacaktır.

Bazı doktorlar ise uygun ağrı tedavileri hakkında yeterli bilgiye sahip değildirler. Bu durumda hastayı ağrı konusunda uzman olan başka birine sevk edebilir.

Bazı doktorlar da bu ilaçların kötüye kullanılacağı endişesi ile reçete etmekten çekinmektedir. Ancak ağrısı olan insanların ağrı kesici ilaçları kötüye kullanmaları çok olası değildir.kanser ağrısı- morfin

Hastaların ağrıları hakkında konuşmak için isteksiz davranmaları da bir diğer etkendir. Bazı insanlar doktorlarını ağrılar için rahatsız etmek istemeyebilmekte bazıları ise ağrıların kanserin kötüleştiği anlamına geldiğini düşündükleri için korku duymaktadır.  

Bazı hastalar ise zaten kanserli oldukları için meydana gelen ağrıların normal olduğunu kabullenmekte ve bunun için doktorlarına söyleme gereği bile duymamaktadırlar. Ancak bu şekilde bir yaklaşım doğru değildir.

Bağımlılık korkusu da başka bir nedendir. Hastaların bazında eğer ağrı kesici kullanımına alışırlarsa bağımlılık yapabileceği korkusu bulunmaktadır. Ancak ağrı kesici kullanımında böyle bir bağımlılık meydana gelmez. Eğer ağrınız olmadığı halde alıyorsanız evet bağımlılık yapabilir. Ama uygun bir şekilde ağrı kesici ilaç kullanan insanlarda bağımlılık riski çok düşüktür. Bu nedenle endişeye gerek yok.

Yan etkileri korkusu da olabilir. Kimi insanlar ağrı kesici ilaçların yan etkilerinden korkar. Bunlardan çoğu uykulu olacağı, evdekiler ile ve arkadaşlar ile sağlıklı iletişim kuramayacağı, garip davranacağı ya da dışarıdan ilaç bağımlısı gibi görüneceği endişesi ile ağrı kesici ilaç kullanmak istemez. İnsanların bir kısmı ise morfin almanın ömürlerini kısaltabileceğini düşünür. Ancak bilinmelidir ki, ilaçların önerilen uygun dozda kullanılması durumunda bu tür etkilerinin olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Elde edilen son bulgular aslında bu tür ilaçların belirtilerin kontrol altına alınmasını sağladığı için insanların daha uzun yaşamalarına yardımcı olduğunu göstermektedir.

Bu tür güçlü ağrı kesiciler ilk alındıkları zaman uyku hali gibi yan etkilere neden olmasına rağmen zamanla vücut alışmakta ve ilgili şikayetler de azalma göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Baş Ağrınız Boyun Ağrısından Kaynaklanabilir
Kaz Ayakları Nasıl Yok Edilir
Doğal Güzelliğinizle Barışık Olun
Ramazan Yaklaşırken Ramazanda Ne Yapacağız?
Yaşlı Ciltler Nasıl Nemlendirilmeli
Ciltteki İnce Çizgiler Nasıl Giderilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.